[CT] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Constanta

Started by Harry, December 18, 2013, 04:27:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kitsune

Colorata, mâine-i gata  :lol:



Pentru conformitate, poza este luată dintr-un articol din Replica de Constanța, secțiunea SF. Cariocile nu sunt ale lor (sau mă rog, photoshop-ul).
Mă amuză trecerile de pietoni către boscheții cu centuriste.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Sorinus

Ba nu, pt ca poate castiga cu 20%  :)  , multumita sistemului tampit.

Konter


Noul CET vine în completarea proiectului de reabilitare și modernizare a rețelei de transport și distribuție a agentului termic.
Proiectul ,,Sursă de producție energie utilă termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență în municipiul Constanța" este primul proiect din țară care a fost depus la Ministerul Economiei pentru finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență a explicat Primăria Constanța.

 Elsaco Electronic SRL a fost desemnată câștigătoarea licitației, astfel că a fost semnat contractul de lucrări.
Valoarea contractului de proiectare și execuție lucrări este de 581.311.113 lei fără TVA, iar termenul de finalizare este decembrie 2025.
Prin acest proiect se asigură construirea unei unități de producţie a energiei termice și electrice în cogenerare de înaltă eficiență în sectorul încălzirii centralizate, cu utilizarea gazului natural, cu posibilitatea viitoare de a introduce în amestec hidrogen produs din resurse regenerabile (hidrogen verde).
Acesta va fi construit în curtea vechiului CET, iar capacitatea instalată în cogenerare de înaltă eficienţă pe gaz va fi de 97 MW.

https://arenaconstruct.ro/contract-semnat-de-peste-580-mil-lei-pentru-noua-centrala-termoelectrica-din-constanta/

Harry

Primaria Municipiului Constanta a lansat licitatia pentru Serviciul de elaborare documentație tehnico-economică (PAC, POE, PT, DE, CS, asistență tehnică din partea proiectantului și altele) și execuție lucrări, pentru realizarea obiectivului de investiții "BULEVARDUL MADRID" din municipiul Constanța.

Valoarea totala estimata: 55.512.043,94 lei + tva.

Data de deschidere a ofertelor: 14.05.2024.

Harry

Quote from: kitsune on January 25, 2024, 12:01:02 AMColorata, mâine-i gata  :lol:

S-a modificat proiectul. Zile trecute au terminat si forajele pt studiul geo. S-a decis ca in final Vlaicu sa treaca pe sus....

kitsune

Chiar am văzut foreza acolo și mă întrebam ce caută, apă, petrol, chef de muncă pentru birocrați, etc.
Trece A. Vlaicu pe sus? Păi, doar ce au îngropat ditamai țeava de 50-60 cm, magistrală de apă. Ce fac, o scot iar?
In fine, sper să apuc, dar nu îmi fac mari speranțe. Nici cu intersecția denivelată de la Cora. Știu că cei ce construiesc pe terenul Oil terminal studiază accesul în zonă, vor 5 căi de acces. Dar până atunci or să înceapă să decontamineze terenul. O să le ia ceva.
La fostul Comcm se toacă piatra și betonul, au un concasor mobil. Am vorbit cu cei de la Menatwork și mi-au spus că și ei se mută, deci dispare și hala aia.
In rest, praf și gropi. Și lipsă de cojones să dispară mașinile parcate pe noile benzi de autobuz. Probabil că după alegerile locale.
Legătura in studio
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Harry

Lol, asta e ca excavatorul galben....revine cand nu te astepti.  :lol:

Cat despre benzile de bus...se pare ca se va permite parcatul pe ele. E un compromis la care se ajunge pana cand se vor amenaja, candva, itnr-un viitor necunoscut, parcari dedicate.

kitsune

Azi e tot acolo. S-a plimbat săptămâna trecută un pic, dar doar in triunghiul acela.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence