Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

Dar suceveni de ce nu fac nimic? De ce nu se implica autoritățile locale, nu cred că sunt așa de săraci.

dumbravaandrei

Nu sta asa rau cu banii dar...
1) Avand in vedere ca prima parte e facut pe "fonduri", cum ar putea CJ sa continue legal lucrarile
2) Santierul si traseul din cate stiu sunt in proprietatea CNAIR
3) Iar la CJ e "dusmanul de clasa" si din punctul asta de vedere anumiti din Bucuresti au cam izolat judetul.

Asa ca... centura aia o sa stea mult si bine in forma care este. Mult ...

cristi767

#5162
Dușman, nedușman, dacă CNAIR ar scăpa de plată, de ce nu ar fi încântați să o predea cuiva să o termine?

În Oradea primarul a reușit să facă anumite lucrări pe la centură deși cam era condusă CNAIR-ul tot de "dușmani". Și acum Boc ar putea face același lucru la Cluj.

NGC

Quote from: NGC on December 06, 2017, 10:07:33 PM
Quote from: NGC on November 24, 2017, 11:46:08 AM
Am uitat initial, dar mi-am adus acum aminte. :D

Noul termen pentru depunerea ofertelor pentru "Consolidarea terenului de fundare aferent sectorului Estic al Variantei de Ocolire Tg. Jiu" este 08.12.2017.

Si vad ca am mai uitat sa va spun ceva.

In Septembrie 2017 procedura a fost contestata la CNSC de catre ENGINEERING SOLUTIONS EOOD si in Octombrie CNSC le-a admis contestatia doar partial.

Apoi au contestat la CAB decizia CNSC, iar zilele trecute contestatia a fost respinsa de CAB.

Avem ofertanti si a inceput etapa de evaluare tehnica (plus DUAE).

Ionut


gsimon

#5165
 O:-) "Centura metropolitană a Clujului are certificat de naştere"

sursa

NGC

#5166
Ofertele pentru "Consolidarea terenului de fundare aferent sectorului Estic al Variantei de Ocolire Tg. Jiu":

   23.227.100,23 RON fara TVA    Valoare estimata
1. 18.633.890,89 RON fara TVA    Asocierea C & I EUROCONSTRUCT SRL - GUIDI COSTRUZIONI SRL
2. 21.588.148,58 RON fara TVA    Asocierea SC GRUP PRIMACONS SRL - CONSTRUCTII ERBASU SA
3. 33.916.662,82 RON fara TVA    COLLINI LAVORI SPA

adigsm

Quote from: FRS on October 22, 2017, 12:20:27 PM
Quote from: adigsm on October 20, 2017, 11:51:19 AM
Centura Satu Mare - informatii de la pasarele
A fost inceputa diagnosticarea arheologica pe o distanta de aproximativ 3 km. La sfarsitul lunii mai incep pe vreo 5 km. Pe restul nu este facuta deminarea. :)

Adi, legat de deminarea de la Satu Mare, e facuta pe aprox. 60% din expropiere. Restul ce nu s-a putut lucra a fost din cauza culturilor agricole aflate pe traseu. Cand se vor cultiva, continuam miscarea  :).
Avem si poze ca dovada.

Vrabiutele locale spun:
Diagnosticarea arheologica a fost finalizata. Se asteapta semnarea contractului pentru descarcarea arheologica.
Proiectul tehnic este la MT de 3 luni, dar nu a primit inca aprobarea. Oare ce se asteapta? :o >:(

adiarc

o stire partial buna ( pt ca mai este mult pana la lucruri concrete )

Aceea ca amendamentul legat de constructia centurii ocolitoare a orasului Medias a trecut de comisia de buget-finante si f.posibil sa se regaseasca in bugetul pe 2018...bine,judecand dupa rectificarile din fiecare an,acest lucru nu este deloc o certitudine,dar este primul pas necesar pentru inceperea acestui proiect.

Daca tot am dezghetat acest proiect,in momentul realizarii acestuia sper sa fie gandit bine si anume sa inceapa (dinspre Sibiu ),INAINTE de localitatea Tarnava ( inainte de aceea curba a mortii ) si sa iasa DUPA ,localitatea Brateiu..sunt 2-3 km in plus,dar cu efecte deosebite,chiar daca acest lucru va presupune ceva lucrari de arta in plus
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

#5169
^^^

Mai era un mesaj zilele acestea pe tema VO Medias, dar nu il gasesc acum.

Pentru aducere aminte, licitatia pentru "Revizuire/Actualizare Studiu de Fezabilitate pentru ,,Varianta de Ocolire Medias"" lansata in Octombrie 2014 a fost anulata in Iulie 2016.

QuoteAutoritatea contractanta anuleaza procedura de atribuire in conformitate cu prevederile art. 209 alin. (1) lit. c) din O.U.G. nr. 34/2006, cu modificarile si completarile ulterioare "daca abateri grave de la prevederile legislative afecteaza procedura de atribuire sau daca este imposibila încheierea contractului." intrucat nu a fost identificata o sursa de finantare in vederea implementarii contractului.

oaspetele

Despre VO Tg Mures, nicio veste vizavi de reluarea lucrarilor?
Ca la Bistrita probabil peste 10 se va pune problema...

macezar


tom_sawyer

^ nu e o centura propriu-zisa, e de fapt largirea la 2+2 a unei portiuni dintr-o strada marginasa folosita ca centura in lipsa de altceva

NGC

Am primit si noi un cadou de Mos Craciun de la CNAIR. :D

VO Carei

A fost lansata astazi licitatia "Finalizarea lucrarilor ramase de executat si executie remedieri lucrari existente la obiectivul Varianta de Ocolire Carei".

Valoare estimata: 14,805,586.93 RON fara TVA

Fonduri: "FEDR si Bugetul de stat; Program: POIM"

Durata contractului: "39 luni, din care 3 luni - durata de executie a lucrarilor si 36 luni - perioada de garantie a lucrarilor"

Termen depunere oferte: 29.01.2018

NGC

Si mai avem o surpriza.

VO Sfantu Gheorghe

A fost lansata astazi licitatia "Elaborare SF, PAC si obtinerea Autorizatiei de Construire pentru Varianta de Ocolire a Municipiului Sfantu Gheorghe".

Valoare estimata: 1,089,075.63 RON fara TVA

Fonduri: "Proiect cu finantare din fonduri nerambursabile, aferent perioadei de programare bugetara a UE 2014-2020", POIM

Durata contractului: "24 luni, din care: - Durata de executie a serviciilor - 14 luni - Durata de avizare si aprobare a Indicatorilor tehnico-economici (emiterea HG) si emiterea HG pentru expropieri si a Deciziei de expropiere - 10 luni"

Durata de executie a serviciilor: "14 luni, din care: - 12 luni pentru elaborarea SF si obtinerea avizelor si acordurilor - 2 luni pentru obtinerea Autorizatiei de Construire de la data emiterii Ordinului de incepere de catre Beneficiar ulterior emiterii Deciziei de Expropiere"

Termen depunere oferte: 08.02.2018

@Ionut: Poti pune caietul de sarcini pe forum? Poate e cineva interesat.