News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Am dat interviu si la RFI mai devreme. La RRA probabil ca Alex Lancuzov a facut reportaj dupa pozitia noastra, nu am vorbit cu el de acest subiect. Am vorbit si la TVR. Si la Europa FM. Si am filmat si la Digi. Si parca am mai discutat cu...... nu mai tin minte. Pe ei ii doare undeva.

MOR OAMENI BĂ, PE DRUMURI!
DESCHIDEȚI AUTOSTRĂZILE ALEA!


Insistati ca va incurca regulamentul de receptie? Schimbati-l!
MURIȚI CU ĂIA DE LA MDRAPFE DE GÂT!

voicul

Comunicat preluat si de Money

Dezastrul de la Compania de Autostrazi: ZERO km de autostrazi, ZERO km de variante de ocolire, ZERO km de drum national finalizati in 2017
Bilantul de final de an al Companiei Nationale de Administrare a Infrastructurii Rutiere arata un dezastru pe toate planurile, sustine Asociatia Pro Infrastructura care cere demisia directorului CNAIR. ONG-ul care urmareste derularea proiectelor de infrastructura acuza conducerea Companiei de Drumuri ca nu gaseste solutii sa deschida circulatiei "segmente de drum noi, perfect circulabile, precum Autostrada A10 Sebes-Turda loturile 3 si 4, sau Varianta de Ocolire Caracal".

https://www.money.ro/dezastrul-de-la-compania-de-autostrazi-zero-km-de-autostrazi-zero-km-de-variante-de-ocolire-zero-km-de-drum-national-finalizati-in-2017/

Ionut nu faci sectiune: API in presa?

Ionut

Este un thread vechi pentru aparitiile comunitatii in presa. :) Se aduna foarte multe aparitii... de la o vreme. Nu are rost, zic eu, sa punem pe un thread. Mult mai bine este sa punem pe thread-urile diverselor proiecte.

SB76UFO

#9753
Si pe TurnulSfatului a aparut cererea API
QuoteAsociaţia Pro Infrastructură solicită ministrului Transporturilor demiterea conducerii Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), al cărei director este Ştefan Ioniţă, acuzând instituţia de ,,incompetenţă managerială"

http://www.turnulsfatului.ro/2017/12/14/asociatia-pro-infrastructura-finalizarea-autostrazii-sibiu-nadlac-amanata-pe-termen-nedefinit/

Tribuna au preluat si ei
http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/inchiderea-coridorului-de-autostrada-sibiu-nadlac-amanata-pe-termen-nedefinit-asociatia-pro-infrastructura-cere-demiterea-sefului-cnair-131182.html
"Prostia este eternă și invincibilă"

Granata06

Remember...

Eugen Nicolicea (PSD): Autostrazile pot sa mai astepte. Prioritatile PSD sunt salariile si pensiile


"Autostrazile pot sa mai astepte", "prioritatile PSD sunt salariile si pensiile", a spus presedintele comisiei juridice din Camera Deputatilor, potrivit antena3.

"Am ajuns in situatia in care trebuie sa ai grija sa nu moara bunica si abia pe urma sa vezi ce bani ai ca sa-ti cumperi pantofi",  a explicat el ulterior.

sursa: http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-revista_presei_politic-21867790-eugen-nicolicea-psd-autostrazile-pot-mai-astepte-prioritatile-psd-sunt-salariile-pensiile.htm
- unde puteti vedea si filmarea (luati cu lamaie)

KenyaSong

#9755
Mie de fapt mi se pare ciudat că presa preia poziția API așa cum este, fără de fapt să facă o analiză proprie. La ce e bună presa atunci, doar să dea share ca să vadă cât mai mult public?
Informațiile date de API sunt publice și ar trebui să fie cunoscute și analizate de presă, mai mult, ar trebui să aibă poziții separate care să susțină pozițiile API și ale altor asociații (ASCORO, Metrou ușor).

Altfel, cred eu, se transmite ideea că redacțiile se detașează de poziția voastră, un fel de "iar scriu ăștia de la API că infrastructura e dezastru, or avea ceva cu CNAIR".

Pe scurt, mi se pare important să fie asociații și redacții care să semnaleze dezastrul din infrastructură în nume propriu.

dr4qul4

#9756
Presa nu investeste in asemenea anchete. Le e mai simplu sa preia de-a gata.
Pentru presa sunt interesante doar: circul cu pensiile/salariile/legislatia fisacala, scandalurile pro/contra DNA si circul din strada mutat mai nou in parlament. Sau daca vreti paine si circ.

De unde bani de investitii in infrastructura cand noi vrem salarii/ajutoare sociale, dar nu vrem sa platim taxe (sau macar micsorate daca nu se poate deloc), dar in schimb cumparam armament si crestem bugetele administratiei prezidentiale, ale parlamentului si ale serviciilor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cristi5

Orice minune tine 3 zile. Imaginile satelit SENTINEL au disparut de pe Inspectorul Padurii. Liber la defrisat, bucuria drujbelor!

Daca stiti imagini de satelit care se actualizeaza mai frecvent decat Google sau Bing, va rog sa le puneti pe topicul de harti! Sunt foarte utile pentru calibrat planse de proiect si urmarit progresul de ansamblu al proiectelor.

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=836

Mutlumesc!

Goldmund

Quote from: Ionut on December 16, 2017, 10:24:30 PM
Dati-mi voie, va rog, sa inchei reportajul cu un singur mesaj. Am pus fotoreportajul in seara asta cu un ochi la calculator si unul la televizor. Doar atat vreau sa mai scriu:

"România are nevoie de infrastructură. Autostrăzile, porturile și aeroporturile moderne sunt parte din forța noastră, ca stat independent." --- Majestatea Sa Regele Mihai I al României

Sper sa se auda acolo unde trebuie.

Un gest frumos din partea ta,Ionut pentru ca ai pus acest citat care este spus de o mare personalitate a istoriei noastre si care este atat de adevarat..

nicolaem

Am pus si pe feroviar, Carol I, (zic legendele suparat de drumul clandestin cu caruta cand a venit prima data in tara) a stabilit "drumul de fier" ca prioritate nationala, strans legata de armata. 
De altfel o mare parte din personalul "CFR" a provenit din armata. Rezultatul a fost ca in primii 20 de ani de domnie Regatul construia 3 mii de km de cale , respetiv 3800km la moartea sa in 1914.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ddfab

@rocklee... de la mine ai primit cifra rotunda 7000+ :D.
respect!
PS. iarasi ai maltratat pantalonii cu dunga rosie!!! :D

cassyo

Numai o drona virtuala ne-ar putea reda sugestiv dimensiunea eforturilor irepetabilului nostru Rocklee ! :hug:
Calatorului ii sade bine cu drumul

paulmare

Rocklee = esti un adevarat, felicitari, ar trebui sa te ia ca exemplu armata de functzionarime fara rost de la cnair

Ce este in straturile acelea ? gresii /calcar ? ar trebui sa caut din urma, in mod cert s-a spus :)

RobertN

+1 Rocklee, mulțumim!  :)
Sărbători fericite tuturor!
Îmi doresc (vă doresc) să avem în 2018 mai multă eficiență dpv al infrastructurii românești (vorba aceluiași Rocklee - speranța moare ultima).