Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dan74

M-am intors din periplul meu prin tara pana la mare si inapoi. Legat de centura Bucuresti pot spune urmatoarele:
- acum 2 saptamani (sambata pe la ora 13:00) am facut de la A1 pana in Voluntari circa 30 minute, giratoriul de la Otopeni a fost liber, cand am facut viraj stanga spre Stefanesti nu am vazut nici o masina dar cand sa ies de pe centura in spatele meu a aparut un BMW;
- cand am plecat din Voluntari spre mare, luni dimineata pe la ora 08:00 am mers pe traseul Ardealului (pe sub DN2) - DN2 - Moara Domneasca - Ganeasa - Cozieni - DN3 pana la Fundulea si de acolo pe A2, am facut maxim 1 ora inclusiv cu pauza de cules corcoduse;
- saptamana trecuta, joi intre orele 12:30 - 13:30, venind pe A2 de la mare, am mers pe centura de la A2 pana la A3, am facut vreo 50 minute, portiunea efectiv blocata a fost intre DN3 si DN2.
Eu dupa aceste experiente nu o sa mai trec pe centura Bucuresti in cursul saptamanii prea curand, este mai avantajos un traseu prin satele din jurul Bucurestiului care are marele dezavantaj a lipsei indicatoarelor, dar o vizionare a traseului pe google street view ajuta mult. Desi este off-topic nu pot sa nu mai adaug starea jalnica in care se afla A2 intre Fundulea si Bucuresti, eu am mers mai repede pe DN3 intre Branesti si Fundulea.

sursasecreta

Centura Arad, azi.
Avans aproape zero. Se lucreaza cu doua-trei utilaje si zece muncitori care mai mult stau decat lucreaza.
Coada de cativa km in ambele directii.







Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.

sebba

mda, i-am vazut si eu si vroiam sa pun ceva poze dar nu le mai pun ca deja esentialul se vede mai sus
nu inteleg de ce nu se lucreaza nici acum
ce fac cei "10 negrii mititei" acolo nu inteleg... unul cioplea un lemn sau cel putin asa parea din masina... alti 3-4 erau cu niste unelte ca de gradina, parca ar fi fost la prasit porumbul, un tractor "zgaria" pamantul in jurul terasamentului de la capatul podului dinspre Metro

per ansamblu... activitate de "sters praful", nimic serios
de ce?
Sailing away! S/Y Haimana

adiarc

termenul de finalizare este in 2015....asa ca probabil asta este motivul...sper sa nu fie acela ca noul constructor este unul slabut
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dorum

Pai e acelasi antreprenor din cate stiu eu...CCCF

adiarc

nop...din motive necunoscute a predat altcuiva lucrarea...habar n-am cine sunt Icim..astia... :o

http://www.aradon.ro/au-inceput-lucrarile-la-pasajul-de-la-cet/1437208
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

sebba

icim... hmmm... ceva firma din arad, daca nu ma insel, cu "relatii" si alte proiecte imobiliare prin zona...
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Si in insolventa...

Dar am impresia ca tot CCCF a ramas ca si constructor principal, dar a subcontractat partea la care se lucreaza acum catre ICIM
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

grig73

Atentie ca e vorba de ICIM SRL nu de ICIM SA

sebba

si? e de bine daca e SRL si nu SA?
ca eu unul nu vad nici acum (dupa cati ani?) sa se intample ceva care sa ne aduca miracolul finalizarii acelor pasaje
Sailing away! S/Y Haimana

grig73

Voiam doar sa nu se faca o confuzie cu ICIM SA care e in insolventa.Adica e alta firma decat aceea.Cat despre ritmul de lucru sunt de acord cu toti ca lasa de dorit

sebba

ah... am inteles... speram totusi ca vrei sa spui ca ne putem astepta la ceva mai bun de la SRL fata de SA
din punctul nostru de vedere se pare ca ne scaldam in aceeasi oala in care fierbe de zeci de ani acelasi ghiveci imputit format din toate "initialele", "culorile" si "orientarile" politice
Sailing away! S/Y Haimana

rocklee

vreau sa merg la mare pe 3-4 luna viitoare daca aleg ruta centura nord bucuresti ...cum se prezinta e aglomerata  :)..lucrarile cum stau  :) :) ???

Ionut

Se prezinta OK aglomeratia. :)
Mergi linistit pe centura de nord, ajungi repede. In functie de ziua in care ajungi in oras, poti intra si prin oras. Daca tot vii prin Bucuresti, e pacat sa nu vizitezi. E un oras frumos, contrar a ceea ce se stie din exterior. Recomand cu maxima caldura vizitarea orasului.

trifuhoria

La noapte la 1 plec spre mare, din Sebes. Mi-ar fi placut sa am lotul 3 precum si sibiu pitesti...
Intrebare:
Luni dimineatala 4:30 am e mai ok pe centura de nordsau prin bucuresti?