Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

ashbird

@dr4qul4 acolo in stanga este alt proiect separat al Primariei Brasov ---> ocolitoarea de shoping pe numele ei.
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=96.msg88913#msg88913
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

Atila60

Pe centura Careiului a rasarit primul sens giratoriu cu un strat de asfalt .Drum 108M.

pasadia

Live din santierul centurii Brasov: la pasajul DJ103 sunt deja 9 grinzi pe pozitie, cele dintre pilele nordice pe dub care trece acum traficul spre DN 13. In santier mai e o singura grinda neridicata, dar tocmai culca macaraua in acest moment.

pasadia

Centura Brasov, lotul Viarom, plecand dinspre DN13:







Pasajul peste CF300:





Dupa cum se vede, se circula pe cele 2 benzi noi, viitorul sens spre DN11. Vechile benzi sunt raschetate, iar din apropierea podului peste Timis avem si asfalt nou:





Podul peste Timis:









Da, avem grinzi la pasajul DJ103 peste centura!





Prin fata benzinariei Rompetrol benzile noi sunt deja circulate (surprinzator de repede):





Banda de accelerare pentru breteaua dinspre Brasov spre DN11 (@smark_BV - da, breteaua vine pe la est de acea gradina imprejmuita):







Dupa cum se vede inca nu au inceput lucru la bretele. :(

Si un video plictisitor din preajma pasajului:

http://www.youtube.com/v/ti9Z9tunN_k

TibiV

Quote from: pasadia on October 27, 2015, 09:41:27 PM
Prin fata benzinariei Rompetrol benzile noi sunt deja circulate (surprinzator de repede):

Este vorba de porţiunea începută târziu, cea de până la strada Narciselor ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Da, despre aceea este vorba - cea din plansa aceasta dintre pasaj si breteaua spre dreapta. Si eu am fost uimit ca au si asfaltat-o deja.


TibiV

Dar de breteaua în sine încă nu a-au apucat, nu ?
Cea care face dreapta să ocolească nişte clădiri şi Rompetrolul ?...
Am impresia că o perioadă cei care vin din Brașov spre DN11 vor fi nevoiți să o ia prin curtea Rompetrol...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Nu, nu s-au apucat de bretele. In ante-penultima poza de fapt se vede ca nici banda de accelerare nu au asfaltat-o, e doar inceputa.

smark_BV

Veşti bune & mersi @pasadia pt. info, mã mir de cum au inceput ridicarea asa de repede  a grinzilor.

Altã intrebare:  ai observat cumva daca traficul prin giratoriu acolo la Rompetrol trece mai repede pe "traseul" nou?
Eu cred cã breteaua de intrare pe centura dinspre Brasov va fi ultima de care se vor apuca.

JohannDB

Quote from: dr4qul4 on October 26, 2015, 02:34:53 PM
Cateva poze de pe centura Brasov, din zona podului peste TImisul sec.

Avem strat de uzura dar fara marcaje.
Nu inteleg insa ce se intampla pe stanga, cam la 200 m inainte de intersectia dintre Str Timis si centura (era o groapa mare si mai multe utilaje pe partea stanga):





V.O.1K BRAȘOV, la km 1,5 de la Nodul Dărste/Săcele....
   La data la care a făcut pozele colegul nostru, acele utilaje sunt pe-un amplasament la care Regia APA Brașov are un punct de conexiune a unor țevi cu diametrul de 1000 mm. Aceste țevi vin din oraș, din zona str. Carpaților, Poenelor (capul de linie R.A.T.), prin spate pe la Kaufland și Praktiker, apoi pe zona fostei linii industriale din fosta gară "Steagu" au ajuns aici la "centură" unde se vor conecta cu cele care au fost deja "îngropate" pe direcția "Ciucaș"
  Utilajele din locul respectiv sunt părți ale unei "cârtițe" de săpare și lansare țevi, pentru sub traversare, pe sub șosea și posibil apa Timișului....

marinul

am primit o poza in dimineata asta din intersectia  Centura Oradea si Calea Aradului, imi cer scuze pentru calitate. e mai mult informativa ca se ridica ultimele grinzi acolo.


pasadia

Quote from: smark_BV on October 28, 2015, 12:51:23 AM
Altã intrebare:  ai observat cumva daca traficul prin giratoriu acolo la Rompetrol trece mai repede pe "traseul" nou?

E acelasi traseu, nu e nici un traseu nou. Si aceeasi viteza.

Daca ieri seara erau montate 9 grinzi si una se afla jos (cea din filmuletul meu), azi sunt puse pe pozitie 19 grinzi, ceea ce inseamna ca mai sunt de montat doar 8 (intre pilele centrale). Probabil ca maine vor termina de montat grinzile.
Acum, la 17:30, terminau cu asfaltarile 2 puncte. In mare au terminat de asfaltat cam 90% din traseul vechi (au mai ramas podurile peste CF300, peste Timis, o portiune scurta la vest de DJ103 si o portiune in zona bretelei dinspre Sanpetru. As zice ca vor termina de asfaltat tot in aceasta saptamana. Ceea ce inseamna ca nu pot sa inteleg care sunt operatiunile programate ulterior: de terasament langa culee nu se pot apuca caci au trafic pe acolo, de bretele nu s-au apucat si deci nu pot muta traficul...

NGC

#3057
Nu stiu daca se incadreaza mai bine ca si VO sau ca si DN, dar deocamdata scriu aici.

CNADNR a lansat licitatia pentru "servicii de proiectare in faza SF pentru obiectivul : "Drum de legatura DN 5 km 60+500 – soseaua de centura Pod Prieteniei km 61+400" (7 km drum nou)".



Durata contractului este de 3 luni de la ordinul de incepere si se vor studia 4 variante care apar in SPF-ul facut de EGIS.



pasadia

La Brasov, pasajul DJ103 are toate cele 27 de grinzi sus. Se  asfalta pe lotul Viarom iar pe lotul Chirruli se montau predalele pe pasajul peste DN 11 + CF 400.

pasadia

Sper ca nu veti considera ca sunt prea multe si prea dese pozele de la acelasi obiectiv.













Dupa cum se vede au terminat de ridicat toate cele 27 de grinzi ale pasajului DJ103 peste centura Brasov. Ultima poza arata si viitoarea bretea de iesire de pe centura dinspre DN13 spre oras.
Mai spre vest lucrau la rigole:









Pe noul sens cele 2 benzi sunt asfaltate pe toata lungimea tronsonului si se circula pe ele (exceptand zona de sub pasaj). Pe vechiul sens asfaltul a fost raschetat si a fost turnat covor nou pe cam 80-90% din lungime. Azi asfaltau in zonele din preajma DJ103, cred ca mai au de asfaltat doar in zona podurilor peste Durbav, Timis si CF300.

Mergand spre DN11:





Aici va fi intrarea spre un spatiu de parcare:





Si iesirea:





Dupa cum se vede nu s-a lucrat la aceste spatii, tot la fel cum nu s-a lucrat la bretelele de acces in si dinspre centura.