Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


smark_BV

#2566
Centura Brasov marcaje pentru sensul giratoriu















Din pacate mai mult nu s-a schimbat la intersectia semaforizata spre Sanpetru.
Imediat vin si niste poze de pe lotul italienilor de la Andrea Chirulli....


smark_BV

#2567
Mai departe dinspre DN1 Sacele spre DN11



Vedere de pe strada Zizinului unde vine un giratoriu spre DN1 Sacele



Vedere spre podul peste Durbav




la podul peste CF si Triaj lucrau vreo 6 muncitori la viteza foarte mica











Cam atat pentru azi, va tin la curent

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

smark_BV

S-a pozitionat o macara direct pe cele 2 benzi directia Tg.Secuiesc, circulatia fiind deviata prin sensul giratoriu. Maine nu o sa fiu in zona aceea sa vad ce va ridica, cel tarziu poimaine va pot da si poze daca se incepe ridicarea unor grinzi.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

MT a eliberat recent si doua autorizatii de construire pentru tronsonul 2 de pe VO Brasov.

25.06.2015: "Varianta de ocolire a Municipiului Brașov, Tronson II – DN 11 (km 0+291)-DN13( km 5+213) – faza I între km 0+580-km 1+780 stânga"
29.06.2015: "Varianta de ocolire a Municipiului Brașov, Tronson II - DN 11 (km 0+291) - DN 13 (km 5+213) - faza II"

smark_BV

Am re-editat pozele cu centura Brasov, sper sa le vada toata lumea.

Macaraua pozitionata pe DN11, vedere spre Tg.Secuiesc



Dar astazi nu-mi pot imagina ce au lucrat cu ea






Pe lotul Andrea Chirulli s-au reluat lucrarile la poduri, cam slaba miscarea



Cealalta macara este dincolo de CF



Pe partea dreapta -spre Sibiu- au facut un drum tehnologic, pietruit si tasat.



La o urcare/coborare de santier au frezat asfaltul, nu stiu de ce



smark_BV

S-au poziționat bidoanele de plastic pentru sensul giratoriu la intersecția semaforizatã spre Sânpetru pe Centura Braşovului. 


CataOT

Se readuce iarasi in discutie celebrul pasaj de la Domnesti , din cate stiu a fost o amanare pentru depunerea ofertelor . Soferul care a provocat accidentul era bulgar si din spusele unor cunostinte ale dumnealui ei nu se asteptau ca soseaua de centura sa aiba stop la o intersectie la nivel , asta nu inseamna ca nu este vinovat.

medicul de garda

#2576
Rasfoiam astazi intamplator siteul CNANDR in cautarea de proiecte noi (fara prea mari sperante) si am dat peste un proiect relativ marunt, dar pe care il astept de multa vreme si care o sa aduca o mare imbunatatire in fluenta circulatiei prin nodul DNCB cu DN1. :D

Servicii de proiectare, faza SF, pentru obiectivul: "Largire bretea nod rutier pe sensul DN 1 - centura Bucuredti si amenajare banda relatia dreapta (sub pasajul Otopeni)pe sensul Mogosoaia - DN 1", cod CPV 71322000-1

Documentatia e in link. Cititi pagina 35, unde e descrierea situatiei. Sa speram ca la anul pe vremea asta cozile fenomenale de la Arabesque vor fi istorie...
Trust me, I'm an east-european doctor!

TibiV

Dar mult le-a luat sa isi dea seama ca se produc "ambuteiaje ale traficului"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

smark_BV

Centura Brasov, giratoriul provizoriu la int. spre Sanpetru







Mai departe pe lotul Viarom spre DN13



Pozele sunt de sambata, 4 iulie.





CataOT

O informatie gasita pe site-ul CNADNR de un coleg de pe celalalt forum . Pare destul de recenta , la pagina 35 din document aveti o detaliere pe scurt a problemei de la intersectia DNCB si DN1 http://www.drdpb.ro/filemanager/2015/SERVICII/Largire_bretea_pasaj_Otopeni/Largire_bretea_pasaj_Otopeni.pdf