Author Topic: Parcare  (Read 1626259 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Vice33

• Hero
  • *
    • Program gratuit de legislatie ruiera
Re: Parcare
« Reply #9900 on: January 18, 2018, 01:32:28 PM »
Si-a dat demisia Stroe...?

”Până în acest moment, pare cert că cei care îţi vor păstra portofoliile sunt Olguţa Vasilescu la Ministerul Muncii, Carmen Dan la Ministerul Afacerilor Interne, Mihai Fifor la Apărare, Petre Daea la Agricultură, Tudorel Toader la Justiţie, Paul Stănescu la Dezvoltare, care va fi, cel mai probabil, şi vicepremier. Un alt ministru care se va regăsi în Cabinetul Dăncilă va fi Ioan Deneş, la ministerul Apelor şi Pădurilor, acesta fiind votat recent de CExN al PSD în locul Doinei Pană, dar nu a mai depus jurământul din cauza demisiei lui Tudose.”

”Potrivit unor surse, nu se vor regăsi în Guvernul Dăncilă fostul vicepremier Marcel Ciolacu, care nu avea oricum un portofoliu, ministrul Transporturilor, Felix Stroe şi ministrul delegat pentru Fonduri Europene, Marius Nica. Surse politice au menţionat că e posibil ca Stroe să fie înlocuit de Răzvan Cuc, care s-ar întoarce astfel la minister. De altfel, cei trei miniştri, care l-au susţinut pe Mihai Tudose, au lipsit de la şedinţa Guvernului de miercuri.”

Oricum moșul abera...lasa-l pe Cuc să revină să vedem dacă continuă aberațiile lui Felix sau își va reveni prin pauza avută...
Sursa: http://www.eazi.ro/in-politica/guvernul-dancila-in-mare-parte-cu-aceiasi-titulari
« Last Edit: January 18, 2018, 01:35:59 PM by Vice33 »

ovicor

• Ambassador
  • *
« Reply #9901 on: January 18, 2018, 10:55:06 PM »
   Va propun un manifest pentru "Drumuri bune!"NU il consider foarte reusit, dar e "tematic" . Il rog pe Ionut sa-l stearga daca-l considera prea slab sau prea "politic".
   Drumuri bune noi visam,
   "Drumuri bune!" ne uram,
   Dar cu-asa conducatori
   Doar vise ne raman in viitor!

"Vreau o tara ca afara!"
   Noi cantam cu toti in cor,
   Insa telu-i intangibil
   Cu asa conducatori!

Incompetenta si hotia,
   Precum am remarcat adeseori,
   Ii recomanda, nu meritocratia,
   Pe "bravii" nosti conducatori!

De drumuri bune vrei sa ai
   Si bunastare, drag popor,
   Buletin de vot in mana de-ai,
   Gandeste-te pe cine vrei conducator!

Gandeste-te, mai mult decat la tine,
   La cei ce-ti vor urma: copii, nepoti!
   Macar ei s-aiba drumuri bune!
   -Fara incompetenti si fara hoti !!!

davyl

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #9902 on: January 19, 2018, 10:50:08 AM »
Romanul s-a nascut poet! :) Multumim ovicor, am inceput bine ziua zambind!

adiarc

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #9903 on: January 21, 2018, 10:43:22 AM »
Cei care nu inaugureaza autostrazi finalizate comit crime multiple.....la propriu sau la figurat...crima economica

https://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3770404

Manager de firmă: ”Faptul că autostrada este la doi paşi, Sebesul beneficiază de trei intrări şi ieşiri de pe autostradă, lucru extrem de rar în România şi alte țări pentru un oraş de dimensiunea Sebeșului. Numai cine nu vrea nu lucrează. Există o cerere de muncă fantastică.

voicul

• Legend
  • *
« Reply #9904 on: January 22, 2018, 09:33:31 PM »
Nu prea inteleg ce atata asteptare sa fie constructor pe teren, in luna ian, cand in 12 judete e cod galben?
Bucuresti - infrastructura special creata pentru statul in trafic.

