Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


Ionut

CNADNR prezinta companiile care au depus oferte pentru Centura Tecuci (lucrari) si Brasov (supervizare lucrari).

QuoteTecuci:
1.Asocierea Grupo Empresarial Magenta & Assignia Infraestructuras
2.CF Iasi – Grup Colas SA
3.Asocierea Max Boegl – Tancrad
4.Sociedade de Construcoes Soares da Costa SA
5.Asocierea Copisa Constructora Pirenaica SA – Transmir SRL
6.Artera Blue SRL
7.Asocierea Gecor SRL – Tel Drum SA
8.Asocierea Construcciones y Obras Llorente SA (Collosa) – Sevicon Obras e Infrastructuras SL (Sevicon)
9.Asocierea Viales y Obras Publicas SA – Novafor Construct Bec SRL
10.Vega 93 SRL

Proiectul are ca scop realizarea unei variante de ocolire cu o lungime de 6,94 kilometri. Lucrările vor dura 18 luni, la care se adaugă 24 de luni perioada de garantie. Valoarea estimată a contractului se ridică la 69,956,273.8 lei fără TVA. Proiectul este finantat de către Fondul European de Dezvoltare Regionala (FEDR) – 69.25% i de Guvernul Romaniei – 30.75 %.

sursa: CNADNR

QuoteBrasov:
Supervizarea constructiei variantei de ocolire a municipiului Braov, Lot 1: Tronson I, DN 1 – DN 11 (7,29 km) si Lot 2: Tronson III, DN 13 – DN 1 (6,34 km):
1.Aecom Ingineria SRL
2.Asocierea Aminsa – Consis Proiect SRL
3.Asocierea Metropolitana Milanese SpA – Consorzio Integra
4.Asocierea Ventra Project Management SRL – Utiber Kozuti Beruhazo Kft.
5.Primacons Group SRL
6.Asocierea Beta0Cops SRL – Egnatia Odos SA
7.Egis Romania SA
8.Asocierea IRD Engineering SRL – Gamida Euromark SRL

Valoarea estimată a contractului ce se va derula pe o perioadă de 39 luni este de 6.611.021 lei fără TVA. Proiectul este finantat de către Fondul European de Dezvoltare Regională (FEDR) – 69.25% i de Guvernul Romaniei – 30.75 %.

sursa: CNADNR

Ionut

QuoteCNADNR a semnat contractul de lucrări ,,Constructia Variantei de Ocolire Craiova Sud".

Valoarea totală a contractului de lucrări este de 35.908.966,77 lei (fără TVA), din care 24.866.959,49 lei (69,25%) reprezintă contributia nerambursabilă acordată de Uniunea Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională. Contributia Guvernului României, prin Bugetul de Stat, este de 11.042.007,28 lei si reprezintă 30,75% din valoarea totală a contractului.

Obiectivul principal al contractului îl reprezintă constructia unei variante de ocolire în lungime de 6.285 km la standard de drum national si a unui pasaj superior peste calea ferată. Durata estimată pentru executarea lucrărilor de constructie este de 540 zile, urmată de o perioadă de garantie de 730 zile.

sursa: CNADNR


Chagall

Ar trebui realizata si centura Timisoara SUD.

Odata finalizata autostrada Arad - Tm - Lugoj, centura de NORD va fi cam degeaba, iar traficul spre Serbia va trece tot prin oras. :(
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Ionut

Quote from: Chagall on September 21, 2011, 10:25:48 PM
Ar trebui realizata si centura Timisoara SUD.

Odata finalizata autostrada Arad - Tm - Lugoj, centura de NORD va fi cam degeaba, iar traficul spre Serbia va trece tot prin oras. :(

Tot promitea Boc ca o sa faca si pe sud, insa cred ca bucata urmatoare se opreste in Calea Buziasului. Si eu sunt curios de noutati aici.

