Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

Precizari CNADNR legate de Centura Caransebes:

QuoteCirculatia pe Centura Caransebeş a fost deschisă la sfârşitul anului 2011, suprafata de rulare fiind la nivelul stratului de legatură (binder), deoarece aşternerea stratului de uzură nu era indicată în conditii de iarnă. Deschiderea circulatiei la nivelul stratului de legătură s-a făcut pentru a descongestiona traficul greu din Caransebeş, aceasta fiind o măsură standard aplicată şi altor lucrări de investitii în infrastructura rutieră. 

Subliniem faptul că lucrarea nu a fost receptionată. Astfel, receptia la terminarea lucrărilor este estimată a avea loc în cursul lunii iulie a.c., după care urmează o perioadă de garantie de 2 ani. După această perioadă va avea loc receptia finală (în situatia în care vor fi îndeplinite conditiile de receptie).

Remedierile la nivelul stratului de legătură apărute ca urmare a traficului greu şi a substantelor folosite la deszăpezire sunt în desfăşurare. 

În conditiile date, traficul este închis între 10.05.2012 - 31.05.2012, perioadă utilizată de către Antreprenor atât pentru finalizarea lucrărilor rămase de executat (conform proiectului tehnic şi procesului verbal de dare în trafic din data de 22 decembrie 2011), cât şi pentru remedierea defectelor apărute. Costurile aferente tuturor reparatiilor şi lucrărilor neconforme vor fi suportate de către Constructor.

sursa: CNADNR

udar

???????
noul MT care pentru mine nu spune multe si pare ca nu cunoaste acest domeniu...........
Centura TM se pare ca este departe.........

http://www.youtube.com/v/d11nui6HvEA

:cheers:

MHN

Quote from: udar on May 21, 2012, 08:31:27 PM
???????
noul MT care pentru mine nu spune multe si pare ca nu cunoaste acest domeniu...........
Centura TM se pare ca este departe.........

[...]

Sa fiu sincer, nici mie nu-mi inspira mare lucru modul de exprimare din cadrul acestei conferinte.
Sper insa sa fim contrazisi de fapte.

iuli

Nu am zis pana acum nimic legat de centura Buziasului pentru ca nu aveam ce sa arat si pe ce sa discutam dar am vazut doua mari probleme.
Se pot vedea de aici: http://youtu.be/Pd5mVKSdk4o?t=7m58s

De cand incepe filmarea e o panta de peste 10%. E super ok la coborare, atata timp cat nu se termina brusc intr-o intersectie in T unde ai cedeaza trecerea. E nasol si la urcare pentru ca daca ai masina cam plina si nu ai un motor cam puternic urcarea poate deveni cam dificila, noroc ca nu circula camioane ca altfel ar fi un show total. Depasirea e exclusa din cauza vizibilitatii.
A doua problema care e cea mai mare e intersectia in T cu drumul judetean. De pe centura ai cedeaza trecerea, din stanga e o panta de unde ai vizibilitate de vreo 50 de metri. Daca vine unul foarte hotarat cu peste o suta si tu dai sa o iei la stanga esti cam tinta sigura. Initial m-am gandit ca ar fi fost bun un sens giratoriu. Au pus o gramada de sensuri giratorii pe centura, primul la intrare, al doilea care e la o intersectie in T unde nu vine nimeni si altul e dupa primul inspre oras care duce la un al mic bypass spre partea de sud a Buziasului. Ce mare branza ar fi fost sa faca si aici un sens giratoriu... Dar m-am gandit la cei care vin inspre Buzias dinspre Lugoj si vor circula cu viteza noaptea, dupa acea panta va fi imposibil sa vazut sensul giratoriu si va deveni o trambulina. Atunci de ce oare nu au facut centura mai la stanga astfel scapau si de panta de 10% si puteau face un sens giratoriu sus pe colina? Chiar asa scump era terenul ala?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

ciprebbe

Vizita de lucru a noului ministru a Transporturilor, Ovidiu Silaghi, pe centura Valcele - Apahida, s-a dovedit a fi doar una electorala. Ministrul a promis ca trimite corpul de control la Cluj, dar nimeni nu a mai venit.

http://www.time4news.ro/cluj/politica/corpul-de-control-al-ministrului-transporturilor-nu-a-mai-ajuns-la-cluj-silaghi-a-facut-o-vizita-electorala.html
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nenea_hartia


davyl

Multumim de foto nenea_hartia! Impresionant! De fiecare data cand am trecut pe acolo (de destule putine ori, e drept) am avut o reticenta vazand cum construiesc acea centura pe coama dealului. N-am avut senzatia ca se munceste serios la compactare si nici nu am fost impresionat de soliditatea lucrarilor.

Acum am confirmarea: soseaua nu a rezistat nici 6 luni de la inaugurare!

Intrebarea mea: sper ca exista o garantie sau daca nu, cineva trebuie sa plateasca pentru proasta proiectare si/sau realizare a acelei sectiuni de centura, nu?

Cristi232

Da, se pare ca acolo a fost pus balast compactabil direct pe marginea unei roci...

coco.serban

Eu nu ma pricep si as vrea sa-mi dau cu parerea  O:-)

Nu trebuiau turnate niste "margini", stalpi de rezistenta la vreo 50-100 cm distanta de fiecare?


udar



astazi am revazut si eu aceasta alunecare si tare dezamagit sunt de felul cum au lucrat aici...............
si asa la  drumul meu de astazi am avut 2 centuri lipsa pe traseul meu pana la Bucuresti centura Caransebes inchisa si Domasnea la fel........ :bash:

Ionut

Vai ce macel este la Arad pe vechea centura...

http://www.youtube.com/v/dgUT2hbAsMA

Sper sa termine cele doua pasaje peste CF mai repede, e crima si pedeapsa acolo.

bogdymol

^^ Da, cam asa e traficul pe centura de nord a Aradului atunci cand si traficul feroviar este intens si prinzi bariera dupa bariera...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

Incredibila situatia la centura de Nord a Aradului, prezentata in clipul de mai sus!

bogdymol

Dupa ce vor fi gata pasajele circulatia in acea zona va fi mai normala...

2 poze de sambata de la pasajul de pe Centura Nord a Aradului peste CF Arad-Deva:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele