Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

carutasul

Quote from: hentz on October 18, 2016, 07:04:33 PM
Quote from: carutasul on October 15, 2016, 02:59:12 PM
Mihăileşti, azi:

Bag de seama iar ai fost pe plaiuri carutesti!Cum se vede ,termina S.E.C.O.L. pana in Noiembrie la Caracal?
Din pacate nu am fost pana acolo, am fost special pana la Mihailesti sa vad "progresu'" , stau prin suburbiile din zonă. Luna viitoare am in plan; problema e că din ce scrie prin ziare locurile cu probleme sunt vreo doua ( ceva arheologie) pe care nu stiu cum as putea să le intersectez. Din şosea se vede terminat de câteva luni, doar rondul lipseşte :)

yetiman

QuoteComunicat de presa 20.10.2016

A fost semnat contractul pentru construcţia variantei de ocolire Ştei

În data de 5 octombrie 2016, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A. a semnat contractul de lucrări "Construcţia variantei de ocolire Ştei".

Obiectivul principal al contractului constă în construirea variantei de ocolire a oraşului Ştei, în lungime de 27,230 km, în vederea scoaterii traficului de tranzit în afara oraşului.

Valoarea totală a acestui contract este de 257.413.161,24 lei (făra TVA), din care 75% va reprezenta finanţare nerambursabilă ce urmează a fi acordată de Comisia Europeană prin Fondul European de Dezvoltare Regională, restul sumei fiind asigurată de la Bugetul de Stat.

Proiectul CONSTRUCŢIA VARIANTEI DE OCOLIRE ŞTEI este inclus în Master Planul General de Transport şi reprezintă parte integrantă a Programului Operaţional Infrastructură Mare.

Implementarea acestui proiect va contribui la reducerea timpului de călătorie de tranzit prin oraşul Ştei, reducerea numărului de accidente grave prin sporirea siguranţei traficului, reducerea impactului asupra mediului prin diminuarea drastică a emisiilor de poluanţi în conformitate cu politica de transport aplicată de Uniunea Europeană şi îmbunătăţirea calităţii vieţii prin devierea traficului de tranzit în afara oraşului.

Contractul de lucrări "Construcţia variantei de ocolire Ştei" a fost atribuit prin Licitaţie deschisă firmei COPISA CONSTRUCTORA PIRENAICA SA.

Durata estimată pentru execuția lucrărilor este de 24 de luni (de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor) urmată de o perioadă de garanție a lucrărilor de 24 de luni de la data recepţiei la terminarea lucrărilor.

Proiect cofinanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operaţional Infrastructură Mare

Date de contact

CĂTĂLIN HOMOR, Director General CNAIR SA., fax: (+4 021) 312.09.84

Sursa: Comunicate CNAIR


LE: cam mult a durat de la semnare pana la comunicatul oficial
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


Ionut

Totodată, vor fi scoase la licitaţie mai multe variante ocolitoare de la Timişoara, Vaslui, Târgu Mureş, Săcuieni, Carei. În total va fi vorba de circa 14 variante ocolitoare.

Adevarul

alecu26

yetiman, nu atat de mult cat a durat pana la semnare. Si când ne gândim ca acel proiect aproape a fost ingropat de Neaga, care parca spunea ca nu indeplineste criteriile din MPGT, când deja avea o licitatie finalizata.

Tecuci un mare dezastru. Auzi...extindere pana in decembrie. Evident ca nu se va intampla nimic. Si nici de reziliat nu se va rezilia nimic, ca responsabilitatea va fi lasata la urmatoarea echipa.
Drumurile noastre POATE;

GDPR

^^La Carei, procentul ramas de executat este de 12%. Asa ca de ce nu finalizeaza CNAIR in regie proprie?

yetiman

alecu26, daca pentru termenul mai lung dintre finalizarea unei licitatii si semnarea unui contract exista motive obiective (pot sa exemplific aici ca fiecare punct din contract trebuie analizat si discutat, iar unele contracte pot sa aibe zeci de pagini), in schimb, dca e semnat devine valabil si nu gasesc nici un motiv sa nu poata fi dat un comunicat oficial pe tema lui.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

Ofertele pentru "Servicii de proiectare PT + DE + DATC + Asistenta Tehnica + Executie lucrari inclusiv servicii cadastrale si intabularea coridorului de expropriere pentru obiectivul "Amenajare intersectie cu sens giratoriu pe DN CB km 6+000 la Tunari cu DJ 200B"":

   2.361.427,84 RON fara TVA    Valoare estimata
1. ? RON fara TVA    Asocierea SC DIMAR SRL - SC BETA-COPS SRL
2. ? RON fara TVA    Asocierea SC MARISTAR COM SRL - SC TEHCON EDILITARE & INFRASTRUCTURA SRL - SC POD PROIECT SRL

Ionut

E bine, avem si participanti de data asta la licitatie.

rocklee

centura targu mures ....ce vrea sa spuna ...  ???

pentium10

#4345
E vorba de licitatia scoasa astazi, care e drum de legatura cu A3, probabil la asta se refera. Cel care a fost reziliat, si azi anuntul de relicitare a aparut in SEAP.
La Tirgu Mures de la UAT local mai este un proiect in pregatarire care se numeste prelungarirea Caii Sighisoarei, dar aia inca nu e matur.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

klacsma

Pe site-ul FB al primariei Carei scrie ca se va face in regie proprie:

"Primăria Carei
october 7., 11:01 ·
Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR) a găsit o soluție pentru a debloca situația variantei ocolitoare a municipiului Carei. Lucrările urmează să fie continuate în regie proprie începând din primăvara anului 2017. "Conducerea Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Cluj mi-a comunicat faptul că s-a identificat o soluție pentru continuarea lucrărilor la variantele de ocolire a Careiului și Săcueni (Bihor). În ambele cazuri, firmele care au au câștigat lucrările de execuție refuză să le finalizeze. Lucrările vor fi continuate în regie proprie de către CNADNR. Se va face un inventar al lucrărilor executate de firma Magenta SA, urmând ca lucrările să înceapă efectiv în primăvara anului următor", a declarat primarul municipiului Carei, Eugen Kovacs. "

rocklee

mai am o intrebare pentru NGC20 ...Cu privitre la centura nord bucuresti  ...cum stam cu licitatia de la pasajul  mogosoaia  ??? ???

Atila60

Primarul mun Carei cam multe a declarat,numai ca sa iasa in evidenta.Daca era interesat de soarta centurii de mult era gata.Sunt Careian si stiu la cei duce capu.Daca stiu ceva va scriu sau poze,momentan pauza totala.Am scris in luna Mai ca anul acesta nu va fi gata centura Careiului.Sa ne auzim cu bine si astept vesti din tara despre centuri si autostrazi.Cu bine stimati colegi.