News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

NGC

Houston, we have a PROBLEM! Actually ... more.

Detalii imediat.

AdrianB1

Quote from: SkyPilot on November 23, 2017, 05:33:17 AM
@vancouver, eu locuiesc in Canada, in orasul care ti-a furat numele :D Intr-o situatie ca la acel accident, daca esti lovit din spate este vina celui care te-a lovit. Se presupune ca ai avut loc sa schimbi banda. Daca esti lovit din lateral, este vina ta.
Ceea ce pare o tampenie pentru ca trebuie sa poti sa schimbi banda in siguranta, nu doar sa incapi pentru o fractiune de secunda. Asa poti sa treci si pe calea ferata cand vine trenul, daca apuci sa treci e bine ca ai avut timp sa treci, daca te loveste e vina ta.

hadrian

Discutia s-a purtat de multe ori pe multe forumuri,retele de socializare etc.
Nu exista in legislatia romana termenul de autor moral.
Exista niste lacune mari in legi prin intermediul carora astfel de accidente au rezultat declararea unui vinovat care de multe ori e si nu e vinovat moral.
Legea zice ca daca Sandero-ul are loc si da semnal si se baga in fata ta pe banda II iar tu il lovesti din spate ,tu esti de vina.Ca mergeai cu 1000km/h(caz in care esti vinovat (si)pt nerespectarea vitezei) sau doar 1km/h in plus fata de el,tot aia e.Esti nevinovat doar daca il lovesti in lateral.

dragos76

Quote from: hadrian on November 24, 2017, 10:17:12 AM
Nu exista in legislatia romana termenul de autor moral.
Corect
Quote from: hadrian on November 24, 2017, 10:17:12 AM
Legea zice ca daca Sandero-ul are loc si da semnal si se baga in fata ta pe banda II iar tu il lovesti din spate ,tu esti de vina.
Esti nevinovat doar daca il lovesti in lateral.
Discutabil. Legea spune că trebuie să păstrezi o viteză adecvată față de autovehicolul din față ta.
Dar dacă cel din lateral nu se asigură, nu îți dă prioritate și intră în față ta, iar tu îl lovești din spate.... e cam vina celui ce a schimbat banda (dar cumva să dovedești că manevra a fost făcută astfel că nu aveai cum să îl eviți).

Din păcate problema (răs-discutată) e că la noi nu (prea) se poate scoate vinovat un șofer al unei mașini care nu are nici o zgârietură. Îți vine cineva de pe o stradă laterală, tu te sperii și tragi un pic de volan și intri în altă mașină, ce circula regulamentar: tu ești de vină. Deși recent a fost un caz cu un accident, parcă mortal, unde instanța a decis culpă și pentru niște șoferii mașinilor parcate neregulamentar care reduceau vizibilitatea, și care prin prezența lor au fost un factor la producerea accidentului.

dr4qul4

la noi, obligatia de a pastra o distanta adecvata se traduce prin: daca l-ai lovit din spate esti vinovat. Indiferent ce. Si daca iti pune frana brusc in fata fiindca el crede ca a vazut ceva si tu il lovesti, esti vinovat. Exita o singura exceptie: daca se dovedeste ca cel din fata a franat intentionat pentru a produce accidentul. Dar asta pentru ca nu mai vorbim de accident ci de intentie.
Asa ca cel din mertan e singurul vinovat.
Mai sunt politisti care se cred juristi si interpreteaza legea, dar cand vine vorba sa scrie raportul, uita tot ce au inventat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Allex

Eu nu cred ca te-ar scoate vreun politist vinovat daca poti dovedi cu o camera de bord ca cineva s-a bagat in fata ta fara sa se asigure, indiferent unde l-ai lovit, pe lateral sau in spate. Si nici nu trebuie cine stie ce investitie, nu trebuie neaparat sa fie o camera foarte scumpa.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dr4qul4

politistul poate ca nu. Dar judecatorul cu siguranta da.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AdrianB1

Quote from: dr4qul4 on November 24, 2017, 06:29:51 PM
politistul poate ca nu. Dar judecatorul cu siguranta da.
"Cu siguranta da" e o expresie pe care o poti folosi cu o sentinta relevanta atasata imediat dupa, altfel nu. Am vazut acum cativa ani un accident produs de o neasigurare in trafic, nu a existat contact intre vehicule si totusi politia si judecatorul au considerat ca vinovatul de producerea accidentului a fost cel care nu s-a asigurat si a bagat botul pe contrasens. Asta pe baza filmului unei camere de supraveghere a unui local din zona si a declaratiilor martorilor. Accidentul a fost in Padurea Bogatii la intrarea intr-un han si s-a soldat cu un motociclist ajuns in sant evitand o duba (parca) care venea din fata si voia sa faca stanga sa intre in parcare.

Legislatia romaneasca spune ca la schimbarea benzii trebuie sa te asiguri ca o poti face in siguranta. Daca te loveste cineva in timpul manevrei si secundele ulterioare inseamna ca nu s-a facut in siguranta.