cristi5

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #9905 on: January 23, 2018, 06:37:20 AM »
Daca sunteti curiosi cum (nu) colaboreaza ministerele (de la exproprieri pana la regulamente de receptie, alea care tin autostrazi inchise desi sunt circulabile de cateva luni, si oamenii mor cativa metri mai incolo), un politician de opozitie are explicatii simple: lipsa cancelariei primului ministru, interesul fiecarui minister de a-si da importanta (atat la nivel politic/presa cat si la nivel de functionari care vor sa-si conserve postul)

http://www.contributors.ro/administratie/ramanem-cu-cel-mai-stufos-guvern-din-europa-o-propunere-de-la-trabant-la-guvernare-moderna/

Comisia a constatat că multe proiecte europene se ratează pentru că lucrările de infrastructură nu sunt predictibile, dat fiind că nu avem o hartă a infrastructurii. Adică dăm drumul la ceva construit cu bani europeni și constatăm că pe acolo trece o conductă. Despre care, credeți sau nu, nu se știa înainte. Ca să ocolești o conductă îți trebuie avize și ia ani pierduți uneori, proiectul iese din schemă și din buget, UE nu mai dă banii, proiectul nu se mia face. Așa că România și Comisia au convenit să avem o hartă a tuturor acestor bunuri de utilitate publică care încurcă proiectele. Patru ani mai târziu, Ministerul Economiei încă mai trimitea adrese de răspuns la Ministerul Fondurilor Europene, care MFE trimitea adrese disperate că această condiție nu era îndeplinită și deci riscam să fie suspendate toate fondurile europene. Ministerul Economiei spunea, din nou, că el nu se ocupă de conducte și rețele electrice și că poate ăia de la Administrație au chef să se ocupe. Evident, ăia de la Administrație scriau ceva similar în adrese, după care cei de la Ministerul Energiei aveau o altă idee despre cine ar trebui să se ocupe. Asemenea chestii intră foarte greu pe agenda guvernului – cine să le bage?

Tot cu "mobilitate":

s-au stabilit niște obiective de a impulsiona folosirea de mașini electrice. Câțiva ani mai târziu încă nu se stabilise cine se ocupă să facă prizele pe drumuri. Iar în adrese din acelea, lungi, ministeriale, Ministerul Transporturilor spune că Ministerul Energiei să facă prize pentru că e cu energie electrică, deci…. Ministerul Energiei zice că Ministerul Transporturilor trebuie să facă prize, că doar sunt pe drum și e cu mașini, deci… În acest timp, responsabilul cu infringementul din alt minister face apoplexie, pentru că el e singurul luat la șuturi pentru că România întârzie. În acest timp prim-ministrul României își cumpăra mașină ecologică și defilează cu ea la televiziuni

Si una despre autoturisme

Faptul că a rămas celebru şi e folosit ca metaforă de un politician român de mâna a doua confirmă că Trabantul a fost un succes.

nicolaem

• Ambassador
  • *
« Reply #9906 on: January 23, 2018, 09:47:36 AM »
ce conteaza daca ramane stroe ? sau vine cuc?
Asta e tot ce conteaza :

guvernul-grindeanu-tudose-dragnea-cel-prost-ultimul-deceniu-infrastructura-rutiera-banii-alocati-autostrazi-sosele-nationale

Pe langa refuzul celor de anul trecut de a investii ( avand alte prioritati) inca mai tragem dupa managementul lui Sova, care a lasat Ministerul fara lucrari pregatite si nici nu prea avem ce licita. cine ar fi crezut prin 2012 vazand evolutia din acei ani ca vom ajunge sa incheiem ani cu 0-15km. Si sa nu uitam ca se face comparatia cu ani de criza si hotie in acelas timp.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #9907 on: January 24, 2018, 10:02:57 AM »
Șeful Uber anticipează că în Statele Unite vor apărea mașini zburătoare, în următorii 10 ani

”Vor fi oameni care vor zbura în jurul Dallasului, Texas. Cred că se va întâmpla în următorii 10 ani”, a afirmat Khosrowshahi la conferința de tehnologie DLD din Munchen. Aceasta a fost prima apariție publică în Europa a lui Khosrowshahi, de când a devenit CEO al Uber, anul trecut, scrie News.ro. Revenind pe pământ, șeful Uber a spus că aglomerația din trafic este una dintre problemele la a căror rezolvare poate contribui Uber, de exemplu prin creșterea numărului de vehicule electrice. Taxiurile autonome în totalitate se află totuși la o distanță de 10-15 ani,din cauza eforturilor necesare pentru crearea de hărți 3D și a costurilor ridicate ale senzorilor, a explicat acesta.

