Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

valexandru

Din articolul pus de ciprebbe:
Quote
Directia Regionala de Drumuri si Poduri (DRDP) Cluj a anuntat ca s-a reluat lucrul la centura Valcele - Apahida, obiectiv care ar fi trebuit sa fie finalizat pana in iunie 2012.
Tare mi-e ca o sa faca rabat de la calitate (din nou)...
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

adsailton92

Quote from: valexandru on May 09, 2012, 05:58:09 PM
Din articolul pus de ciprebbe:
Quote
Directia Regionala de Drumuri si Poduri (DRDP) Cluj a anuntat ca s-a reluat lucrul la centura Valcele - Apahida, obiectiv care ar fi trebuit sa fie finalizat pana in iunie 2012.
Tare mi-e ca o sa faca rabat de la calitate (din nou)...
Salut,
Pentru cazul acesta, nu e vorba, in nici un caz, de lipsa calitatii. Am detaliat mai in "spate" motivele.

valexandru

@adsailton28
Ma refeream la faptul ca poate o sa se surpe din nou :ohno:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

QuoteGdS: Revenind la Centura de sud a Craiovei, când încep lucrările?

ŞS: Chiar în această lună vor începe lucrările la Centura de Sud a Craiovei. E vorba aici de două tronsoane de drum. Unul, între Pieleşti şi Cârcea, va lega DN 65 de DN 6. E vorba despre aşa-zisa ,,Centură Ford". De fapt, e o şosea de care va beneficia toată lumea. Având 6,2 km, acest sector costă 10,2 milioane de euro, inclusiv TVA, bani asiguraţi tot în proporţie de 30,75% de la bugetul de stat şi 69,25% de la Fondul European de Dezvoltare Regională. Licitaţia a fost câştigată tot de italienii de la SECOL şi lucrările vor dura 18 luni.

Cel de-al doilea tronson al Centurii de ocolire a Craiovei va pleca din Cârcea şi va tranzita Malu Mare până la Podari. Cei aproape 10 km de drum, care vor lega DN 56 - DN 55  - DN 6 urmează să fie proiectaţi şi executaţi de SCT Bucureşti, constructorul pasajului suprateran din centrul Craiovei. Valoarea contractului este de 20,6 milioane de euro, inclusiv TVA, iar durata de execuţie este de 15 luni, dintre care trei luni sunt alocate proiectării. Urmează să se finalizeze exproprierile, astfel încât în acest an să înceapă şi aici lucrările.

sursa: Gazeta de Sud

udar

#277
se inchide centura caransebes pana la sfarsitul lui mai?  am auzit la radio astazi........

Ionut

#278
Posibil sa inchida pentru a asterne stratul de uzura... :dunno:
Comunicatul oficial de la CNADNR.

adsailton92

Centura Oradea, azi 11.05.2012;
Caldura mare si activitate intensa pe aceasta ocolitoare.
Pentru inceput cateva intrebari pentru oamenii locului:
Centura continua si dupa Calea Santandrei, catre Satu-Mare, mai precis pentru a asigura legatura cu E671?
Daca nu, exista planuri sau se merge, din cate vad eu pe Google Maps, pe strada Densuseanu, pe directia Satu-Mare?
Multumesc pentru raspunsuri si acum fotografiile, pe care le-am realizat intre Magazinul Real(Piata Obor) si cam pana unde se termina cimitirul, cam pe aici:http://g.co/maps/9zemm:
Conditiile de circulatie sunt dificile, in special noaptea din cauza marcajelor(lipsa lor), circulatia fiind deviata pe un traseu alcatuit din balize

Asfalt proaspat


Asa cum spuneam mai sus, activitatea este intensa:


Santurile acestea, totdeauna cand le vad, imi lasa o impresie de ordine, in cazul acesta erau pline de sticlele muncitorilor-goale


In incheiere, nu pot sa nu remarc, multimea sensurilor giratorii de pe aceasta centura ocolitoare,  intersectie la nivel si cateva, cred, nu stiu sigur, iesiri din curti laterale, direct in centura deosebit de circulata.
Drumuri Bune!

Ionut

#280
Intrebare de baraj:



Nu iei in freza noaptea stalpul ala?! Sper ca pun parapet lateral sau ceva...

udar

a se vedea de la min 04:10 centura oradea aceeas solutie se aplica si aici

http://www.youtube.com/v/pWTNBtQsEJg

:cheers:


adsailton92

Quote from: Ionut on May 11, 2012, 08:25:12 PM
Intrebare de baraj:



Nu iei in freza noaptea stalpul ala?! Sper ca pun parapet lateral sau ceva...
Nu. In poza 2 se vad niste vergele implantate in pamant. Acolo se vor "implanta " parpetzi.

Ionut

Quote from: adsailton92 on May 11, 2012, 11:17:46 PM
Nu. In poza 2 se vad niste vergele implantate in pamant. Acolo se vor "implanta " parpetzi.

Ai dreptate, acum am observat, multumesc! :cheers:

M-am uitat pe Google si n-am observat care este centura Oradea... de unde si pana unde etc. Ma mir ca nu este desenata. Ma poate lamuri cineva cu un plan sau direct pe maps, poate n-am reusit eu sa ma prind care e centura.

adsailton92

Vezi ca ai un link in postul meu. Centura apare pe GM la un zoom mai mare si este de fapt Strada Ogorului. Este la standard de 2x2 pe tot parcursul ei, din cate am observat. Situata la.marginea de V al orasului, centura trece prin fosta zona industriala; acum avem marile centre  comerciale insirate pe langa ea si un cartier rezidential. Incepe imediat dupa intrarea in oras din directia Cluj-Napoca si ne.scoate succesiv catre Arad, Bors iar pe partea opusa catre zonele orasului