News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dan_c

o noua amanare pt Centura Bacau

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000320621&id_inst=2#


27.02.2015
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 12 recurs NCPC
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:     

26.02.2015
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 12 recurs NCPC
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea pentru 27.02.2015. Pronunţată în şedinţă publică azi, 26.02.2015.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării    26.02.2015

12.02.2015
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 12 recurs NCPC
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la 26.02.2015. Pronunţată în şedinţă publică azi 12.02.2015.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării    12.02.2015

Deja e a doua '' Amânare iniţială a pronunţării " ...nu prea sunt hotarati....cam suspect....



MNU

Quote from: danutzu_1069 on February 26, 2015, 02:57:31 PM
^^
Sper ca nu aduci ca argument unui militian, ca pe GM  un drum are alta categorie.

Nu, doar remarcam abiguitatea. Cineva a modificat aiurea in GM. Dupa indicatoare e clar ca buna ziua, DN6/E70 e clar prin oras in timp ce centura are indicativ nou, DN6F.

adyneamtu

Quote from: chr on February 26, 2015, 12:32:14 PM
Zilele trecute am incasat o amenda pentru depasirea vitezei legale pe varianta de ocolire a Alexandriei. Eu ma stiam pe drum european, cu limita 100 km/h, dar am aflat ca drumul european E70 o ia prin centrul Alexandriei, iar centura e simplu DN cu limita de 90km/h.
Mi se pare o mare imbecilitate sa nu muti drumul european pe varianta ocolitoare, lasandu-l prin centrul orasului.
Indicatoare de limitare a vitezei nu erau ? Imi pare rau pentru amenda luată, dar nu te baza mereu pe Google Maps. Se strecoara multe erori din cauza unor surse gresite. Aici am vazut pe istoricul editarilor ca e clar vina indienilor. O sa incerc sa corectez rutele.

Quote from: MNU on February 26, 2015, 05:27:06 PM
Nu, doar remarcam abiguitatea. Cineva a modificat aiurea in GM. Dupa indicatoare e clar ca buna ziua, DN6/E70 e clar prin oras in timp ce centura are indicativ nou, DN6F.

De cele mai multe ori se strecoara erori pe harta. In mare parte vina e a indienilor angajati de Google. Noi daca gasim surse de incredere incercam sa le corectam. Mai greu sa le gasim. Un coleg editor a trimis o intrebare celor de la CNADNR daca-i pot  preciza traseele drumurilor DN şi E din zona Braşovului. Ce credeti ? In raspuns era un link catre Google Maps.   :lol:

Logic ar fi fost ca E70 sa mearga pe centura, dar ce mai e logic in tara asta....  La Arad de ce pe centura merge DN7, iar prin oras DN7E, logic n-ar fi fost invers ?

MNU

Se pare ca Varianta de ocolire Timisoara-sud are o valoare estimata de 48 mil €. Acum am inteles cifrele din tabel. Ultima coloana "Costul cumulat" reprezinta valoarea insumata de la pozitia 1 pana la fiecare proiect in parte.

cricric


MNU

Pai deh... la cat suntem de "iubiti"... :)
Proiectul nici macar nu era pe lista initiala. Isi facea cineva iluzii ca ar fi fost promovat cu prioritate?

Ce conteaza ca are SF, PT si Detalii de executie de mai bine de 3-4 ani... pentru capitala acesta nu e un proiect destul de "matur"... Nu? Parca asta era criteriul care a schimbat prioritatile intre cele doua documente.

cricric


NGC

Quote from: dan_c on February 26, 2015, 05:11:46 PM
o noua amanare pt Centura Bacau
Face parte din A7 si informatia a fost deja postata acolo.  ;)
Sa vedem ce rezultat avem maine si daca il publica maine.

Gendan

Salutari!

Urmaresc de ceva vreme forumul si  a venit momentul sa fac si o prima postare, nu am gasit problema ridicata in trecut (Serios, am citit topicul si nu am gasit. Daca mi-a scapat, scuze in avans, admin, please delete this).

Ok. Problema la care ma gandeam e centura ocolitoare a municipiului Falticeni. Stiu ca in judet e deja o centura cu probleme, dar vorbim de un oras de ~25k locuitori, sufocat de trafic, in conditiile in care e tranzitat de DN2, cu tot traficul greu, fiind disponibila o singura banda pe sens. Prin centrul orasului este o 'varianta' de camioane si ca sa va imaginati impactul, carosabilul (care e din placi de beton) e spart in multe locuri. Cauza e evidenta.

In anexa memorandumului nu am gasit nicio referire la aceasta centura si niciun indiciu clar ca urmatorul DX5 sau A7, cum se va fi chemand, va trece prin apropierea orasului si nu pe culoarul Siretului (aici recunosc, terenul e mai valurit in preajma orasului, cu multe cueste si lacuri).

La nivel local, cunosc situatia: se cunoaste traseul iar ruta traverseaza in principal terenuri ale primariei. Nu ar trebui sa fie probleme mari cu exproprierile. Cred ca fiecare oras traversat de un drum national principal ar trebui sa beneficieze si de o VO.

In alta ordine de idei, va rog nu aruncati cu pietre  :)

dr4qul4

exista Pascani-Suceava de 60 km, traseul inca nu se cunoaste fara SF.
Fiind DX si tinand cont de relief, exista sanse 50-50 intre siret si falticeni.
Oricum, va prelua tot traficul greu din oras.

Probalema este ca va fi peste mult mult timp, fiind trecut la coada (probabil 15 ani )
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

chr

Quote from: MNU on February 26, 2015, 05:27:06 PM
Dupa indicatoare e clar ca buna ziua, DN6/E70 e clar prin oras in timp ce centura are indicativ nou, DN6F.
In cazul centurii Alexandriei indicatoarele arata fara echivoc ca E70 o ia prin oras.
Imi poate spune cineva, bazat pe indicatoare, care este traseul E70 in Drobeta Turnu-Severin? Prin oras sau pe centura?

Atila60

Se lucreaza pe centura Careiului.Lucrarile au inceput de trei zile si se lucreaza deocamdata pe un singur sector de drum.Intre DN19 dinspre Oradea viitor nod rutier si DJ108M cu drumul Tiream.Se poarta intens piatra sparta si balastru,baietii trag destul de bine se vede activitate de la ultima mea vizita.Daca tine vremea cu noi e tot posibilu ca de saptamana viitoare se apuca de asfaltat.Sa ne auzim cu bine.

Atila60

#2187
Azi 28 februarie camioane purtand piatra sparta pe centura Careiului



utilaje la lucru


stangabriel

Ce se mai aude de centura Slatina? Se asteapta autostrada? Am trecut de curand prin oras si actuala varianta ocolitoare(tot in oras) este execrabila.

A fost o situatie amuzanta, am fost cu o familie de sud-coreeni,  au luat o cafea de la benzinaria LUK de dupa podul antic peste Olt, ne grabeam, asa ca au baut-o la iesire din Slatina.

Iar la Craiova, nu se vedea nici un utilaj la lucru in intersectia Centura sud-est cu DN65 Pitesti-Craiova

Atila60