Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: euromau on May 10, 2017, 09:17:05 AM
De pe pagina de FB a lui Catalin despre centura Zalau

"Am primit ieri răspuns din partea Ministerului Transporturilor legat de stadiul Centurii Zalău.
Se pare că interpelarea a avut efect - Ministerul spune că a trimis la validare documentația de licitație pentru elaborarea proiectului tehnic a noului drum. Am cerut un calendar precis - am primit un termen de 15 zile pentru urcarea licitației pe SEAP (sistemul electronic național de achiziții). Îl vom urmări."

Mi-a luat-o Catalin inainte cu vestea asta, asa ca nu mai ramane decat sa adaug ca si vrabiutele confirma intentia reactualizarii SF VO Zalau intre DN1F si DJ191C, plus intocmire PT si DE.

carutasul

Mihăileşti, azi pe la 15:00:

Cam astea cred că erau toate utilajele, dar nici nu sunt sigur că au nevoie de mai multe.
Aparent avansează, poate dacă s-ar mai termina şi cu ploile astea ar merge şi mai bine...

NGC

Quote from: NGC20 on February 22, 2017, 07:55:11 AM
Ofertele pentru "REVIZUIRE STUDIU DE FEZABILITATE, REVIZUIRE PROIECT TEHNIC SI DTAC "VARIANTA DE OCOLIRE BÂRLAD"":

   850.000,00 RON fara TVA    Valoare estimata
1. ? RON fara TVA    Asocierea SC SEARCH CORPORATION SRL - SC BEST CONSULTING & DESIGN SRL
2. ? RON fara TVA    Asocierea SC TPF CPROJECT SRL - GENTISA PAYMA SL
3. ? RON fara TVA    Asocierea SC EUROCERAD INTERNATIONAL SRL - SC TOTAL ROAD SRL

Din pacate am o veste rea.

Licitatia a fost anulata in 15.05.2017.

QuoteData anulare:    15.05.2017 15:01
Motive anulare: Abateri grave de la prevederile legislative afecteaza procedura de atribuire sau este imposibila incheierea contractului
Observatii: Procedura de atribuire a fost anulata in conformitate cu prevederile art. 212 alin. (1) litera c) din Legea nr. 98/2016 coroborat cu art. 212 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, deoarece nu mai corespunde necesitatii autoritatii contractante si totodata, autoritatea contractanta se afla în imposibilitatea de a adopta masuri corective fara ca acestea sa conduca la încalcarea principiilor prevazute la art. 2 alin. (2) din Legea nr. 98/2016.

Ca de obicei, au tacut chitic.

NGC

^^^

Quote from: euromau on April 10, 2017, 04:28:26 PM
Intrebare  a deputatului Mihai Botez despre centura Barlad

Sa ii transmita cineva ca isi bat joc de el.

Horațiu 87

#4699
poze proaspete de pe centura Tecuciului  8)

Ca de obicei, incepem cu capatul sudic, adica de la DN 25. Observati ceva schimbat ?? Binenteles ca da, a disparut gardul  :lol: :lol:






copacul cred ca va fi taiat, iar stalpul cred ca va fi relocat (chiar sunt curios sa vad cat timp va dura treaba asta)




cam asa arata acum 3 saptamani
Quote from: Hory1987 on May 06, 2017, 12:37:19 PM

04.05.2017  (creste terasamentul)


Horațiu 87

iar la capatul vestic, adica la DN 24, treaba sta cam asa


au disparut si cele doua baraci (nenea cu bascula statea la bariera, apoi a intrat in santier)


se vede fain progresul terasamentului fata de acum 3 saptamani, nu ??

Quote from: Hory1987 on May 06, 2017, 12:37:19 PM

04.05.2017


Allex

Wow, ce bine s-a inaltat terasamentul la DN24. Pe pasaj era activitate?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Horațiu 87

Pe pasaj nu era nici un muncitor (nu s-a facut mai nimic in ultimul timp)  :(. , in partea de sud nu era nici un muncitor (pozele le-am facut pe la 12 si ceva, m-am dus pana la Galati, iar cand m-am intors tot pustiu era), iar in partea de vest am vazut doar o bascula si cele doua utilaje care se vad in poze (in jurul orei 15:30). Nu pot sa ma pronunt daca se lucra in zona de mijloc a centurii deoarece nu pot intra pe santier din motive personale  :(

NGC

Quote from: NGC20 on April 15, 2017, 09:34:18 AM
Quote from: NGC20 on March 25, 2017, 01:29:10 PM
Quote from: NGC20 on December 29, 2016, 02:48:20 PM
A fost lansata astazi licitatia pentru "Servicii de de Elaborare SF+PT+DE+AT+ DTAC pentru obiectivul: ,,Varianta ocolitoare Giurgiu"".

[...]

Dupa cum era de asteptat (partea marcata cu bold mai sus), contestatia CONSITRANS a fost acceptata.

