Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

kumar

Ce ziceti, se va finaliza centura Oradea mai devreme ca Suplacu de Barcau - Bors? Eu zis ca sunt destule sanse.

Dan74

Daca va avea Primaria Oradea un cuvant de spus, cu siguranta da. Cu Bolojan nu se prea poate negocia amanari.

marinul

Quote from: horatiu.cosma on February 08, 2016, 10:12:35 PM
Aloo, 95% din orasele din tara, in timp ce voi stati cu mana intinsa la CNADNR, altii se mobilizeaza si isi fac partea de treaba, putina cata o fi, dar o fac.

http://www.oradea.ro/stiri-oradea/zmo-colaboreaza-cu-cnadnr-pentru-realizarea-documentatiei-tehnice-si-promovarea-obiectivului-de-investitie-rutiera-centura-oradea-ndash-autostrada-a3


Quote from: marinul on February 09, 2016, 12:00:53 AM
horatiu mi-ai luat-o inainte cu linkul :)

vroiam  sa mai adaug un comentariu

sper ca nu cumva sa fie gata drumul asta de legatura inaintea autostrazii

acum sustin ca ar fi o surpriza sa fie finalizata autostrada inaintea acestui drumde legatua. Poate doar  daca castiga Corsan si aceasta licitatie :))

cristi767

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/inca-o-veste-de-milioane-de-la-ministrul-transporturilor-dupa-centura-metropolitana-oradea-se-fac-si-centurile-beius-stei-si-alesd-129818.html

QuoteÎn faţa primarilor mai multor localităţi din zonă, la Ştei a şi fost semnat contractul de execuţie a lucrărilor pentru ocolitoarea de 27 kilometri între Beiuş şi Ştei, durata de execuţie a lucrărilor fiind stabilită la doi ani. Centura va costa 257 milioane lei, fără TVA, iar finanţarea se realizează cu bani nerambursabili din Fondul European pentru Dezvoltare Rurală (75%) şi de la bugetul de stat (25%).

De asemenea, ministrul a anunţat că pentru şoseaua de centură a Aleşdului a fost desemnat câştigătorul licitaţiei pentru execuţie, iar dacă nu vor fi înregistrate contestaţii, contractul va fi semnat în următoarea săptămână.

kumar

Acest nou mod de a rezolva problemele cu care se confruntă infrastructura rutieră - lucrările executate în regie proprie - au prins la şefii CNADNR, aşa că specialiştii DRDP Cluj au primit din nou de lucru.Vor realiza, cu personal şi utilaje proprii:
          Centura Zalăului - finalizarea ultimilor 8 km (12 din totalul de 20 km sunt realizaţi deja)
          Centura Săcuieni - finalizarea în regie propire a ultimilor 9 km (centura este finalizată în proporţie de aproximativ 43%, contractul cu constructorul fiind reziliat)
          Centura Carei - este finalizată în proporţie de 80%, restul lucrării va fi executată de DRDP Cluj, după ce contractul cu constructorul privat a fost reziliat)

http://ziuadecj.realitatea.net/eveniment/autostrada-care-a-luat-o-la-vale-se-redeschide-duminica-lucrarile-de-la-cunta-aproape-finalizate---galerie-foto-video--151538.html

S-a mai zis pana acuma ca aceste centuri se vor executa in regie proprie?

infraAdi_ro

Stim de cel putin o săptămână de aceste intentii dar e cale lunga pana o sa ajungă in teren,cel putin la centura Zalau(cred ca trebuie actualizat SF prima data apoi proiectul).Ar putea termina centura Carei si Sacuieni si alte lucrări abandonate de ani de zile(pasaje Arad).Cica si sectorul Dn 76 varfurile-ionesti vor sal faca tot ei.Eu cred ca se prea întind.....sunt descoperiti cu personalul,si asta o spun ca stiu din interior,au multe santiere in care sunt consultanti(ST1,ST3,DN 18 LOT1 SI 2,DN 76 2 Tronsoane).
Romania are un viitor doar daca are prezent!

GDPR

La Arad, pasajul de la CET se preteaza sa fie finalizat de catre CNADNR cu forte proprii intrucat mai sunt de executat doar ceva lucrari de terasamente si asfaltarea, dar nu si cel de peste CF Bucuresti-Arad, DRDP-urile nu au capacitatea sa execute lucrari de arta, cel putin momentan.

stangabriel

Se lucreaza la giratoriul de pe centura nord Ploiesti cu Drumul din spatele centrelor comerciale.  Are o raza destul de mare , pare cu doua benzi. O mai spun inca o data, sper sa fie inchisa stanga din si dinspre Ploiesti si Dn1, cu riscul a maxim 1 km in plus pentru directia Ploiesti - Dn1.

marinul

#4283
^^

am avut licitatie pentru contractul asta si mi-a scapat? cu cine s-a semnat? ma refer la Beius-Stei

cristi767

#4284
Vad pe pagina de fb a lui Cornel Popa ca ar fi vorba de Copisa. Si ca ar tb sa inceapa in 2017 si sa se termine lucrarea in 2019 (fara alte informatii mai precise)

Edit: Ministrul spune aici: http://www.digi24.ro/video/emisiuni-regionale/oradea/vocile-bihorului-6-octombrie-2016-infrastructura-rutiera-conditie-pentru-dezvoltare-583416 că asta este firma, iar termenul de construcție este finalul anului 2018.


afreddyapp

#4285
Licitatia tinuta,parca in a 2-ua parte a anului 2013, a fost adjudecata de Copisa la lupta mare cu Teloxim(au fost cateva contestatii la acea vreme).

marinul

Merci baieti, acum am vazut inregistrarea de la televiziunea locala. Unde as putea gasi niste detalii despre proiect: harta, daca e pe 2 benzi /sens,etc ?

olea10

#4287
centura oradea 07-10-2016
directia Arad -> Deva

pasaj nojoridului






intersectie strada apateului, unde se fac multe intoarceri periculoase si traversari de pe o parte pe alta.
Sper ca si aici va fi pus parapete median, altfel va fi un punct al mortii.



pasaj ciheiului






Ca si concluzie asteptam deschiderea traficului pe ambele pasaje.
Cand se va monta parapete pe toata lungimea mediana de la Auchan pana la iesirea spre cluj? Sunt prea multi nebuni care se intorc in mijlocul drumului.
Cand se vor monta indicatoarele clare, concise si amplasate vizibil pentru intrarile/iesirile aferente fiecarui pasaj?

Toate cele bune, tuturor.

afreddyapp

screen cap
Cica asta ar fi traseul pt. ocolitoarea Beius-Stei.
A tot aparut prin presa locala.
Pe aceasta harta apare localitatea Vascau ca fiind "capatul" sudic al ocolitoarei,nu Stei.
In plus,eu stiam ca Beiusul va fi ocolit prin sud,nu prin nord.