Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

ovicor

Se stie cat de aglomerata este Centura Arad. Cei ce vin dinspre Oradea, cu autoturismul, si vor sa ajunga spre Lipova, evitand centura, le semnalez urmatoarea solutie ; DN79 - Livada - Sanleani - DJ709 stanga spre Horia, dupa aprox. 2km indicator dreapta spre T. Vladimirescu -> DN7. Portiunea Dj709 are ceva gropi evitabile. Nu stiu cat de aglomerata este centura, cei din zona pot sa se exprime daca se justifica acest demers.

RaduC

#1321
Un clip filmat pe N7, zona lucrarilor la pasajul denivelat Newlands Cross, Irlanda. Intrare apoi pe M50 - Soseaua de centura a orasului Dublin, latita la 4+4 in urma cu cca. 5 ani de la 2+2. De remarcat si sistemul de semne, care mie personal mi se pare fantastic. Iesirile sunt numerotate. Pentru un oras cu 1.5 mil. de locuitori, pare-mi ca centura este o bijuterie.
Taxa este platita fara bariere, undeva la mijlocul centurii, langa viaductul peste raul Liffey = €2.20
Am pus filmul pentru a da un exemplu pozitiv de organizare lucrari la partea carosabila - amintirea lucrarilor pe Ar-Tm e inca vie - si cum as vrea sa arate centura Bucuresti.
http://www.youtube.com/v/Wy8jzYC8n3s

DanCld

Bijuterie sau nu, la gradul lor de motorizare se pare ca utilizarea e deja la limita superioara. Plus ca N7 iese din oras pe 3 benzi insa se continua intr-o autostrada colectoare cu numai 2 benzi. Zic colectoare fiindca acolo se aduna traficul de pe 3 autostrazi distincte, acoperind toata zona de sud si vest a insulei. In anumite zile se formeaza stau-uri ingrozitoare pe cei 15 km comuni de M7 si M9; ma mira ca au decis sa bage bani intr-un pasaj in loc sa mai adauge 1-2 benzi pentru a spori capacitatea de iesire.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cove_adrian

Stie cineva cand va incepe executia centurii de la Barlad? Asteptau exercitiul financiar 2014-2020 pentru a lansa licitatia pentru desemnarea constructorului. E la pachet cu Timisoara Sud.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

MHN


florin74


RaduC

^^^Mersi de info, chiar eram curios ce se mai aude despre centura TGM. Eu prin septembrie '13 estimam aprilie '14 ca si termen de incepere a lucrarilor....prea optimist. Ce se va intampla dupa pronuntare?

MRS

Live de pe DNCB (tronson intre DN2 si DN3) :)




:cheers:


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

dr4qul4

asfalt vedem, insa la podul peste calea ferata (linia cta) se vede ceva?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MRS

Pe niciun tronson zonele impadurite si intersectiile nu au fost atacate pana acum



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

Tavi

Intersectiile le fac ultimele de obicei ca e complicat ..cu devieri de trafic, restrictii etc. La zone impadurite ... o lipsi avizul de mediu :)

panzer

E mult mai simplu de atat cred eu: nu s-au miscat mai deloc cu exproprierile. Majoriatea zonelor atacate sunt pe langa unitati militare pe ambele portiuni.

Intre Pantelimon si Voluntari nu esti nici o miscare de exemplu. Ce ati mai vazut ca realizari sunt intre A2 si Pantelimon.

cove_adrian

Quote from: M-H-N on April 25, 2014, 11:43:30 AM
Probabil dupa 2020 :(

Eu stiam ca asteptau 2014-2020 pentru a stabili  constructorul prin licitatie publica. Cel putin asa mi-au spus cei de la CNADNR intr-o adresa oficiala.
http://moldovavreaautostrada.ro
MVA - Moldova Vrea Autostrada
Miscare civica, independenta, apolitica

ion59

Se mai știe ceva de licitația pentru centura Caracalului?