Se vor adopta masuri de remediere, se va da un nou termen pentru depunerea ofertelor si se va ridica suspendarea.

S-a ridicat suspendarea si noul termen pentru depunerea ofertelor este 24.04.2017.

A trecut deja o luna si tot uit sa trec ofertantii. :p
O sa incerc in weekend.

Dar pana atunci putem discuta despre eficienta maxima la CNAIR. :lol:

Termenul pentru evaluarea ofertelor a fost amanat pana in 31.10.2017, ora 18:00. :lol:

Deocamdata sunt in faza evaluare tehnica.

pentium10

despre VO Tirgu Mures care trece si taie in doua comuna Livezeni
un amplu reportaj subtraversari prea mici
Nu pot fi despăgubiţi oamenii care au parcele sub centură decât după ce este făcut planul parcelar

http://www.punctul.ro/centura-livezeni-fara-acces-din-livezeni/
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

adi

Am trecut zilele trecute pe dn6, iar la centura Caracal, giratoriile sunt cam gata. La cel spre Craiova, este strat de uzura si pe bretele, giratia e gata, lipsesc bordurile bretelei.
La cel spre Alexandria mai este de lucru, nu e strat de uzura asternut, dar toate utilajele se concentrasera acolo.

NGC

#4706
Ofertele pentru "Servicii de de Elaborare SF+PT+DE+AT+ DTAC pentru obiectivul: ,,Varianta ocolitoare Giurgiu"":

    2.924.999,50 RON fara TVA    Valoare estimata
01. 1.602.700,00 RON fara TVA    Asocierea SC EUROCERAD INTERNATIONAL SRL - 3TI PROGETTI ITALIA - INGEGNERIA INTEGRATA SPA
02. 1.755.507,30 RON fara TVA    SC ALPHACONSULT & ENGINEERING SRL
03. 1.809.449,94 RON fara TVA    Asocierea SC TEHNO CONSULTING SOLUTION SRL - GROMA SOCIETA DI INGEGNERIA SRL - D.A.M SPA - ENGCO STL - MARGIOTTA ASSOCIATI STUDIO DI INGEGNERIA ED ARCHITETTURA - GEOATLAS SRL - GEOTEST DI CARBONE ANDREA & C.S.A.S
04. 2.065.953,43 RON fara TVA    Asocierea ROMAIR CONSULTING SRL - TECHNITAL SPA
05. 2.232.504,98 RON fara TVA    Asocierea SEARCH CORPORATION SRL - BEST CONSULTING & DESIGN SRL
06. 2.242.477,37 RON fara TVA    SC CONSITRANS SRL
07. 2.592.725,30 RON fara TVA    Asocierea SC TPF CPROJECT SRL - TPF GETINSA EUROESTUDIOS SL
08. 2.608.646,39 RON fara TVA    Asocierea TECNIC CONSULTING ENGINEERING ROMANIA SRL - S.T.E. STRUCTURE AND TRANSPORT ENGINEERING SRL - E.D.IN SRL
09. 2.812.502,00 RON fara TVA    Asocierea SC TRACTEBEL ENGINEERING SA - SC TRANSPROIECT 2001 SA
10. ? RON fara TVA    Asocierea SC ADURO IMPEX SRL - SC TOTAL ROAD SRL
11. ? RON fara TVA    Asocierea SC IP & CORATZA INGINERIE.RO SRL - IP INGEGNERIA SRL - SOLMONA E VITALI SRL - STUDIO SOLMONA & VITALI SRL

NGC

Ofertele pentru "Servicii de proiectare ,,Revizuire Studiu de Fezabilitate inclusiv documentatii pentru avize, obtinere avize si acorduri, elaborare Proiect Tehnic inclusiv D.T.A.C., Detalii de Executie si Asistenta tehnica pentru obiectivul Varianta de ocolire Ramnicu Valcea":

   6.116.698,19 RON fara TVA    Valoare estimata
1. ? RON fara TVA    Asocierea SC GREENVIRO SRL - FOMTERV MERNOKI TERVEZO ZRT - SC GEO SEARCH SRL
2. ? RON fara TVA    Asocierea GETINSA PAYMA SL - SC TPF CPROJECT SRL
3. ? RON fara TVA    Asocierea SC EUROCERAD INTERNATIONAL SRL - 3TI PROGETTI ITALIA - INGEGNERIA INTEGRATA SPA
4. ? RON fara TVA    Asocierea SC SEARCH CORPORATION SRL - SC BEST CONSULTING & DESIGN SRL
5. ? RON fara TVA    Asocierea SC TECNIC CONSULTING ENGINEERING ROMANIA SRL - S.T.E. STRUCTURE AND TRANSPORT ENGINEERING SRL - E.D.IN SRL

TibiV

Mi se pare mie sau 2/3 dintre ofertanti sunt "no-name" ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Nu ti se pare.
Chiar nu se "vede" niciun constructor serios...
Ce sa mai zic de proiectant....