News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: NGC20 on January 04, 2017, 01:57:19 PM
Sa va dau prima stire buna pe anul asta? Probabil ca cei din zona respectiva se vor bucura.

Vedeti aici.

Ionut

E vai mama lui acest cuc.

QuoteAvem, la ora actuală, mai puțin de 700 km de autostradă și mai puțin de 150 km de autostradă în construcție.

O prostie, evident. Ca sunt 733 km de autostrada in operare, 18 km finalizati si in stadiu de muzeu si 221 km contractati (sunt inclusi cei 18 km muzeu) in diverse stadii de executie.


lupu.irimie

Concluzia mea, dupa ce sa discutat aici si in parlament!?
Una simpla, dar care da fiori reci pe sira spinari! Deja-vu partea de autostrazi si infrastructura in fosta guvernare PSD-ista!
"Adicatelea cum vine, este ca cam asa":
Unde sau alocat bani pt 2017 (nu am idee daca exista ori nu aceasta alocare de fonduri) se va lucra pana se termina banutii. Dupa care -STOP JOC!
Si incepand cu 2018, o sa vedem de-a SF-uri (nu pelicule de la Hollywood, alea or sa para realistice pe langa ce vor turna baietii destepti de la carma tari!) si propuneri si promisiuni, de nu o sa mai avem unde le pune. Bani de la UE alocati pentru infrastructura se vor pierde ( pai acolo nu au cum baga degetelele, asa ca nu este interes) si anul 2020 o sa ne gaseasca cu cifra de circa 1000kilometri de autostrazi.
De PiSi sa uitati, de CoBra - identic ( fac pariu ca iarasi or sa vedem aberatia PPP??), Moldova va ramane cu ce are ( adicatelea zero kilometri de autostrazi), Oltenia la fel; Si uite asa, datorita supe-mega-infrastructuri create de noul guvern, Renault si Ford se vor retrage din Romania suparati ca nu pot vinde atatea masini, cat pot duce ( ma refer la aprovizionarea cu piese, si scoaterea produsului finit) mareata noastra infrastructura.
A-si vrea sa fie un pamflet, o glma, dar nu cred!

P.S. Saptamana viitoare trebuie sa ajung in tara - cu autotren! Deja am noaptea insomnii si cosmaruri!!!
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

Harry

Quote from: Ionut on January 04, 2017, 02:16:59 PM
Quote from: Harry on January 04, 2017, 01:48:36 PM
^^ de unde 82 km pt A4 o.O

Este o cifra aproximativa pentru A4 intre zona Ovidiu si Vama Veche.

^^Nu-mi amintesc sa se fi pus pe masa vreodata un proiect pt prelungirea A4 pana la Vama Veche.  :hm:

Ionut

Eh, ba da. O reminiscenta veche de pe vremea Ancai Boagiu. Plus ca am luat datele de la CNADNR de pe undeva, nu mai tin minte. Dar asta inseamna cei aproximativ 80 km, de prin zona Ovidiu/Mihai Kogalniceanu pana in Vama.

elphax

asta e ministrul care nu are permis de conducere? a lucrat in domeniul naval ceva, in CV scrie la categ permis "in curs de obtinere" ?
:)

asta sigur nu stie diferenta intre DN si DX, sa nu mai zicem de 2+1 sau alte variante mai complicate

laszlo.robert

Nu este nici o problema nici Ministrul Apararii nu a facut armata 😵.

Anonymous Rider

Salutare,


Am fost întrebat în mai multe rânduri pe PM despre fotografii satelit cu drumurile, și tocmai mi-am dat seama de o chestiune. Am să postez aici și am să detaliez mai jos. Să-mi fie cu iertare dacă s-a postat până acum (eu nu am găsit). Dar să vă explic.


Nu știu dacă știți despre Inspectorul Pădurii și despre update-ul SUMAL-ului realizat de GovIThub, și folosit de RomSilva și de Garda Forestieră. Site-ul este public și furnizează date (aprox. în timp real) referitoare la transporturi de lemn. Voluntarii GovIThub (corectați-mă dacă greșesc) au adus un update, prin care procesează imagini de la ESA (prin S1, S2, S3 - https://sentinel.esa.int/web/sentinel/thematic-areas/land-monitoring) ca să descopere posibile defrișări masive.


Acum, dacă intrați pe Inspectorul Pădurii (http://rt1.forestier.ro:5017/sumalsatelit/) și selectați din bara laterală layerul "Satelit Sentinel", o să puteți vedea fotografii din satelit făcute lună de lună. Mai mult, în partea inferioară a paginii există și un timeline care permite selectarea fotografiilor făcute într-o anumită lună. Spre ex., puteți încerca pe segmentul Traian Vuia - Margina. Nu e super calitate, dar e mai bine decât deloc.


Multă baftă!

ovicor

#7824
 Da, am exersat acum Inspectorul Padurilor. Dupa Dumbrava - Margina, am localizat Turda si m-am deplasat spre sud, pe A10. L4, L3 si, partial A2 se vede. Pacat ca nu avem acces la zoom mai mare. Merci !
   L.E. Pentru a localiza, de exemplu, Nod Turda. Cand intrati in aplicatie, ea se va deschide pe openstreetmap. Localizati intai zona dorita, abia apoi treceti pe Satelit santinel.

olea10

Daca s-a mai discutat, va rog sa ma scuzati.
http://www.cdep.ro/pdfs/oz/Program%20de%20Guvernare.pdf
Transporturile sunt de la pag105. Ar trebui sa urmarim ce au promis.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alexa_adrian2001

am o intrebare :)
la un moment dat am vazut ceva poze din satelit care pareau proaspat actualizate...
inafara de google maps exista alt site unde sa poti vedea imagini din satelit actualizate la zi/saptamana? Ms.

dr4qul4

Cu bani multi gasesti ceea ce cauti.  Daca exista asa ceva free, nu mai era nevoie de filmari aeriene.:lol:

In lipsa lor, trebuie sa ne multumim cu ce a trecut colegul CristianSitov, 4 posturi mai sus!!!
Mai exista si varianta digitalglobe, care insa are doar poze din zone restranse, facute la o anumita data. Dar cu o rezolutie mult mai buna.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Imaginile la rezolutie inalta nu sunt disponibile gratuit. Cele mai bune sunt de pe Google Maps/Earth, insa de pe la noi din tara sunt vechi si foarte vechi. Cele noi la rezolutie inalta sunt pe digitalglobe, insa nu au acoperire mare si este enervant sa le cauti pe interfata aia greoaie.