News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Goldmund

Se vede clar ca cel cu Golf Variant parcat neregulamentar, isi sterge parbrizul(parcarea total interzisa acolo, pericol grav de accidente...)
Si eu as fi spus exact precum danutzu_1069 si alecu26  au argumentat mai devreme

stangabriel

Frustrarea a ajuns la nivele maxime...doar pe forum. Problema e ca situatia nu misca multa lume in tara, iar toamna sigur nu o sa numaram km de autostrada in plus. acum 2 ani visam la toamna 2016.

Ce putem face? Sa nu renuntam. Sa nu pierdem mult din ce s-a incercat anul acesta. Pur si simplu nu sunt bani, cati sunt, jumate se pierd pe drum, sau se asteapta spaga. Tocmai langa mine se reasfalteaza strazi cu asfalt perfect, iar altele au cratere de meteoriti.

De acum visez poate peste 8 ani la o schimbare.
Sa nu renuntam si sa ne organizam sa presam toti. Griji la drum.

ovideatza

Nu vad ce aveti totusi cu cel cu duba.
Da, o fi vazut tarziu, dar nu cred ca franarea tarzie e in codul rutier. El nu e responsabil ca cel din spate nu a fost pe faza sa franeze.

Plus luati in calcul ca poate era incarcat. O duba incarcata, 3,5t, nu se opreste chiar usor, asa ca mie imi pare ca asta a incercat sa faca, sa franeze stanga dreapta usor astfel incat sa "prelungeasca" distanta pana la cel oprit.

Daca cel din spate isi facea treaba lui nimic nu se intampla, cel cu duba oprea la timp sau cum i s-a facut loc trecea mai departe.

Bineinteles ca cel oprit are vina lui majora, ca sa fie disculpat trebuia sa puna triunghiul. In rest nu stim ce facea la stergatoare si daca acel lucru ii ingreuna deplasarea ori nu (ma cam indoiesc, nu parea sa ploua).

danutzu_1069

O duba incarcata full, asa cum zici tu, nu faci in franare sanga-dreapta ca ii dai un balans de o ia dreaqu!!! O dai peste cap in mod sigur.
Si ce avem cu duba (soferul de pe..)? Pai lipsa atentiei la drum, angajarea in depasire fara sa se asigure si fara sa semnalizeze.
Inca nu am vazut stirea, dar daca cel rasturant este o basculanta... si el a gresit .. s-a dus prea in dreapta astfel incat l-a "furat" acostamentul si s-a rasturant. Probabil nu a apreciat propriul gabarit.

dr4qul4

Duba nu depaseste axul drumului, asa ca tehnic nu depaseste, deci nu tb sa semnalizeze!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

JohannDB

Quote from: danutzu_1069 on August 24, 2016, 10:32:15 PM
.................................
Inca nu am vazut stirea, dar daca cel rasturant este o basculanta... si el a gresit .. s-a dus prea in dreapta astfel incat l-a "furat" acostamentul si s-a rasturant. Probabil nu a apreciat propriul gabarit.

                Citind opiniile voastre, mă întreb....multe.... și mai ales cu ce este vinovat cel ce s-a răsturnat în șanț... Că dacă nu se răsturna în șanț, boul cu VW-ul BT 05 KWB (turismul negru) era acum îngeraș (poate să-l pupe unde vrea pe cel cu bascula că i-a făcut "un pic de loc" prin propria-i răsturnare) și este încă viu și pe lumea asta, deși în spital...... Și cel care s-a oprit, și avea de lucru la ștergătoare, era oprit într-un loc cu maximă vizibilitate și cu roțile din dreapta peste exteriorul dungii albe de pe dreapta drumului.... Voi chiar ați privit cu atenție la detalii filmarea ?? 
   Cu asta este momentul să punem punct "cazului" !

TibiV

Quote from: JohannDB on August 25, 2016, 01:50:07 AM
cu ce este vinovat cel ce s-a răsturnat în șanț...

Pai a circulat pe o sosea din romanik...
Mi se pare culmea tupeului sa faci asta si sa te astepti sa iesi "nesifonat" din "aventura" asta... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

user201

Mulțumiri tuturor pentru pozele și filmările realizate în ultimul timp. Mă bucur că se lucrează, chiar dacă nu într-un ritm accelerat.

danny_cbu

Salut, stie cineva daca s-au publicat rezultatele recensamantului de trafic facut de CNADNR in 2015?

danutzu_1069

#7074
Al treilea pod peste Bosfor va fi inaugurat maine 25.08.2016



qsv

#7075
Quote from: danny_cbu on August 25, 2016, 02:24:52 PM
Salut, stie cineva daca s-au publicat rezultatele recensamantului de trafic facut de CNADNR in 2015?
S-au publicat, cum se publica de obicei, adica foarte sumar. S-a discutat si se tot discuta pe forum de absurdul acestei situatii, si despre metode de a-i determina pe Cestrin/CNADNR sa faca publice toate datele inregistrate.
datele le gasesti aici: http://www.cestrin.ro/web2014/pdf/recensamant%202015.pdf
Daca vei cauta in mesajele anterioare vei gasi diverse simulari facute de colegi (north) pe baza acestor date, adica valori medii pe intreaga retea (relevante pana intr-un anumit punct).

Poti incepe de aici http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=12.3660#msg123880


danny_cbu

Multumesc! Nu stiam in ce categorie s-ar incadra subiectul recensamantului :)

rocklee

o surpriza placuta  de la ....API .. :).
si locul unde se nasc ...fotoreportajele  :)


Europiu

Daca este cineva care merita, @rockie, numai tu puteai fi! @API: poate ceva si pentru sotia lui @rocklee, atat de intelegatoare cu foamea noastra de poze? :)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

danutzu_1069

Lipseste casca de protctie!