News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

GDPR

La A3 Brasov-Oradea, din cei 903.5 mil lei, 147 mil sunt fonduri de la buget, restul de 756.5 mil fiind bani europeni. Si cum stim ca doar Tg Mures-Campia Turzii are finantare europeana, e clar cat ramane pentru restul de la Gilau incolo.

dr4qul4

de la Gilau incolo nu stiu cate lucrari putem vedea in 2017. Doar pana la Mihaiesti ceva. Suplacu-Bors si Meses, cel mult licitatie...
A3 si A10 par rasfatate.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

Santierul DNCB va fi inchis complet? Cu suma aia platesc paznicii si cam atat...

florin74

#7998
Scuze, sunt 110 mil. Am uitat un 0. Par suficienti sa termine anul asta macar A1-DN7. Ca A2 DN2, poate la anul.
Curios ca au prins 106 milioane la largirea la 4 benzi a Centruii de Sud. Nu este lansata licitatie, nu stiu daca documentatia e gata, bani trecuti de pomana acolo.

adiarc

Pentru infrastructura ..de pomana,dar f.utili pt a fii mutati la rectificarile bugetare,dupa bunul plac al oranduirii.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Ok, asa e mai bine totusi.

dr4qul4

preferati sa nu puna nimic pentru dncb sud?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

strict pt ce se poate face..realist vorbind,in 2017....mai degraba as fii preferat finantare sigura pt proiectele avansate si rasintarziate...cum ar fii pasajele de la Arad.

Dar..cum spuneam..rectificarile.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mhCoder

Legat de bugetul romaniei, investitiile au sume destul de mari tinand cont de maririle de salarii/pensii si reducerea de taxe(TVA, acciza benzina si 102 taxe nefiscale), aceste sume se bazeaza foarte mult pe fonduri europene care nu sunt sigure tinand cont de birocratia din tara, investitiile din bugetul statului care au sansa cea mai mare sa se realizeze sunt printre cele mai scazute din ultimii ani

http://www.zf.ro/eveniment/guvernul-lasa-investitiile-pe-seama-mediului-privat-investitiile-publice-vor-fi-in-2017-cele-mai-mici-de-la-aderarea-la-ue-incoace-16114101

http://www.zf.ro/eveniment/guvernul-dragnea-grindeanu-da-pentru-investitii-cei-mai-putini-bani-din-ultimul-deceniu-16114241

cezar-mario2012

 Filmările anului 2016 SSC Bulgaria din dronă:

- Tangenta de Nord a Sofiei (A0), Centura de Vesta a Sofiei lot 2, Pasaj Filipovski, A3 Struma lot 3,3 Kresna - Sandarsky și proiecte din Sofia: Serdica Antică, Clădirile de birouri Milenium Centre, City Tower, Collinder Activiti Center, Metroul Sofiei și modernizări parcuri și drumuri.

https://youtube.com/v/m1TjnWDLXSs

Europiu

Ce se intampla cand nu functioneaza bariera...
Nu au existat victime.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

CristiM

Quote from: cezar-mario2012 on January 25, 2017, 11:27:50 AM
Filmările anului 2016 SSC Bulgaria din dronă:

- Tangenta de Nord a Sofiei (A0), Centura de Vesta a Sofiei lot 2, Pasaj Filipovski, A3 Struma lot 3,3 Kresna - Sandarsky și proiecte din Sofia: Serdica Antică, Clădirile de birouri Milenium Centre, City Tower, Collinder Activiti Center, Metroul Sofiei și modernizări parcuri și drumuri.


Dragut!
Bulgarii se pricep f bine la IMAGINE ! Ce se vede arata mai mult a reclama turistica, iar la turim chiar sunt buni. Bulgaria mie mi-a dat impresia de tara parasita, nu vezi miscare pe nicaieri, pe sosele, in orase , sate, nu mai vb de agricultura....De cate ori am fost la ei, litoral, Veliko T , Sofia, spre Grecia, acelasi sentiment, tara parasita.... Am strabatut tara asta si primavara si vara si toamna, acelasi sentiment ca nu e locuita....Sper sa ma fii inselat eu ! Dpmdv sa construiasca cat mai repede autostrazile alea , sa ajungem mai repede la greci  :D
"Românului îi e greu până se apucă de treabă că de lăsat îndată se lasă"   Ion Creanga

cezar-mario2012

 Nu este o reclamă turistică, sunt recapitularea celor mai importante filmări din 2016 ale forumiștilor bulgari și la fel ca și pe PUM se fac donații pentru aceste filmări.

  Bulgaria are doar 7 mil. de locuitori, iar majoritatea trăiesc în marile orașe, Sofia plus suburbii are peste 2 mil. de locuitori. Teren agricol este prea puțin, multă piatră. dacă mergi pe la începutul luni iunie, o să rămâi surprins de culturile lor. Drumurile principale nu prea trec prin localități, dar multe sate au fost depopulate. Bulgaria a pierdut după 89 circa 4 milioane de turci, care au plecat în Turcia. Pe timpul lui Jivcov nu aveau voie să parte nici măcar nume islamic.
Despre drumuri pe Drumurile Vecinilor...

alecu26

la cati kilometri de autostrada au ajuns Bulgarii? Ce au deschis anul trecut?
Drumurile noastre POATE;

cezar-mario2012

 Putem spune că nu au deschis nici un km, dar au finalizate centura de Nord si vest, cam 8,5 km la nivel de 3x2 minim. Acum lucrează la 24 km din Strună, iar anul acesta vor începe lucrările si alti 12 km din aceiași autostradă. Mai sunt în licitație circa 25 km din Hemus, în rest se asteapta SF-ul pentru ultimul lot din Struma. Săptămâna asta au depus cerere de finanțare la UE pentru 15 km din autostrada Kalotina.