Chagall

Daca se va opri pe Calea Buziasului in drumul spre Mosnita Noua, va fi complet inutila. Orasul Timisoara are nevoie rapid de o legatura intre Calea Lugojului si Sag!
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

MHN

Quote from: Ionut on September 22, 2011, 06:10:08 AM
Quote from: Chagall on September 21, 2011, 10:25:48 PM
Ar trebui realizata si centura Timisoara SUD.

Odata finalizata autostrada Arad - Tm - Lugoj, centura de NORD va fi cam degeaba, iar traficul spre Serbia va trece tot prin oras. :(

Tot promitea Boc ca o sa faca si pe sud, insa cred ca bucata urmatoare se opreste in Calea Buziasului. Si eu sunt curios de noutati aici.
Urmatoarea portiune planificata nu se opreste in Calea Buziasului ci ar reprezenta o portiune de aprox 180 de grade din intregul ring.

Ionut

QuoteBoc: Şoseaua de centură a Iaşiului va fi gata în mai 2012

"Cei 14 kilometri ai centurii vor fi terminaţi cel mai târziu în mai 2012. Cinci kilometri au fost finalizaţi deja, iar restul vor fi executaţi anul acesta şi anul viitor. Astfel Iaşiul va scăpa de traficul greu din municipiu", a declarat premierul.

El a spus că lucrările la şoseaua de centură sunt în grafic şi că dacă totul decurge normal acestea se pot termina chiar mai repede de mai 2012. Boc a mai afirmat că anul acesta şi anul viitor vor fi finalizate şoselele de centură de la Constanţa, Cluj-Napoca, Suceava şi Arad, urmând să fie începute şi lucrările la centura Bacăului.

sursa: Mediafax

Daca se incep lucrarile la Bacau e perfect, orasul ala e sufocat.

flanker1


Ionut

Din ce stiu eu este centura pe est, pe DN2 (se intersecteaza si cu DN2F). Asteptam sa vedem poate apare un proiect.

Ionut

MHN, uite ceva vesti pentru tine.

QuoteTronsonul de centură dintre Utvin şi Calea Aradului va fi băgat în seamă

În plenul consiliului judeţean de marţi s-a pus întrebarea: ,,Ce se întâmplă cu centura sudului?". ,,În urma discuţiilor avute s-a ajuns la următoarea concluzie: să intre în discuţie întreaga centură. Mai avem cei 12 kilometri care nu s-a reuşit să fie incluşi, între Utvin şi Calea Aradului – ei nu au fost integraţi încă în proiectul mare. Pentru prima parte s-au obţinut toţi indicatorii tehnico-economici de la ministere. Se doreşte un proiect integral", a spus preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Constantin Ostafciuc.

Probabil pe bugetul de anul viitor se vor aloca bani şi pentru includerea acestui tronson în proiectul mare. Practic se va face un proiect integrat şi se va scoate la licitaţie pentru realizare întregul rest de inel. Când? Ei bine, asta-i deja altă poveste... care încă nu a început.

sursa: Ziua de Vest

MHN

Teoretic, ar contrazice ceea ce am afirmat eu cu cateva posturi mai sus.
Insa practic nu aduce nimic nou, decat ca alesii nostri locali ar trebui sa discute incolo sau incoace. Mare branza!
Vreau sa vad fapte!

Ionut

QuoteCentura Vâlcele - Apahida va fi deschisă traficului în noiembrie

Aflat într-o vizită de lucru la Cluj, premierul a garantat că centura de est va fi dată în folosinţă în luna noiembrie, deşi o bună porţiune din aceasta, de aproximativ 800 de metri, unde au avut loc alunecări de teren , are mari probleme. Aici ar urma să se facă un drum ocolitor, pentru ca centura să poată fi deschisă traficului . Întreaga centură va fi gata abia  la sfârşitul lui iunie 2012  şi va scoate traficul greu care traversează municipiul.

sursa: Adevarul

MHN

Cateva imagini cu Centura Timisoara de NE:
(inainte de a fi montate crucile din sensurile giratorii)

Quote

























by bogo74