Profit.ro
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (recepție suspendată) | A10 lot 4 (recepție când o vrea Ioniță)
Exploatare: 748,32 km A și 0 km DX | Contractați: 186,867 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 175,734 km A și 121,115 km DX

carutasul

• Hero
  • *
« Reply #9908 on: January 24, 2018, 05:20:53 PM »

danutzu_1069

• Legend
  • *
« Reply #9909 on: January 24, 2018, 06:38:26 PM »
« Last Edit: January 24, 2018, 08:57:55 PM by danutzu_1069 »

cristi5

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #9910 on: January 25, 2018, 10:28:07 AM »
Parc-am mai vazut acest film? "Primarul din Bistrita nu lasa schiorii pe partia de 7 milioane de euro pana nu o inaugureaza". Macho-ul trebuie sa-si bage batul primul...

http://www.ziare.com/vacanta/partii-ski/primarul-din-bistrita-nu-lasa-schiorii-pe-partia-de-7-milioane-de-euro-pana-nu-o-inaugureaza-1499004

Partia a fost construita in urma cu doi ani, dar nu a fost folosita deloc pana acum, din cauza vremii.

Inteleg ca partia e orientata spre sud?...

pasadia

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #9911 on: January 25, 2018, 11:01:47 AM »
Nu, spre NV. Dar e altitudinea mica, intre 400 si 600 de metri.

horyatm

• Youngster
  • *
« Reply #9912 on: January 25, 2018, 02:00:58 PM »
Hi-Tech... :lol:

10 lucruri despre Reabilitarea DN68A

1. Pentru a primi această lucrare, Doreii au dat probă la reabilitarea drumurilor comunale.

2. Dirigintele de șantier s-a asigurat că lucrarea ține măcar până pleacă muncitorii.

3. Șoferul Decebal Traian: ”Sunt emoționat, simt o teribilă nostalgie. Parcă ieri făceam negoț între Sarmisegetuza și Alba Iulia.”

4. Traficul a trebuit să fie oprit mai bine de 10 ore, fiindcă Menestrul Stroe a întârziat să taie panglica.

5. Firma de construcții Imbrecilio denunță plagiatul: ”E aceeași tehnică pe care am folosit-o și noi pe lotul 3!”

6. Afacerile din vulcanizări pur și simplu au explodat: ”Am avut puține emoții, am crezut că nu vom mai avea clienți. Noroc cu reabilitarea.”

7. Șoferii rezistă: nu au mai ajuns la proteste în București, așa că #rezistă pe DN68A.

8. Șoseaua DN68A a fost descalificată de la rangul de drum european, nu întrunea standardele medievale!

9. Cu ocazia reabilitării, Dan Șova a primit sandwich-uri de la muncitori, care și-a mutat cortul de pe Valea Prahovei, la ”tunelul urșilor”.

10. Pentru ca călătoria cu trenul să nu fie mai rapidă ca și călătoria pe șosea, muncitorii au fost chemați de urgență să reabiliteze și calea ferată.

Notă: Acesta este un pamflet, și trebuie tratat ca atare.
« Last Edit: January 25, 2018, 02:20:14 PM by horyatm »

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #9913 on: January 25, 2018, 02:14:41 PM »
Foarte, foarte bun pamfletul! :lol:
Bine, e mai mult :(( decat :lol:...
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (recepție suspendată) | A10 lot 4 (recepție când o vrea Ioniță)
Exploatare: 748,32 km A și 0 km DX | Contractați: 186,867 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 175,734 km A și 121,115 km DX

cris_ct

• Youngster
  • *
« Reply #9914 on: January 26, 2018, 11:58:42 AM »
Nea Mihaita, mai tanar oleaca, cu accent si sugubat: "era sa cad de pe scaun"  :D
https://www.facebook.com/SCANDAL0S/videos/1821776874559060/