News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

^Gresit, de fapt sunt 199.999  :D

ovicor

@adrian rosca, atunci ii grav, daca e si vreun caine sorosist ajung la 200.000!

pasadia

Oarecum uluit constat un lucru pe care mi-am zis ca merita sa vi-l impartasesc:

Oradea - Brasov pe A3 Gilau - Campia Turzii  + DJ151 Ungheni - Acatari (adica traseul clasic) e 6h si 12 minute pe 421km.
Dar Gmaps imi propune si varianta pe DJ792A Oradea - Ineu si apoi prin DN79A si DN76 cu iesire la Soimus si traseu direct apoi spre est. Rezultatul fiind 473km si 6h si 16 minute. Adica 40km in plus (10%) dar doar 4 minute in plus (2%).

Tinand cont ca pe Oradea  - Soimus e mult mai liber decat Cluj - Oradea sau DN13 si ca pe A1 e totusi parfum, tare imi e ca voi alege sa parcurg noi drumuri prin tara. Si ca abia astept sa termine DN76.

Iar pe viitor concluzia e una singura: tot traficul Brasov - Cluj sau Brasov - Oradea va trece pe langa Sebes. Sa facem aglomeratia cat mai mare acolo! :)

dumbravaandrei

#8029
Deja ruta preferata Brasov-Cluj e prin Sebes :)
Este cam cu 40 de minute mai rapida (Sebes-Turda-Cluj pe DN 1)

Iar cat despre Oradea, cu siguranta cu un DN76 terminat va fi ruta preferata chiar daca Tg. Mures - Gilau va avea autostrada.

yetiman

Quote140.402 Posts in 500 Topics by 2.064 Members.

In perioada recenta s-au atins (si depasit) niste cifre "rotunde", aici pe forum.   :grouphug:

500 topics  :cheers:
>2000 membri  :welcome:
>140.000 postari  :gj:

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Creste comunitatea! Pacat ca in ultima perioada suntem ocupati cu altele... si mai este si iarna si nu avem subiecte. Vine insa primavara. :)

Allex

Sa vina, dar sa vina si cu folos. Sa nu ajungem din nou sa ne exteriorizam frustrarile pe aici, ca se sta degeaba pe vreme buna (remember 2016!!!). Eu abia astept primele filmari din avion pe anul acesta. :)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Europiu

@vancouver a avut o interventie telefonica la digi pe tema intretinerii drumurilor. Sehr gut! :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

vancouver

Da, asa este, dar nu stiu cat din ceea ce am spus au si dat pe post. Pare ca nu au pastrat reportajul pentru a fi vizibil si online. Ideea principala este ca suma pentru intretinere s-a injumatatit fata de 2016. Pacat, pentru ca intretinerea era oricum subfinantata. Dar deh, intretinerea nu produce efecte spectaculoase, cu care un guvern sa se poata lauda.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Europiu

Nu a fost reportaj in sensul strict al cuvantului, mai mult "a kind of report" la jurnalul de stiri. L-au aratat si pe Catalin vorbind in cadrul comisiei din Parlament, pe monsieur le Cucu spunand ca vor cere bani in iulie daca vor mai avea nevoie, si interventia ta.

Zilele astea a fost pentru prima oara, din iulie 2012, ca ma uit la o televiziune romana de la servici... Sa va mai spun ca, fara sa vreau sa o dam pe politica, ARD si ZDF au considerat evenimentele destul de serioase ca sa le acopere la stiri. De regula ne ignora total. Nu contam. Total disaster. It's true.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

cutter

Am găsit și eu acum știrea: http://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/banii-pentru-drumuri-sunt-din-ce-in-ce-mai-putini-666434

Din păcate, PSD-ul a respins amendamentul meu de suplimentare cu 100 mil lei a alocării pentru întreținerea drumurilor. Răspunsul a fost că o să mai pună bani la rectificare. Evident, e un răspuns inacceptabil - un buget se face pe un an întreg și doar în caz de neprevăzut se rectifică. Nu poți pleca din start cu ideea că n-ai pus bani suficienți și mai dai la rectificare. Nu în ultimul rînd pentru că e nevoie de o planificare, de contracte subsecvente, achiziții, etc - pentru care nu prea mai rămîne timp după rectificare.

Vom vedea rezultatele din păcate în calitatea drumurilor...

TibiV

Din cate stiu au primit "ordin" sa nu accepte nici un amendament.
Ba chiar li s-a interzis sa propuna ei insisi amendamente.

Nici un leu in plus, ca nu au de unde.
Venituri estimate pe o crestere economica de 5,2%, cand "mediana" prognozelor FMI/BM/UE este de o crestere a PIB cu 3,7% ?!?!... :o
Aia sunt toti prosti, doar G&G (Grindeanu & Ghizdeanu) sunt "dastepti".
O diferenta de 1,5% din PIB inseamna fo' 12 mld. lei in  PIB si vreo 4 mld. lei venituri fiscale in buget.

Asa ca mi-e teama ca la rectificarea (inevitabila) din iulie sau august, aia 4 mld. vor fi taiati de la investitii.
Ca de la pensii si salarii nu au cum... Si nici nu cred ca vor renunta la TVA 0% pentru vanzarea de locuinte, ca se supara Robert "betonel roz"... Si nici la alte aberatii complet idioate din programul lor... :(

Asa ca amendamentul tau cu 100 mil. in plus la intretinere il vor transforma in 100 mil. lei in minus fata de ce s-a aprobat acum. Ca tot avem sosele "brici", ce sa mai aruncam bani pe intretinere...

Nu uita ca toate cheltuielile trecute in bugetul aprobat de Parlament se bazeaza pe o "mica minciuna".
Venituri ceva mai mari din taxe si impozite "interne", plus venituri de aproape 4 (patru) ori mai mari din "incasari de la UE" decat a facut Ciolos (aprox.6 mld.)
PE BUNEEEE ?!...

Intrebarea "clasica" pentru ei: pe ce va bazati ?!....

Evident ca nu vor incasa 22 de miliarde de la UE.
Iar tot ce nu nu vor incasa de acolo (adica fix diferenta dintre cele 22 mld. programate in buget si ceea ce vor incasa efectiv) vor fi alte sume care se vor taia la rectificare. De unde se vor taia? Ghici ciuperca... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

@vancouver: asa deci, reprezinti "Asociatia Construim Romania"? :O

alecu26

la cati vor sa o distruga....sa fim cat mai multe asociatii de genul asta.
Drumurile noastre POATE;