Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stangabriel


cutter

Quote from: stangabriel on November 26, 2015, 04:08:54 PM
Lot 1 Comarnic 2.850 e pana la dupa parau, cred ca liciteaza separat subtraversarea DN1.

La fel si la Busteni, e impartit.

La Bușteni ce licitează acum pare doar un drum de acces expres pentru Castelul Cantacuzino :)

Nu am timp să desfac documentația de licitație (NGC20, help!), dar cred că asta se licitează acum:



Lucrarea asta în sine (fără continuare) nu ajută cu aproape nimic traficul de pe DN. Singura legătură cu DN-ul este prin strada Griviței cu trecere de cale ferată la nivel.


Xenos

La Busteni, in schimb, chiar nu vad cum ar ajuta doar un km si mai ales pe unde ar lua-o centura ocolitoare...pe altundeva decat pe albia raului...

later edit: fata de harta desenata de cutter, mi se pare o aberatie monstruoasa sa se termine centura ocolitoare, cu ghilimele de rigoare, in strada care coboara de pe Zamora...pentru ca tot in zona cea mai aglomerata a DN-ului se iese, cu traversarea caii ferate (bariera etc.) langa gara din Busteni.
E o carpeala...

cutter

Mai interesant ar fi cum ar vrea să se continue spre nord această variantă ocolitoare. Proiectul Bușteni Nord (pe care eu nu îl am, NGC20 e pe undeva?) mai are încă 2km de unde se termină cel de Sud (în strada Zamora). Dacă-mi arată și mie cineva pe unde ar putea sa treacă acești 2km... Părerea mea este că nu se va face niciodată...


horatiu.cosma

Probabil pe Strada M.Eminescu, Grivitei, si sa ajunga in straduta din dreapta DN1, de aici. Cu vreo 2-3 demolari, exproprieri usturatoare si ceva defrisari, se poate. Deci nu, nu se va face niciodata.

NGC

Quote from: cutter on November 26, 2015, 05:05:51 PM
NGC20 e pe undeva?
M-ati strigat? Aici sunt! :lol:
Vorba aceea, "aveti putintica rabdare" si pun imediat detaliile importante.

ticker

Quote from: pasadia on November 26, 2015, 01:40:27 PM
Stai caci nu ai inteles exact ce spun - CNADNR ar trebui sa faca: A8/A3 intre Acatari (DN13) si Ungheni (DN15) si apoi o centura pe la nord de combinat si de oras pana in zona Ernei (2*2 probabil, sau 1+2 alternativ).
In schimb acel drum de legatura intre oras si nodul Ungheni al A3, precum si propunerile de centuri urbane pe la sud de oras ar trebui sa ramana in sarcina administratiei locale.

Eu asta consider a fi solutia cea mai corecta si cea mai logica. Nu vad de ce as urca traficul de tranzit prin dealurile Coruncai.

Imi place viziunea ta, doar ca realitate nu are cum sa devina pana in 2025-2030

NGC

#3157
Noua VO Comarnic

Traseul complet il gasiti aici sau aici si a fost citat deja de un coleg mai sus, asa ca nu il mai repet.

CNADNR a lansat azi licitatia [164667] / 26.11.2015: "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Comarnic : Obiectiv 1: km 0+000-km 2+850".
"Durata de implementare a contractului: 31 luni: Perioada de proiectare - 3 luni, Perioada de executie - 4 luni; Perioada de garantie - 24 luni."
Valoare estimata: 22,173,000.00 RON fara TVA
Deschidere oferte: 21.12.2015
Fonduri: "Alte fonduri"

Mai intai ne lovim din nou de profesionismul celor de la CNADNR si EGIS.

Stati linistiti, nu sunteti in Bulgaria. :lol:



Dupa cum observati, deocamdata nu se va face tot proiectul prevazut in traseul complet.





Pana gasesc o alta solutie, aici gasiti planurile intersectiilor. Atentie ca link-ul este valabil doar 7 zile!

NGC

#3158
Sa imi spuneti daca vreti si planurile de la toate intersectiile pentru VO Comarnic, dar sunt multe.

Inca putintica rabdare si apare si VO Busteni. Revin. Stay tuned!

cutter

#3159
Pune-le dacă poți.


NGC

Quote from: NGC20 on November 26, 2015, 06:04:05 PM
Sa imi spuneti daca vreti si planurile de la toate intersectiile pentru VO Comarnic, dar sunt multe.
Quote from: cutter on November 26, 2015, 06:25:26 PM
Pune-le dacă poți.
Abia acum am observat ca ai scris si tu Comarnic in bulgara. :lol: :lol: :lol:

Am adaugat la sfarsitul celor 2 mesaje de mai sus despre noua VO Comarnic si noua VO Busteni cate un link catre planurile intersectiilor. Atentie ca link-ul este valabil doar 7 zile!
@cutter: Eventual puneti voi documentele direct pe PUM.

cutter

Mersi mult pentru ajutor! Treabă de nota 10 ca de obicei.

adiarc

Trec doar de cateva ori pe an prin zona......așa ca nu cunosc bine zona si nu-mi seama daca întradevar ajuta , atat de scurta (  :lol:)păreri ale cunoscătorilor ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Dragos Sebastian


myid

#3164
^^^

Felicitari !
Un alt pas important facut de societatea civila ( citeste API )!

Capture