Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

rizzuh

Am vazut partea cu "Elaborarea Documentației Suport pentru Cererea de Finanțare", dar nu inteleg ce inseamna "Completarea Studiului de Fezabilitate". Ce se completeaza? De ce se completeaza, mai ales dupa ce s-a inceput constructia efectiva? De ce sunt in acelasi contract? ???

Ionut

Se completează cu niste documente și studii care sunt cerute de UE pentru a acorda finanțare europeană.

Earthchild


TibiV

"Din prima" era planificata finantarea doar de la bugetul de stat. Deci cerintele au fost mai putin riguroase.

Daca vrei bani europeni, cerintele sunt mult mai "stranse".
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

Quote from: adiarc on December 29, 2017, 03:01:10 PM
Nimic nou de la centura Tg Mures?

Chiar pe data la care ai postat s-a intamplat asta:
QuoteAvand in vedere necesitatea revizuirii proiectului tehnic, precum si costurile mari legate de executia lucrarilor conform proiectului revizuit, Beneficiarul a incheiat cu Antreprenorul, in data de 29.12.2017, un ,,Acord de vointa al Partilor privind incetarea contractului de executie ,,Constructia variantei de ocolire Targu Mures", si va demara derularea unei alte proceduri de achizitie publica, pentru finalizarea obiectivului.

Sursa: Stadiul proiectelor CNAIR ianuarie 2018

NGC

^^^

Quote from: NGC on January 11, 2018, 09:38:03 PM
Am o veste proasta, despre ceva ce s-a intamplat la sfarsitul anului trecut.

Mai astept pana maine pentru ca sa vad daca ne spun ceva oficial printr-un comunicat. Daca nu, va spun maine, desi vestea este intr-un fel deja publica.

Mi-ai distrus "surpriza".

Da, este vorba despre rezilierea contractului pentru VO Targu Mures.

Asteptam totusi comunicatul.

tom_sawyer

Sorry :D, ma uitam sa vad ceva noutati despre VO Tecuci, si mi-au cazut ochii pe asta...

NGC

Nu-i nimic. Oricum era doar o chestiune de timp pana se rezilia.

TibiV

Proiecte pregatite de k k o, pe SF-uri de  k k o... :((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Quote from: NGC on January 12, 2018, 12:07:06 AM
Nu-i nimic. Oricum era doar o chestiune de timp pana se rezilia.

Exact. De fapt, contractul e reziliat de mult timp. Pacat ca si rezilierea se face atat de greu.

pentium10

Comunicat CNAIR VO Tirgu Mures
se pare ca vor sa redeschide traficul sub subtraversarea centurii (dar nu stiu cum ,ca nu exista Antreprenor daca s-a reziliat)

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

RaduC

Înseamnă că se pregătesc pentru o perioadă lunga în care lucrările vor fi blocate...

pentium10

acuma e momentul ca API sa ceara prin pozitie publica relansare urgenta, si
- trecerea de la 2x1 la 2x2,
- renuntarea la terasament inalt (toata comuna Livezeni va avea un dig de 7 metrii - haha )
- turbogiratie/pasaj la ambele giratorii de la capete (deja cel care este pe DN15 franeaza extrem de mult traficul, cateodata duminica seara iti trebe 20 de minute sa treci)
- nod rutier la est de oras in zona Livezeni
- nod rutier la drumul Tofalau
- eventual facut Centura si pana la Viitorul nod drum de legatura de la Sudul orasului.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

adiarc

mda...lotul incepe deja sa se degradeze....la fel ca lucrarile,actiunea are loc tot pe bani publici

pt posteritate....asa arata intrarea dinspre Ernei ,ieri,11.01.18





doar noroi si un debleau neannierbat...sunt curios cum va arata la primavara











asadar centura Tg.Mures...un nou proiect care intra in cnair,hall of fame ( litere mici ),alaturi de alte proiecte trimise pe marginea prapastiei : centura Suceava,Carei,etc.

:rip:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Quote from: pentium10 on January 12, 2018, 03:45:42 PM
acuma e momentul ca API sa ceara prin pozitie publica relansare urgenta, si
- trecerea de la 2x1 la 2x2,
- renuntarea la terasament inalt (toata comuna Livezeni va avea un dig de 7 metrii - haha )
- turbogiratie/pasaj la ambele giratorii de la capete (deja cel care este pe DN15 franeaza extrem de mult traficul, cateodata duminica seara iti trebe 20 de minute sa treci)
- nod rutier la est de oras in zona Livezeni
- nod rutier la drumul Tofalau
- eventual facut Centura si pana la Viitorul nod drum de legatura de la Sudul orasului.

Nu e nevoie acolo de 2x2 inca ani buni, terasamentul e sus pentru ca structurile existente deja(vezi filmarea) arata centura pozitionata deasupra actualelor drumuri locale, turbogiratii e din alt film pe linia aia dreapta de pe DN15 e numai bun ca mai tempereaza soferii.
Daca o vrem gata in urmatorii 5 ani trebuie rapid expertizata si relicitata asa cum e astazi. Ce propui tu nu se va face nici in 15 ani.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe