Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

somebody902

Intre intersectia DNCB cu DJ601A de langa Chiajna si intersectia cu DN5 spre Giurgiu se poate muta un sens pe cealalta parte a liniei fara probleme mari. Va trebui insa sa se construiasca un pod peste pachetul de linii care pleaca spre depoul Preciziei si peste calea ferata dezafectata spre Cotroceni. In rest, exproprieri mari nu ar trebui facute.

adigsm

Centura Satu Mare!?!?!?!
Din presa locala
Deputatul PLR Ovidiu Silaghi a declarat în cadrul unei conferințe de presă susținute in, 24 aprilie, că în 10-14 zile va fi desemnat câștigătorul licitației pentru centura municipiului Satu Mare, care include și al treilea pod peste Someș.
,,Foarte probabil în 10-14 zile vom avea desemnat câştigătorul licitaţiei cu al treilea pod şi şoseaua de centură. Se poate începe deja la lucru, banii sunt asiguraţi. Am vorbit cu ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, încă de pe vremea când era la Fondurile Europene şi ne-a asigurat că finanţare există", a declarat deputatul sătmărean.

Daca ar fi sa il credem, ceea ce nu prea e cazul, am zice ca cel tarziu in data de 15 mai (daca sunt zile lucratoare) am avea un castigator declarat.
Sa o vedem si pe asta.  O:-)

dr4qul4

Rusinea nationala (poze exact de pe pasajul peste DN5):






Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

De ce te miri ?!....
Sunt nevoit sa repet: portiunea cea mai aglomerata de pe DNCB este cea dintre DN5 si A1.
Si cea mai distrusa... Este de un rosu aproape purpuriu... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

nu ma mir..
Ajung de foarte multe ori in Jilava, chiar dupa timpuri noi si singurul loc unde pot intoarce este la centura. Nu ma deranjeaza ca trebuie sa merg pe DN5 inca 2+2 km ci pentru ca ma ia groaza cand vad cat de aproape vireaza camioanele pe acele bretele minuscule.
Asa ca de cele mai multe ori, virez stanga pana in centura, pe oricare din stradute, daca nu vine nimic din fata (si cu ochii dupa politie)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

#2360
A fost lansata azi licitatia pentru "Intocmire SF pentru Varianta de Ocolire Fagaras".
Valoare estimata: 471.774,00 RON fara TVA
Termen de elaborare SF: 4 luni de la emiterea ordinului de incepere



NGC

Dar oare daca au de gand sa faca aceasta centura, sa intelegem ca nu va fi dublata prea curand de autostrada Sibiu - Brasov?  ;)

dr4qul4

ce rost are acest SF cand SB-Fagaras a fost deja atribuit? Sau acela nu contine si centura Fagaras? Desi ar fi ciudat din moment ce nodul cu A3 se face langa Mandra, dupa Fagaras!

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

^^^ Probabil ca se refera la contractul pentru "Revizuirea Studiului de Fezabilitate pentru Autostrada Sibiu-Fagaras", atribuit in 07.04.2015.

dr4qul4

exact. Doar de SF discutam si la centura.
E cam aiurea sa lansezi licitatie pentru SF pt centura la o luna dupa ce s-a atribuit licitatia pt un SF pentru o autostrada care ocoleste acelasi oras.

Nici eu nu cred ca se va face SB-Fagaras prea curand, dar m-as fi asteptat sa inceapa cu centura Fagaras la nivel de autostrada, parte din A13, nu sa aruncam bani pe geam pe o centura care ar avea probabil celasi traseu.

Chiar, cum pot ei stabilii traseul si costul centurii prin SF cand nu stiu pe unde va trece Autostrada? si viceversa? unde acum e camp, pana la sfarsitul SF-ului ar putea sa fie asfalt si sa necesite pasaj.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

NGC

#2366
"Centura" pentru care s-a lansat azi licitatia pentru SF "exista" deja (observati ghilimelele) si probabil ca au luat-o deja in calcul in cazul SF-ului pentru autostrada.
Daca cititi atent in imaginea din primul mesaj referitor la noua licitatie, vedeti si ce zice CNADNR despre ea.
Se poate vedea de deasupra in google maps, dar optiunea de "macadam view" inca nu e disponibila.  :lol:

pasadia

Mai exact traseul e pe digul Oltului, prin partea nordica a orasului, vizibil in poza asta:



Traseul pentru DX Fagaras - Sibiu care fusese studiat mai demult trecea prin sudul municipiului. 

stangabriel

Pai si nu era problema de surparea digului? Sau vor sa dubleze digul?

NGC

#2369
Quote from: pasadia on May 05, 2015, 06:58:33 PM
Traseul pentru DX Fagaras - Sibiu care fusese studiat mai demult trecea prin sudul municipiului.

Mai exact pe aici si se vad si nodurile planuite.



SF-ul pentru autostrada este in curs de revizuire.