Author Topic: Siguranta circulatiei rutiere in Romania  (Read 485529 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dumbravaandrei

• Hero
  • *
Re: Siguranta circulatiei rutiere in Romania
« Reply #3060 on: February 22, 2018, 10:11:20 PM »
Este obligatorie din anul 2014 (Prin OG 21/2014)

Art 36 din OUG 195/2002, republicata, prevede:
(1) Conducătorii de autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere şi persoanele care ocupă locuri prevăzute prin construcţie cu centuri sau dispozitive de siguranţă omologate trebuie să le poarte în timpul circulaţiei pe drumurile publice, cu excepţia cazurilor prevăzute în regulament.

(11) Conducătorii de autovehicule având locuri prevăzute prin construcție cu centuri de siguranță trebuie să informeze pasagerii cu privire la obligația legală de a le purta în timpul circulației pe drumurile publice.
(12) Conducătorii de autovehicule având locuri prevăzute prin construcție cu centuri de siguranță au obligația să se asigure că, pe timpul conducerii vehiculului, minorii poartă centurile de siguranță sau sunt transportați numai în dispozitive de fixare în scaune pentru copii omologate, în condițiile prevăzute de regulament.

Iar la contraventii la Art 99(1) pct.8  gasim:

(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa I de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane fizice:
 ...
8. nerespectarea obligaţiei pasagerilor aflaţi într-un autovehicul şi tractor agricol sau forestier de a purta, în timpul deplasării pe drumurile publice, centura sau dispozitivele de siguranţă omologate;
Nadlac - Munchen - 8 ore, legal (900 Km) | Brasov - Nadlac - 6 ore, Ilegal (470 Km)
Satu Mare  - Munchen - 11 ore, legal (1100 Km) | Satu Mare - Iasi - 9 ore, Ilegal (500 km)
Brasov - Mangalia - 4,5 ore, legal (430 Km) | Brasov - Dorohoi - 7 ore, Ilegal (380 km)
Infrastructura, frati si surori!

HVMihnea

• Junior
  • **
« Reply #3061 on: Today at 03:55:26 AM »
Cred ca ar face bine un curs in cadrul scolii de soferi numit "accidente", unde ti se arata niste poze nasoale si ti se explica clar ce face centura si airbag-ul si cum ele functioneaza impreuna. Am intalnit suficienti colegi care cred ca airbag-ul e o perna care te ia in brate la accident. Nu merita sa sara airbag-ul si sa iti tragi singur un pumn in gura, ca e scump la dentist.
Cred ca si producatorii de masini ar putea ajuta, schimband contactul din... adaptorul femeie, nu stiu cum sa-i zic la bucata de plastic in care bagi centura, intr-un senzor de tensiune in centura. Si sa te piuie pana iti pui centura pe bune (sau, daca ai o vointa de fier, o tragi dupa scaun).

TibiV

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #3062 on: Today at 02:14:28 PM »
O lege a lui Murphy pentru proiectanti:

"Nu incercati sa proiectati dispozitive care sa reziste prostilor. Ei sunt geniali !..."