MSL | Mars Science Laboratory | Curiosity Rover

Started by l3x, April 02, 2012, 02:35:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

l3x

Aici vom posta noutati si vom discuta despre urmatorul rover NASA, care se afla in drum spre Marte.

QuoteThe Mars Science Laboratory (MSL) is a National Aeronautics and Space Administration (NASA) mission to land and operate a rover named Curiosity on the surface of Mars. Currently in transit to Mars, it was launched November 26, 2011, at 10:02 EST and is scheduled to land on Mars at Gale Crater, near Mount Sharp, on August 6, 2012. If MSL arrives at Mars, it will attempt a more precise landing than attempted previously and then help assess Mars's habitability. A primary mission objective is to determine whether Mars is or has ever been able to support life, though it will not look for any specific type of life. Rather, it is intended to chemically analyze samples in various ways, including scooping up soil, drilling rocks, and using a laser and sensor system. Four major goals are to study Martian geology, study Martian climate, collect data for a human mission, and tackle the aforementioned life questions.

Operator   NASA - JPL
Major contractors   Boeing;Lockheed Martin
Mission type   Rover
Launch date   November 26, 2011 15:02:00.211 UTC (10:02 EST)
Launch vehicle   Atlas V 541
Launch site   Cape Canaveral LC-41
Mission duration   668 Martian sols (686 Earth days)
Mass   900 kg (2,000 lb)
Power   Radioisotope Thermoelectric Generator (RTG)
Mars landing Date   August 5/6, 2012 (planned)
Coordinates   Gale Crater, 4°36′0″S 137°12′0″E (planned landing site)

homepage: http://mars.jpl.nasa.gov/msl/
wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_Science_Laboratory
where is curiosity: http://marsprogram.jpl.nasa.gov/msl/mission/whereistherovernow/

Launch:

http://www.youtube.com/v/1QCNsKricls





l3x

QuoteCuriosity Halfway to Red Planet Touchdown

As of today, NASA's car sized Curiosity rover has reached the halfway point in her 352 million mile (567 million km) journey to Mars – No fooling on April 1, 2012.
It's T Minus 126 days until Curiosity smashes into the Martian atmosphere to brave the hellish "6 Minutes of Terror" – and, if all goes well, touch down inside Gale Crater at the foothills of a Martian mountain taller than the tallest in the continental United States – namely Mount Ranier.

Curiosity will search for the ingredients of life in the form of organic molecules – the carbon based molecules which are the building blocks of life as we know it. The one-ton behemoth is packed to the gills with 10 state of the art science instruments including a 7 foot long robotic arm, scoop, drill and laser rock zapper.

http://www.universetoday.com/94332/curiosity-halfway-to-red-planet-touchdown/

Ionut

Super!
E al treilea Rover, dupa Spirit si Opportunity, corect?

l3x

@Ionut

Ar fi al patrulea rover.

1) Sojourner - 5 Iulie 1997 - 10.5 Kg :)

2) Spirit (MER-A) - 4 Ianuarie 2004 - 22 Martie 2010 - 185 Kg

3) Opportunity (MER-B) - 25 Ianuarie 2004 - prezent - 185 Kg

Primul set de date reprezinta asolizarea, nu data lansarii.
Pentru Sojourner nu stiu cat timp a fost operational.

Ionut

Super, nu stiam ca a mai fost un rover inainte de Spirit. Ma rog, stiam ca au mai trimis ceva pe Marte, dar nu stiam ca e chiar un rover. Nu se compara la 10 kg cu Spirit/Opportunity. :)

Acum daca tot ai amintit de Marte, mai trebuie sa faci un thread de genul "Misiune: omul pe Marte"! :D Te hazardezi la o predictie (cand vom pune piciorul pe planeta rosie)?

l3x

O sa punem piciorul pe Marte la 15-20 de ani dupa ce ne hotaram cu adevarat ca asta vrem.

Momentan, NASA se poarta ca MT (care deseneaza mii de km de autostrada pe hartie si ni-i da sa-i vedem la TV). Adica ei declara ca vor sa se duca acolo, tot fixeaza termene, pana in anul cutare sau cutare, dar nu fac nimic in sensul asta :) Adevarul e ca nu mai e la moda sa explorezi spatiul si baietii prefera sa pompeze bani in chestii mai "lumesti". Scuza preferata pe care o baga e cu 'safety issues' (eu n-am inteles de cand au devenit exploratorii such pussies, din cate stiu eu principalul aspect al explorarii necunoscutului este pericolul, nene! ori ti-l asumi ori nu te apuci de meserie)

Pe de alta parte, daca mergem acolo doar sa infigem un steag cu stelute si dungi bicolore, mai bine stam acasa...

Mars to stay :)

Ionut

Eu sper ca macar in 20 de ani de acum inainte sa ajungem pe Marte. De ramas... hm... cam greu, nici macar pe Luna n-am ramas. :) PS: imi place mult avaratul tau!

valexandru

@Ionut
   (off  topic: Si mie imi place avatarul lui)
   Exista zvonul ca nici nu au ajuns pe luna, sau ca ar fi fost deja altcineva acolo!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Quote from: valexandru on April 19, 2012, 04:17:05 PM
   Exista zvonul ca nici nu au ajuns pe luna, sau ca ar fi fost deja altcineva acolo!

Asta e doar teoria conspiratiei, stai linistit. :)

valexandru

@Ionut Faza ca nu ar fi ajuns e totusi plauzibila, iar daca vrei discutam legat de asta pe un alt topic, ca stricam feng shui-ul acestui topic si nu mai ajungem pe marte.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

l3x

Au ajuns sigur, exista niste sonde care orbiteaza luna si au facut chiar recent poze cu 'mizeria' lasata acolo. In plus prietenii rusi, chinezi, indieni, etc. ar fi dat 'miselia in vileaj' daca toata treaba asta era doar o poveste de adormit copiii.

@Ionut - nu au ramas pe luna din mai multe motive. Primul si cel mai important ar fi ca toata misiunea asta a fost o campanie de marketing. In al doilea rand exista o lista intreaga de argumente (daca intereseaza pe cineva la pot expune) pentru care Luna este mult mai putin prietenoasa cu omul decat Marte.

Cum ziceam, daca mergem doar ca sa caram niste pietricele inapoi mai bine ramanem acasa si trimitem un robot in locul nostru (asta se va intampla sigur in urmatorii 20 de ani, chiar 10 - aspectul cu pietricelele - Sample Return Mission).

We can become a multiplanetary species or we can become an extinct species. It's our choice :)

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Quote from: l3x on April 19, 2012, 04:34:27 PM
In al doilea rand exista o lista intreaga de argumente (daca intereseaza pe cineva la pot expune) pentru care Luna este mult mai putin prietenoasa cu omul decat Marte.

Chiar ar fi interesanta o astfel de discutie, n-am mai auzit abordarea asta ca Marte sa fie locuita inainte de Luna! Te rog cand ai timp spune. Ai putea deschide chiar un thread separat pentru a discuta despre prezenta permanenta umana in spatiu si pe alte planete (nu cu rovere, ci colonii umane).

Quote from: l3x on April 19, 2012, 04:34:27 PM
We can become a multiplanetary species or we can become an extinct species. It's our choice :)

Cu asta sunt 100% de acord. :D

Ionut

Curiosity ajunge maine pe Marte. Aterizare lina!!! Sper sa gaseasca repede si martienii, chiar daca doar microbi/bacterii sau ceva echivalent. :)

Fili