News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BoGDaN

cred ca numai pe teren accidentat. iti dai seama ca pe sosea la o viteza de peste 70 km/h pierzi aderenta

Klaudiu!!!


MRS

Bine ca au modificat prostia aia cu University Place...

:cheers:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

radutm

Sper ca intr-o buna zi cineva se va gandi sa schimbe acoperisul de tabla al Universitatii cu unul din tigla, asta pentru a da si un semnal clar ca suntem in Europa. Cat timp cladiri simbolice din Bucuresti sunt acoperite cu tabla, in tot Vechiul Regat va ramane la moda. Plus ca nu e eco-friendly.
cont inchis

ciprebbe

Mie sincer pe langa tabla de care vorbea radutm nu imi place nici pavajul...e urat din ce se vede in poze, mult nisip intre pietrele cubice....chiar nu se poate face un pavaj de calitate cu pietre cubice mult mai mici, fara nisip intre ele(am vazut pe afara ca pun ceva pietricele intre). Si din ce vad spatiul verde e cam inexistent.
Eu personal sunt dezamagit de ce vad la o lucrare finisata in anul 2012 intr-o capitala Europeana.
Parerea mea personala, sa nu se supere nimeni.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Am impresia ca faza cu tabla asa trebuie sa fie... keep it original. Parca asa. Si austriecii au renovat la fel Spitalul Coltea, la doi pasi de Universitate, tot in Piata Universitatii. Eu asa stiu ca trebuie tabla. Nici mie nu-mi place. :) Poate nu ne pricepem noi.

Legat de pavaj sunt curios cum va arata pe uscat si dupa ce se face un pic curat pe-acolo. Mi se pare ca n-au terminat finisajele.

davyl

Arata superb parcarea. Multumim Claudiu!

Cat despre acoperisul de tabla, probabil ca zona impune un anumit tip de acoperis din considerente legate de arhitectura (parerea mea). Adica sa nu se departeze prea mult de tendinta din zona...

Sincer, nici eu nu sunt "fan" al acoperisurilor imense din tabla...

ciprebbe

Macar asa puteau sa faca

Ca deja daca cerem asa .... e prea mult

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

No bine... daca tu compari cu Praga... :) Pai pavajele din Praga sunt peste tot ce-am vazut eu in Europa. Si-am vazut cate ceva... gen Amsterdam, Elvetia (Berna, Zurich, Lucerna), chiar peste Viena sau Paris. Chiar nu ai cum sa compari pavajele din B cu Praga.

get

Pe metrouusor se speculează că peste actuala parcare va fi organizarea de șantier pentru linia de metrou M5 la Universitate și că ăsta ar fi motivul pentru care nu se investește acum într-o finisare prea scrobită.

davyl

Multumim @get de info! Atunci poate se explica solutia aleasa: temporar, pana vor termina lucrarile si apoi se poate reface cu un pavaj mult mai frumos...

ciprebbe

Quote from: Ionut on November 21, 2012, 02:24:18 PM
No bine... daca tu compari cu Praga... :) Pai pavajele din Praga sunt peste tot ce-am vazut eu in Europa. Si-am vazut cate ceva... gen Amsterdam, Elvetia (Berna, Zurich, Lucerna), chiar peste Viena sau Paris. Chiar nu ai cum sa compari pavajele din B cu Praga.
pai sincer ionut in anul 2012 (hai sa tinem cont si de ideea lui get cu M5 deci 2013) as vrea sa vad si eu pavaje ca afara.
Ok poate e prea bun exemplul cu Praga ( dar daca ei au putut noi de ce sa nu putem? de mai bine de 8 ani bat Praga si de atunci am vazut aceste pavaje deci nu e o noutate ) dar precum cele din Olanda, Austria, Germania (realizate cu ani buni in urma) se pot realiza si la noi.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Sa stii ca au inceput usor-usor sa imbunatateasca pavajele prin mai multe zone. E mult pana departe, insa macar nu mai pun asfalt. :)

davyl


sebba

super tare! nu-si va face omul griji ptr parcare. :D

"unde stai? pe soseaua xx, km.yy, banda 2" :lol:
Sailing away! S/Y Haimana