News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Quote from: Ionut on October 03, 2012, 04:27:32 PM
Oh ma, eu am pus o poza funny facuta de Elena Udrea :o si voi o luati prea in serios. :D

Pe cine? Pe vaca? :-P
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

#346
Quote from: sebba on October 03, 2012, 07:50:38 PM
stire la teveu referitor la schimbarea "stilului" la RCA: iti repari masina pe RCA-ul propriu (in caz ca te loveste careva si celalalt e de vina)
din anumite puncte de vedere e ok dar din altele nu prea iar ca rezultat cred ca va creste pretul RCA-ului :(
sper sa fie doar o "analiza" gresita de-a mea si sa nu se ajunga acolo

DA am auzit si eu stirea si incepe sa apara pe tot mai multe canale.
Intra se pare in vigoare de la 1 ian 2013 si iti repari masina la societatea la care esti tu asigurat....pana aici totul bine si frumos, asa nu cred ca vor mai fi asa de multi clienti cu asigurari ciudate(gen euroins, carparica etc...). Cand iti vei incheia polita RCA vei avea tot interesul sa iti faci polita la o societate de asigurari serioasa pt ca e in joc masina ta, dauna urmand sa o recupereze asiguratorul tau de la asiguratorul celui vinovat( asta teoretic se traduce in timp castigat pt client).
Insa aici cred ca o sa fie mari bube..... Daca se va aplica asa atunci ce rost va mai avea CASCO? (raman doar situatiile de furt, vandalizare si avariere fara implicarea unui alt auto) Insa la noi se vor gasi multi baieti destepti cu polite de 1 luna care sa se dea vinovati si "amiabil" sa ia vina pe ei......
Concluzia e o harababura  in ziua de azi ce se intampla cu RCA ul insa s-ar putea ca de la 1 ian sa fie si mai mare derajul pe acest sector.
Oricand se gaseste in romania baieti "amiabili" care te-au lovit

LE. Am gasit si un articol aici
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

hentz

Quote from: ciprebbe on October 04, 2012, 10:31:59 AM
Daca se va aplica asa atunci ce rost va mai avea CASCO? (raman doar situatiile de furt, vandalizare si avariere fara implicarea unui alt auto)

...si cazul nefericit in care esti vinovat de accident!

ciprebbe

Aici vorbeam de baietii"amabili"
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Interesant. Daca se va aplica probabil politele casco se vor ieftini. Intr-un fel cred ca se incearca atragerea de mai multi clienti pentru acoperirea de tip casco. Se stie ca in RO politele casco sunt nepopulare. :) E de urmarit ce se intampla.

hentz

Quote from: ciprebbe on October 04, 2012, 02:46:11 PM
Aici vorbeam de baietii"amabili"

Am priceput si rationamentul tau,dar nu vad o solutie decat in cazuri total izolate.
Adica eu fac accident ,sunt vinovat,imi trebuie si mie dovada sa pot circula(in cazul in care mai merge fierul)dupa care mai "fac"un accident ca sa imi pot repara masina ca doar este vina "amabilului".Nu prea vad scenariul asta.
Informatia pe care o avem acum este primara,sunt convins ca va fii destul de acoperita procedura. Pai daca nici astia de la asigurari nu se "asigura" atunci cine  :)

Redox

Pai baietii "amabili" de care vorbesti nu au decat de pierdut daca iau vina asupra lor, o sa se trezeasca ca pretul RCA-ului va creste, cu conditia sa existe o baza de date la nivel national in care sa fie trecute informatiile legate de fiecare. Astfel indiferent la cine iti faci RCA-ul, compania respectiva sa aiba acces la acea baza de date pentru a iti calcula pretul. Cred ca sunt mai multe puncte tari la noul sistem care vrea sa se implementeze de la 1 Ian in comparatie cu actualul pe care il stim toti cum functioneaza.

laurashgeo

In curand or sa fie foarte diferite preturile pentru cei cu accidente si cei fara. In Belgia cand faci prima asigurare ca sofer incepator platesti cam 1000euro pe an iar dupa 10 ani fara accident ajungi pe la 400-500. Daca faci un accident pierzi 5 ani in care nu ai avut daune ceea ce se traduce in cresterea asigurarii cu minim 300-400euro pe an pe urmatorii 5 ani. Asa ca nu prea cred ca gasiti amabili care sa plateasca 1500-2000 euro ca sa iti repari tu masina pe RCA-ul lui.
Cel mai bun aspect al noii legi este faptul ca fiecare se va gandi de doua ori daca sa aleaga cea mai ieftina societate de asigurari. Recunosc ca in Romania de fiecare data imi faceam cel mai ieftin RCA, ca pentru dusmani :D
Apropo de firmele de asigurari aveam un prieten care lucra inspector de daune la Carpatica si zicea ca daca te izbeste cineva cu RCA la Carpatica poti sa-l bati si sa-i iei tot ce are in masina, ca oricum Carpatica nu plateste 90% din daune, iar daca chiar insisti iti repara masina in niste service-uri fantoma cu piese sh.

