News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adiarc

Quote from: Redox on June 21, 2017, 10:05:56 AM
Ai dreptate, este vorba despre un Volvo. Continental scoate des mașinile în teste pe autostradă.
Nu stiu ce masina este,dar într-adevăr Continental are si centru de cercetare la Sibiu,iar pe centura testează inclusiv mașini autonome  8)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

se pare ca si prin alte locuri e bine sa ai o masina cu o garda mai generoasa la sol ...sa poti urca diverse ...obstacole...  :lol:

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/un-logan-i-a-dat-dauna-totala-unui-lotus-elise-nou-nout-foto-16492020
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AlexxC

un strat la fel de abraziv si zgomotos s-a asternut recent intre Craiova si Filiasi, cel dinainte era de vis....asta e horror din punct de vedere al confortului:zgomot,vibratii,denivelari
O logica de neinteles!

__dir

A aparut stadiul proiectele pentru iunie :) @yetiman

Allex

Iar au dat cu mucii in fasole. Uitati-va la prima pagina cu Drumuri Nationale si Variante de Ocolire. Au pus prima pagina de la autostrazi. Poate din cauza asta se intarzie si la licitatii, daca se pregatesc documentatiile ca aici.

Link pentru acces rapid ->click aici (pentru cine nu il are salvat ca bookmark)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

laszlo.robert

Minunat ! Gasim repede vinovati :lilieci,ursi,castori,cimitire ,nisiuri miscatoare ,conditii meteo "neprietenoase",contestatarii de serviciu si muma padurii.Adevaratele probleme sunt proiecte pregatite slab,caiete de sarcini incomplete,SF facut in birou,licitatii lungite la nesfirsit ,firmele care au avut executii de cacao nu sunt penalizate nicicum,sunt chiar primele care primesc bani etc. si etc.
Poate cei trecuti de 40 de primaveri tin minte un banc reprezentativ de pe timpul "raposatului":
La o conferinta internationala de economie linga un pahar de brandy/tuica stau de  vorba ministrul american si omologul roman.
Curios americanul ,spune:la noi lasam economia libera ,nu controlam nimic,in afara de faptul ca omul sa plateasca datoriile la stat,banul face alti bani.
La care ministrul roman :noi controlam totul asa stim citi bani avem tot timpul in buzunar.Uite un exemplu real:Noi producem caramizi de chirpici pe care le exportam la bulgari,in schimb ei ne dau oua,oale le exportam la unguri si ei in schimb ne dau gaini.Gainile le exportam la poloneji si ei ne dau vitei.
Americanul :nu este rau deloc din noroi ati facut sa aveti vitei ,care va dau mai tirziu :carne ,lapte si piele pentru haine.
Romanul:crezi ca suntem nebuni sa ne chinuim sa-i crestem noi,le dam la export la rusi.
Americanul nedumerit:si ei ce va da in schimb.
Romanul:BALEGAR -cu ce crezi ca facem caramizile ?

stangabriel

Vineri seara , Bucuresti.

In parcarea Brico depot Baneasa, parca se turna Furios si Iute 10. Drifturi cu masini profi si sute de alte masini mai mult sau mai putin modificate. Parca asta seara a fost mai mult fum ca in alte zile.

E ilegal, da, insa in oras se mergea ceva mai incet, intre Romana si Aviatorilor sunt 2 Radare , care opreau fain pe banda 1, separata de conuri de plastic si indicator Oprire Politie. Civilizat. Aveau clienti.

Era sa lovesc pe mijlocul drumului un nene care cica taia asfalt la umbra unui copac... era si el negru, noapte. Ce semnalizare lucrari, nici vesta ce o purta nu mai reflecta nimic. Se lucreaza....

E o alta lume, noaptea in Bucuresti. Trebuie experimentata macar in cateva seri de vara calde, indiferent de unde esti din tara sau  din lume.

In fata Guvernului scris mare #rezist #insist. Dar nici un om. Pentru cei care inca rezista si insista in a-si trai viata in Romania, sunteti eroii copiilor vostri si ai nostri.

dr4qul4

Am plin fb-ul de live-uri de la drifturile de aseara din Baneasa :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SB76UFO

Vreau sa merg in concediu cu familia (sotie+baiat +18ani) la inceputul lui august in Grecia.
Stiu ca ne-am hotarat tarziu, dar as vrea niste recomandari pentru 7-10 zile, in care sa facem si plaja, dar sa avem si ce vizita pe o raza de o zi.
Drumul vreau sa-l parcurg cu masina personala.
Mentionez ca nu am mai fost in Grecia si nici in Bulgaria nu am pus piciorul.
Il rog pe Ionut sa mute discutiile unde crede de cuviinta.
"Prostia este eternă și invincibilă"

AdrianB1

Plaja gasiti oriunde in Grecia, dar daca vreti sa si vizitati inseamna sa mergeti in zona Atenei. Probabil cel mai simplu ar fi sa verificati cu agentiile de turism ce mai e liber la bugetul pe care il aveti sau sa folositi booking.com (sau ceva similar) ca sa va gasiti singuri cazare.

