Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: Ionut on October 11, 2018, 12:28:21 PM
... la anul vom lua drona noua, sper sa avem sustinerea comunitatii.
Count me in...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dumbravaandrei


alin2pas

Într-adevăr, astfel de proiecte mici ajută foarte mult. În Bulgaria, deși viteza maximă legală e mai mică decât în România și nu se acceptă depășirea limitei cu 10 km/h ca la noi, am reușit să obțin viteze medii mai mari mergând în localitate cu 45-50km/h și în afară cu 5-90km/h decât la noi cu 55-60, respectiv 100-110km/h. La noi, parcă nu poate să treacă un drum național decât prin centrul localităților. Inclusiv vestitul DN1 pe valea Prahovei se blochează în localități datorită intersecțiilor și trecerilor de pietoni, iar aceste blocaje ar putea fi evitate prin construirea unor centuri ocolitoare și a unor intersecții denivelate, asemănătoare cu aceasta, de exemplu, de pe centura Caransebeșului: https://www.google.ro/maps/@45.448737,22.2221475,3a,75y,143.17h,84.57t/data=!3m6!1e1!3m4!1sd8xfLOXnQi_VpCGqr39Ygg!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro

Ionut

#5373
Actualizare monitorizare centuri rutiere. Sa imi spuneti ce mi-a scapat/daca e gresit ceva.











tom_sawyer

#5375
VO Sacueni: s-a adoptat HG pentru exproprieri suplimentare: gov.ro

Centura Arad Est:
Quote from: tom_sawyer on October 11, 2018, 11:30:11 PM
Anunt de participare simplificat: [SCN1016857] Servicii de proiectare pentru elaborarea documentatiei de urbanism faza PUZ si RLU, aferente investitiei ,,Modernizare DJ 709G, inclusiv pod Mures, pentru functiunea de Centura Est Arad"
Avem ofertanti si se evalueaza ofertele.

Centura Stei-Beius:
Quote from: tom_sawyer on August 11, 2018, 08:59:05 PM
Anunt de participare simplificat: [SCN1011109] - Actualizare Documentatie Tehnica pentru Autorizatia de construire Varianta de ocolire Stei
^ licitatie anulata din lipsa de ofertanti

Centura Alesd:
Anunt de participare: [CN1003391] Intocmire documentatii cadastrale, rapoarte de evaluare si asigurare servicii juridice de asistenta si reprezentare in vederea dobandirii prin expropriere/transfer a imobilelor necesare proiectarii si executiei obiectivului de investitie "Varianta de ocolire Alesd Sud si Alesd Nord"
Data limita depunere oferta: 03.12.2018 15:00

Ionut

Am corectat Centura Barlad. In update-ul viitor pun si modificarile de mai sus. :cheers:

TibiV

S.C. Oyl Company Holding Slobozia nu sunt aia care reasfalteaza A2 ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


Ionut

Am intrebat la ANAP daca CNAIR a trimis sau nu documentatia pentru centurile Medias, Tg Mures si Tg Jiu. Azi a raspuns ANAP, vedeti raspunsul complet aici.




adiarc

pt ce naiba mai exista rahatul asta de cnair,platit din bani publici?sa faca Anap-ul direct documentatia....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

^^^

Quote from: NGC on November 14, 2017, 12:31:57 PM
ANAP nu verifica tot ce scrie in documentatia de atribuire si nu verifica toate documentatiile.

dr4qul4

Ma uit la centurile de pe DN6 (inclusiv la cele vechi din zona montana) si nu-mi vine sa cred cat am involuat.
Unele centuri de pe DN6 sunt facute acum multe zeci de ani, dar sunt aproape drepte, astfel ca micsoreaza distanta si imbunatatesc siguranta. DN6 este cel mai bun DN de la noi, desi este destul de aglomerat si are doar portiuni scurte cu 3/4 benzi, dar a fost desenat de cineva care a realizat ca proiecteaza drumuri pt autovehicule, nu pt carute trase de boi. Si a reusit sa faca aasta fara tunele si viaducte imense, doar prin cateva deblee si ramblee.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nenea_hartia

^ Mai mult, la vremea proiectării DN6 s-a propus și un tunel la Plugova, dar CNADNR a renunțat la el.