Redox

Quote from: laurashgeo on October 04, 2012, 04:11:16 PM
Cel mai bun aspect al noii legi este faptul ca fiecare se va gandi de doua ori daca sa aleaga cea mai ieftina societate de asigurari. Recunosc ca in Romania de fiecare data imi faceam cel mai ieftin RCA, ca pentru dusmani :D
Apropo de firmele de asigurari aveam un prieten care lucra inspector de daune la Carpatica si zicea ca daca te izbeste cineva cu RCA la Carpatica poti sa-l bati si sa-i iei tot ce are in masina, ca oricum Carpatica nu plateste 90% din daune, iar daca chiar insisti iti repara masina in niste service-uri fantoma cu piese sh.

Pai asta e cea mai buna chestie, fiecare va fi interesat sa isi faca un RCA cat mai bun. Cunosc si eu destule cazuri in care victimele accidentelor au primit o astfel de asigurare gen Carpatica sau Euroinsm iar masina le-a fost reparata in anumite service-uri partenere sau chiar apartinand acestor societati de asigurari cu piese de proasta calitate, lucrari de mantuiala.... nu are rost sa intru in detalii.

Cunosc caz in care posesorul unui Hyundai nou (cumparat de cateva luni) a fost "fortat" de o companie de asigurari amintita mai sus sa isi repare masina intr-un anumit service, astfel acesta pierdea garantia pe partea electrica a masinii find afectat si unul dintre faruri.

hentz

Nu am vazut in viata mea aca ceva ,m-am simtit ca in America!
ieri pe DN 19A in localitatea Acas(cred!) politia opreste in fata mea o duba rosie cu numere de SB si pune soferul sa aseze masina transversal pe drum,pe mine ma pune sa opresc in spatele lui pe acostament,cei din sens opus bagati pe acostamentul de pe sensul opus pe care ar fi fost loc sa mai treaca careva.
In drum doi politisti ,unul putin mai agitat isi verifica prastia din dotare,mai exact se uita sa sa vada daca este la locul ei.
Dupa cateva minute vine un Audi in mare viteza ,cu un Logan al politiei pe urme ,si cel mai simpatic a fost politistul din Logan ,care coboara cu o mina satisfacuta si incepe sa turuie ceva la ceilalti(probabil ,ce talpa i-a dat si degeaba ) :D

Nici nu stiu daca trebuie sa aplaud actiunea sau nu ,pentru ca trei sate mai incolo ma depaste  in forta acelasi Audi. ;)

davyl

Da, o realizare tipica a Politiei noastre.

Aceeasi situatie si cu mine pe DN6, intre Timisoara si Cenad, august 2011. Ma depaseste in tromba un Mercedes inmatriculat in Austria. Nu exagerez, stiu sa apreciez vitezele, avea cel putin 180 k/h. A trebuit sa franez si sa ii fac loc, ca sa nu se loveasca de un camion care venea din sens opus. Peste 2 km il vad oprit pe dreapta de MCV-ul Politiei si ma gandesc ca Politia e la datorie.

Nu apuc sa fac 15 minute de traseu si ma depaseste cu aceeasi viteza, dar de data asta intr-o comuna. Evident, cand ai aproape 100 km/h si esti depasit cu 200 km/h e ceva, dar cand mergi cu 50-60 km/h si esti depasit cu viteza aia...

Concluzia mea: legile prea blande in Romania...

Am mai spus-o de atatea ori: In Belgia si Olanda, indiferent de tara in care este inmatriculata masina, nu pleaca de langa tine Politia, pana nu platesti amenda. Ba chiar te conduce frumusel la prima comuna cu automat bancar, daca nu ai cash la tine. Insa acolo si legile sunt altfel si Politia actioneaza altfel (cu masini care au radar - masini neinscriptionate - si care circula pe acelasi drum cu tine, elegant)...

Pelbartus


Ionut

:lol: Prima data nu m-am prins, intr-adevar a parcat in mijlocul drumului. Vai vai... bine ca nu e de Bucuresti. :D

Ionut


sebba

nu pricep o chestie vis-a-vis de sistemul online al verificarii (ro)vignetei: http://cnadnr.ro/pagina.php?idg=184
de ce cer seria sasiu? cand iti face poza cu camera si te verifica... le ajunge doar numarul, da?
atunci, online, de ce vor seria sasiu?
Sailing away! S/Y Haimana