icristian

Eu am fost intr-o vacanta de genul asta in Grecia, recomand urmatorul traseu:
Bucuresti - Salonic 670 km 9-10h
Salonic - Atena 500km 5h, recomand macar 2 nopti aici
Atena - Zakinthos 330km 5h, trebuie sa iei ferry-ul. Dar sunt destul de dese.
Aici poti sa faci plaja foarte ok si diving daca vrei.
Zakinthos-Salonic dar pe la corint, e un pod foarte fain.
Salonic - Bucuresti.


adiarc

#8801
Peninsula Halkidiki,plaja Sithonia..apa cristalina,nisip excelent .....este excelenta pt copii...poti sa-i lași sa meargă 100-200 de M in larg,si totusi apa sa le ajungă doar pana la genunchi....nu mai stai cu grija asta sau a curenților si te poti relaxa tu si cu iubita/soția.

Excelenta si pt Adulții care nu sunt experți in ale înotului cum as fii si eu....înotăm pana in larg spre vapoare,fara sa simt nici un curent care ma trage.In plus e mai Sărata ca la noi si daca ți se pune vreun cârcel ,plutești oricum de la sine,daca nu te panichezi.

Ai langa acesta peninsula si Muntele Athos si poti face un sejur de o zi dus-întors cu vaporul la un preț super-decent ( parca am dat doar 20/25 euro de adult,fara sa plătesc la copii.

Cat privește drumul treci pe la Calafat-Vidin si ai si destula autostrada.Atentie sa nu te rătăcești S-o iei prin munți in Bulgaria ( minim 3-4 ore de serpentine ).Durata totala 9/10 ore.

Daca vrei pe drum poti face un ocol sa vezi si Salonic....eventual stai o noapte acolo...

drum bun si concendiu placut,indiferent de alegerea făcută.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

#8802
Poti sa mai citesti si de aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=317.msg157858#msg157858

Eu as recomanda Grecia de N, pentru ca fara 2 zile de drum nu scapi, poate chiar 3. 2 din 7 e aproape 30% din vacanta pe care o faci in masina. 2 din 10 e mai bine.

Poti sa o iei pe la Ruse - Starazagora (drumul este doar ok, dar nu iti rupi masina) - si dupa fie Alexandroupoli fie o iei spre Salonic. Ai insula Thasos langa, Halkidiki si Salonic in zona.
Poti vedea destul de mult asa, dar presupune schimbare de locatii la 1 - 2 zile. Avantajul este: 7 - 10 zile cumparate acum, in acelasi loc, in august, este scump deja; 1 noapte - 2 gasesti mai rezonabil peste tot.
Poti evita costul autostrazii pe zona respectiva (cu avoid tolls), DN-ul fiind bun si destul de gol.
La intoarcere as recomanda sa dormi o noapte in munti la BG. Nu stiu exact ce "pun in aer" la ei, dar se doarme excelent :)

Concediu placut.

Hercule

Ce am vazut eu in Grecia, poate incluzi si tu ceva:

Atena (must, ai multe lucruri de vazut)
Salonic
Delphi
Corinth
Meteora
Termopile
Parga
Podul Rion-Antirion
Canalul Ystmos
Cheile raului Acheron
Paxos / Antipaxos
Olimp (cel putin sa urci cu masina pana la 1500m)
Corfu...

Sunt sigur ca sunt mai multe zone interesante. In general Grecia e cam la fel (mancare, muzica, cladiri, oameni) indiferent in care parte e, bineinteles cu exceptia oraselor mari.

In functie de ce destinatie si unde locuiesti drumul poate fi diferit. Eu am mers ultima data din Targu Mures prin Serbia - Macedonia - Grecia, ocolind astfel Bulgaria care imi da cosmaruri.

Drum bun!
Deșteaptă-te române!

user201

#8804
@SB76UFO
Cum presupun că ești din Sibiu, dacă vrei să fii relativ relaxat și eu îți recomand să mergi undeva în Halkidiki, de preferat pe brațul cel mai din stânga. Erau plaje frumoase cu nisip fin în mai toate stațiunile de pe acel braț. Am și eu un thread aici pe forum cu poze și explicații de acolo, deși unele toate am văzut că mi le-au șters cei de la imageshack. Threadul este http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=166.60 .

Spre Atena și înapoi cred că mai faci câte o zi în plus, cu toate autostrăzile nou deschise în ultimul timp, deci nu știu dacă se merită să stai 4 zile din 10 în spatele volanului, dar poți încerca să faci un circuit. cu opriri dese și cazări în diferite locații, atunci fiind altceva.

Revenind la Halkidiki, poți vizita Salonicul ,cu multe muzee, biserici de pe vremea bizantinilor, turnul alb, mall-uri Aqua park, etc. De asemenea ai peștera de la Petralona și cetatea lui Aristotel tot în Halkidiki. În plus au diferite excursii cu vaporul sau mașina de câte o zi sau jumătate de zi și sunt chiar ok, acele excursii.


@TibiV
Într-adevăr văd că s-au șters toate și îmi ia mult timp să le aleg din nou și să le încarc altundeva că pe imageshack îmi cer bani.