AdrianB1

Quote from: hadrian on November 24, 2017, 10:17:12 AM
Legea zice ca daca Sandero-ul are loc si da semnal si se baga in fata ta pe banda II iar tu il lovesti din spate ,tu esti de vina.
Poti sa dai exact paragraful de lege care spune asa ceva? Pentru ca aparent nu s-a inventat inca.

adi

Quote from: NGC on November 23, 2017, 09:26:48 AM
Houston, we have a PROBLEM! Actually ... more.

Detalii imediat.

detaliile va rog... Multumesc!
sau au fost postate in alta parte?

Ionut

Vezi pe threadul DX12 Craiova Pitești.

dr4qul4

cazul de care spui tu nu are nici o legatura cu situatia actuala. Lovirea din spate are un singur vinovat. Oricand.
Stiu ca pentru am patit-o (inainte de amiabila). Am plecat de la semafor, am mers 1 metru si am pus frana pentru ca am vazut un caine. M-a lovit un adormit in spate care la politie a zis ca nu era nici un caine.
Politistul initial i-a tinut partea, spunandu-mi ca nu am voie sa opresc brusc, cand vreau eu, ca pot sa fiu lovit din spate.
I-am spus ca pot sa opresc cand vreau eu, chiar si daca vad o groapa si ca prefer oricand sa-mi fac bara din spate pe rca-ul lui decat pe cea din fata pe casco-ul meu.
Te rog sa imi spui unde exista restrictie de viteza pentru banda 2 a DN-uri?

Pentru ca daca nu exista, in cazul de fata avem urmatoarele FAPTE:

- cel din fata semnalizeaza si efectueaza manevra
- mertanul il loveste din spate

Daca nu crezi ca e asa, te invit sa testezi pe bar(b)a ta, data viitoare cand cineva se mai baga in fata ta cu forta. In loc sa pui frana, loveste-l, dar fa-o exact in mijlocul barii, ca daca e in colt se schimba situatia. Acum mertanul a avut grija sa faca disparut punctul de impact.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on November 24, 2017, 10:11:46 PM
Acum mertanul a avut grija sa faca disparut punctul de impact.
Nu l-a facut disparut, doar l-a mutat vreo 300 de metri mai in fata, animalul...  :(

Dar da, ceea ce spune dr4qul4 este perfect adevarat: cel care loveste din spate este vinovatul.
Am avut si eu placerea asta.
Venind dinspre Obor, in intersectia Mihai Bravu-Ferdinand, pe bretea separata (cu insula) "de dreapta" spre Ferdinand, am oprit pentru ca un pieton se angajase in traversare pe trecerea de pietoni aferenta, clar marcata.
"Buuufffff"...

Curul meu - varza a la Cluj....
Soferul care mi-a tras-o in spate era soferita, cu numar de Liban, la fo' 40 de ani, si care a a sarit (tot ea...) cu gura mare (si vorbind un pic stalcit, dar era clar romanca, maritata probabil de vreo 20 de ani in tari mai calde):
"Domnule, da' nu este admisibil sa franezi asa brusc !"....

A tipat la mine de parca dadusem in marsarier... :o

Noroc ca i-am notat numarul...
Am stabilit ca mergem la sectia de politie dintre Chisinau si Morarilor...
Eu am ajuns aolo in 7-8 minute, ea nu a aparut nici dupa o ora...
Pe mine ma interesa dovada pentru asigurare...

Dar cand i-am povestit tarasenia politistului (inclusiv numar de inmatriculare), ala a zambit/ranjit si a zis ceva de genul "las' ca discutam noi cu doamna"...

Sper ca au discutat serios... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AdrianB1

Quote from: TibiV on November 24, 2017, 11:29:46 PM
Dar da, ceea ce spune dr4qul4 este perfect adevarat: cel care loveste din spate este vinovatul.
Are si baza legala afirmatia sau e din Dragneastan?

TibiV

Da, baza legala este aia cu "obligatia de a pastra o distanta de siguranta fata de vehiculele care circula in fata ta".
Cealalta baza legala este "cedarea prioritatii".
Dar daca lovesti o masina "direct in spate" nu poti demonstra ca "ti-a luat fata"...

Desi mi se pare o maxima idiotenie.
Tu poti sa circuli in oras cu 40 km/h, iese unul din dreapta de pe o straduta (evident cu 10-15 km/h)  si te trezesti cu curul masinii lui in fata ta...
La fel in cazul trecerilor "fortate" de pe o banda pe alta.
Vine cate unul pe banda de tramvai (pe care a depasit ca nesimtitul toata coloana de la semafor) si fix inaintea refugiului de tramvai incearca sa se bage inapoi in "traficul normal". Eu nu ii las decat daca in spatele boului mai sunt 2-3 tramvaie blocate. Ii las nu de dragul boului, ci de mila amaratilor din tramvai...

Revenind la "baza legala".
Am un amic "politist rutierist" de 15 ani.
El mi-a recomandat "in cazuri din astea NU calca frana ca sa reduci forta impactului. Calca acceleratia, ca sa fii sigur ca il lovesti pe lateral sau in colt, ca atunci este clar ca el este cel care nu a acordat prioritate"...

Un sfat pur teoretic, daca l-am aplica toti s-ar umple instant de bani toate service-urile auto.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)