News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Redox

#360
Pai daca nu ar cere o chestie pe care doar tu o sti despre masina ta oricine ar putea verifica daca ai rovignetei sau nu  :D.
Este suficient numarul de matriculare al masinii pentru identificarea, seria sasiului este un fel de "password"  :lol:

ciprebbe

Pai si daca ai sau nu rovinieta e un lucru secret?
Si eu am fost reticent cand am vazut ca imi cere seria... cand, vorba lui sebba  identificarea o fac cu camere care surprind numarul de inmatriculare.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Redox

Poate ca nu e corect sa iti ceara seria sasiului, dar nici sa poata verifica oricine daca am rovigneta sau nu, e o chestie care tine de fiecare.

dorinparau

Quote from: Redox on October 18, 2012, 11:07:57 AM
Poate ca nu e corect sa iti ceara seria sasiului, dar nici sa poata verifica oricine daca am rovigneta sau nu, e o chestie care tine de fiecare.

Asta deja , cel putin io o numesc "o democratie exagerata" . Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar de exemplu pe scarile blocurilor vechi (precum si in blocu meu) sunt afisate taxele, cu fiecare cat e restant si fiecare cat are de platit. E o chestie de cand lumea. De asemenea, daca iti stiu numaru de telefon, si ai abonament pot sa ma duc la Orange si sa intreb cat ai de plata, ba chiar sa iti si platesc abonamentu. , nu ofera nimeni date personale, sau chestii de astea, nu vad de ce ar fi o problema sa vada cineva daca am sau nu vigneta. Ti-o poate plati cineva milos care vede ca nu ai, sau?   Daca gresesc sper sa ma corecteze cineva fara nicio suparere....

ciprebbe

Foarte bune exemplele date de tine.
Chiar nu mi se pare o chestie super, mega , ultra secreta sa afli daca are sau nu cineva rovigneta mai ales ca nu esti oblicat sa o ai daca circuli doar in oras.
Asa ca sincer redox cu ce te deranjeaza daca cineva iti stie nr la masina de ex si se uita sa vada daca ai vigneta sau nu?
Si la fel cu ce il incalzeste pe acel cineva daca verifica ca ai sau nu vigneta?

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

@drian

Nici eu nu prea inteleg de ce atata securitate, desi la foarte multe masini seria de sasiu e la vedere pe parbriz. Totusi poti verifica pe altcineva daca are asigurare obligatorie fara parole, CNP-uri sau alte serii.

sebba

la verificarea asigurarii nu e nici o restrictie... care ar fi explicatia? ca por verifica eu daca cel ce m-a pocnit are asigurare sau nu? la ce ma mai ajuta "dupa"?
aceeasi chestie ar fi la vigneta (nu-mi place sa zic rovigneta, nush de ce :D )
Sailing away! S/Y Haimana

Redox

Baieti, nu am tinut-o sus si tare ca este o masura foarte buna sau ca este necesar o asfel de restrictie in verificarea rovignetei. Incercam doar sa explic ca eu personal ma feresc sa imi fac publice anumite informatii despre mine, fie si informatii neinsemnate. Evident, dupa cum spunea si colegul dorinparau, unele informatii sunt facute publice fara stirea noastra, dar pe cat posibil prefer sa le tin doar pentru mine  :D.
Poate suna cam ciudat ce am scris dar e un fix de-al meu ca sa spun asa, nu sunt nebun  :lol:.

O seara placuta.

sebba

stai ca nu s-a suparat nimeni, doar d-aia e forum public, sa zica fiecare ce vrea (sau aproape) :D
pe de alta parte, nici eu nu sufar de nebunie, ma bucur de ea in fiecare secunda! :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

radutm

La capitolul respectarii privacy, suntem foarte in urma fata de restul UE. Sunt foarte multe informatii personale care pot fi aflate de la institutii ale statului si asta nu este in regula. In unele state, la presiunea cetatenilor, s-a mers pana acolo pana la a scoate din nr. de inmatriculare a masinii orice referire la regiunea de apartanenta din motive de privacy.
Redox are dreptate din principiu pentru ca statul trebuie sa fie obligat prin lege sa respecte confidentialitatea cetatenilor. Daca poti afla asigurarea, poti afla si rovigneta, daca poti afla rovigneta, poti afla si proprietarul masinii, daca poti afla proprietarul masinii, poti afla si .... unde se opreste circuitul?
Punctual, aceste informatii pot fi folosite in diferite situatii de incalcare a legii, chiar daca mare parte dintre noi nu concepe sau nu are nimic de castigat-pierdut daca informatiile sunt publice sau nu. Eu ma gandesc ca informatii confidentiale legate de o masina pot fi de folos unei retele de hoti de masini, sau pot fi folosite impotriva ta la un proces. Deci nu e chiar asa de simplu. Argumentul cantitativ - faptul ca mare majoritate nu are nimic impotriva - nu este valabil. Dreptul la confidentialitate a datelor ar trebui aplicat tuturor, fara exceptie.
cont inchis

sebba

of, bogdy, da, tu ai dreptate dar... in conditiile actuale... cum mai poti tine ceva secret? aplicarea de masuri si reglementari ptr pastrarea dreptului de confidentialitate ar duce la un sistem complet paranoic...
de multe ori imi doresc sa faca poc acceleratorul de particule din elvetia si sa ne aduca in epoca de piatra. e atat de multa tehnologie baga cu forta in vietile noastre, tehnologie fata de care suntem deja dependenti...
si e totusi o tehnologie plina de erori si de inutilitati. comerciala...
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

De weekend:



Ciobanul cu casa într-o dubă Ford, de pe Autostrada Vestului, urează bun venit în România.

Sper in zona aia sa nu fure gardul... poate nu-l duce mintea sa rupa gardul si sa treaca pe autostrada cu oile.

iuli

#372
Nu ar fi nici primu si nici ultimu.
Cred ca e vorba de ciobanu care are stana langa spatiile de servicii. Am tot postat poze cu ea. Chiar langa stalpul vesnic de la Electrica.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

udar

sunt ceva treceri si pentru animale ??

Ionut

Nu sunt proiectate treceri pentru animale... s-ar putea pe alocuri sa aiba loc prin podete, sunt unele podete inalte si ar permite asta, insa nici nu stiu daca este voie. Probabil ca vor traversa cu tot cu turma pe overpass-uri...