News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

spre 7% estima Porr avansul :) deci e aproape de adevar. E vorba de lucrari executate si certificate. Au avut lucrari facute de luni bune dar necertificate. Eu zic ca sunt trecuti de 70%.
La filmare pot merge capcoada pe tot lotul 4 la 3 inca nu se poate. 1 si 2 nici nu povestim :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Allex

Quote from: euromau on April 27, 2017, 10:20:14 AM
Atunci sa publice si lista cu licitatiile intarziate,anulate din cauza CNAIR/MT.Sa publice lista cu santierile oprite,intarziate din cauza avizelor  care nu s-au dat sau care s-au dat cu intarziere si au produs pagube si cheltuieli pentru firmele de constructii.Cati bani si oameni buni crezi ca a pierdut Tirena Scavi sau Porr cand a fost oprit ST 3 SI ST4 3-4 luni anul trecut in vara????Asta nu spune nimeni.....

Mai bine cerem noi informatiile astea pe legea 544/2001 si le publicam noi, in paralel. Sa vedem care lista e mai lunga si mai stufoasa. :)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dumbravaandrei

Uitandu-ma la la clipul postat de Dominik nu pot sa zic decat ..... bai da ce imi plac statiile CB de pe Touareg-urile prefecturii (in special de pe Touareg-urile albastre cu numar de MAI).
Se pare ca girofar si statie CB pare combinatia perfecta... :police: :police: :police: :police: :vroomvroom: :vroomvroom: :vroomvroom: :vroomvroom:

stefan_viziru

#8478
Suntem ceea ce ne dorim sa fim!

Sunt convins ca intre cei fara putere de decizie si cei cu putere de decizie exista o legatura determinista clara,
in ciuda aparentelor care sugereaza din ce in ce mai mult ca intre guvernati si guvernanti, in Romania,
prapastia se adanceste in fiecare clipa...

Din cate vad, putini oameni sustin raspicat necesitatea absoluta a autostrazii A12, din ratiuni care imi scapa...

http://www.gds.ro/Local/2017-04-28/marturii-terifiante-din-infernul-de-la-padurea-sarului/

Ce s-ar fi intamplat daca A12 ar fi existat??
Lipsa curbelor de raza mica si a declivitatilor mari, ca si existenta separatorului median ar fi salvat
in modul cel mai sigur 5 oameni complet nevinovati.

Sunt trist, pentru ca din cate imi dau seama, in mod foarte realist, aceasta autostrada nu se va construi in urmatorii 30 de ani >:( >:(
A12 sau A6 pentru Romania pana in 2025!

cassyo

Oare cat le-o fi luat vecinilor sa-si proiecteze si apoi construiasca autostrazile montane ?Ar fi fost interesant de aflat - si nu de-acum ci de ani buni- si daca au apelat la straini ptr studii si proiecte. Astfel de informatii avute in timp util, nu dupa razboi, ar fi putut pune o presiune mai eficienta,  cu ajutorul mass media, pe factorii decizionali.Se pare ca  noi inca mai descoperim apa calda si mersul pe jos in materie.
Calatorului ii sade bine cu drumul

AdrianB1

In Bulgaria le-a luat decenii. Socrul unei colege de serviciu era profesor universitar in Sofia si am povestit despre asta acum vreo 10 ani, l-am luat cu masina spre Bucuresti si vorbea engleza decent iar drumul era lung: proiectul bucatii Sofia - Yablanitsa era facut de la inceputul anilor '80 si tot atunci se facusera si proiecte pentru Sofia-Kulata, Varna-Burgas, Sofia-Yugoslavia, Sofia-Edirne etc. Aveau studiile topometrice si geo facute. Discutia asta era prin 2003 sau 2004 cand la multe din bucatile astea inca nu incepusera macar lucrarile.

El zicea ca erau facute integral de ei, dar cu implicarea universitatilor. Participase si el la proiecte, in roluri mai marunte, mai spre inceputurile carierei.

luc

Nu știu unde se potrivește cel mai bine, asa ca îl pun aici:

http://www.wall-street.ro/articol/Auto/210072/norvegia-construieste-primul-tunel-din-lume-pentru-ambarcatiuni.html

Poate ii chemam pe norvegieni sa ne ajute pe A1...

AdrianB1

A mai fost postat si nici nu e primul din lume. Si cand o sa avem parte de vreo 3 decenii de exploatat petrol in perioada de boom al consumului la o populatie extrem de mica, o sa ne permitem si noi excentricitati si tichii de margaritar. Norvegienii si sauditii, printii petrolului.

ovicor

   Nu uitati, 25 mai e scadenta pentru DEPUNEREA DECLARATIEI 230 !!!

SILVIUFG

Cum naiba se face ca tot in noiembrie-decembrie terminam de facut autostrazile? Pana mea.... nu am prea vazut inaugurare in iulie de ex.... Tot timpul asternem stratul de uzura in oct-nov si strangem din buci (scuzati expresia) sa tina vremea cu noi. E numai parerea mea? Mi-am adus aminte de lucrul asta vazand declaratia ministrului vis-a-vis de inaugurarea lotului 3 din Deva-Lugoj.

BIGRED1984

Ai auzit probabil de celebra zicala romaneasca 'a ingrasa porcu' in ajun'.
Iar a doua chestie, dupa ce tot anul nu faci nimic, nu trebuie sa vii si tu la copii cu ceva, macar de Craciun/Anul nou ?

Europiu

Quote from: SILVIUFG on May 03, 2017, 03:47:53 PM
Cum naiba se face ca tot in noiembrie-decembrie terminam de facut autostrazile? Pana mea.... nu am prea vazut inaugurare in iulie de ex.... Tot timpul asternem stratul de uzura in oct-nov si strangem din buci (scuzati expresia) sa tina vremea cu noi. E numai parerea mea? Mi-am adus aminte de lucrul asta vazand declaratia ministrului vis-a-vis de inaugurarea lotului 3 din Deva-Lugoj.

Mă gândesc că are de-a face cu sezonul favorabil de lucru.
Cea mai recentă inaugurare primăvăratecă a fost Nădlac, nu? Presupun că, dacă ai putea fi gata în februarie-martie, atunci poți liniștit să "strângi din buci (scuzați expresia)" și să termini în noiembrie-decembrie.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).


ultrasbz

Nu stiu cat interes prezintă informația, dar in seara asta a fost eliberat din funcție la cerere  secretarul de stat din MT, Ovidiu Flori.

S-a publicat in Monitorul Oficial:
"Decizie

384

2017-05-03

Primul-Ministru

pentru eliberarea, la cerere, a domnului Ovidiu Aurelian Flori din funcţia de secretar de stat la Ministerul Transporturilor

Monitorul Oficial al României nr   317 din   2017-05-03

În vigoare
"

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


ciprebbe

Sa speram ca se va continua si nu e doar "o floare".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe