Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

infraAdi_ro

#4245
Pe centura Carei eu stiu ca s-a reziliat.....nu stiu daca si oficial.A lucrat un prieten acolo la laborator si a zis ca nu mai e nimeni acolo pe santier.

Pe centura Targu Jiu sunt probleme....mari!!!Am un prieten inginer la Colini si mi-a spus ca firma constructoare(COLINII) vrea sa termine lucrarile incepute(pe care au autorizatie si pe care s-a putut lucra) si sa se retraga!Sunt prea multe probleme cu exproprierile,cu autorizatiile,cu avizele....care parca nu se misca din loc!

In alta ordine de idei de centura Satu Mare ce stiti?parca s-a aprobat finantarea nu?ce urmeaza?

Dupa parerea mea centura Stei-Vascau nu e urgenta momentan!Mai urgent e centura Alesd de exemplu!!!Care sunt criteriile prioritare de deblocare a proiectelor deja semnate de ani de zile?(Alesd,Stei,Radauti)
Romania are un viitor doar daca are prezent!

ovideatza

#4246
Quote from: florin74 on September 29, 2016, 06:42:33 AM
Tinand cont de constructorii desemnati, as inclina către Radauti. (umb). Celelalte mai pot astepta ( copisa parca la stei si ceva firme de apartament la alesd).

In presa locala a aparut ca se va debloca Radauti.

http://suceavanews.ro/213793/administratie/lucrarile-la-soseaua-de-centura-a-radautiului-vor-incepe-in-2017-seful-cnadnr-am-avansat-foarte-mult-in-relatia-cu-constructorul/

Acum nu am postat pana acum ca am zis ca e de domeniul SF (nu studiu de fezabilitate, celalalt).

Dar poate poate  :lol: chiar daca nu e cea sugerata.
Contractul e semnat de cativa ani de UMB, in schimb in situatia proiectelor aparea ca sunt probleme cu proiectarea (s-au schimbat normative intre timp). Asa ca s-ar putea ca promisiunea lui Homor sa treaca intr-o luna-doua (asa zice, Organizare de santier in curand) in topicul de "Promisiuni nerespectate".

Asteptam macar in jud. Suceava sa termine cu centura Sucevei, unde am inteles ca s-a declarat ca se va face tot in regie proprie.

PS: Regia asta proprie e cam ciudat inteleasa de CNANDR. Adica lucreaza tot un constructor. :)

Atila60

In legatura cu centura Satu Mare a aparut in ziarul local Gazeta De Nord Vest doua articole unul din data de 31.08.2016 se vor apuca in Mai 2017.Si tot in Gazeta de Nord Vest din 28.09.2016 vor sa inceapa anul acesta pe la sfarsit.

GDPR

^^"Regie proprie" = Construction Management, adica beneficiarul isi asuma rolul de antreprenor general, nu inseamna ca toate utilajele, forta de munca si materialele sunt ale lui.

hidegandras

Au început lucrările la supratraversarea DJ135 (Livezeni) a centurii Tîrgu Mureș.

cristi767

Quote from: NGC20 on September 29, 2016, 07:28:02 AM
Va fi VO Stei.

Poți detalia, un pic, te rog, pentru cei nefamiliarizați cu procedurile birocratice și deopotrivă cu stadiul proiectului (adică unde a fost el blocat) pentru cei care nu suntem la familiarizați cu tehnicalitățile astea?

qsv

Quote from: euromau on September 29, 2016, 05:50:03 PM
Dupa parerea mea centura Stei-Vascau nu e urgenta momentan!Mai urgent e centura Alesd de exemplu!!!Care sunt criteriile prioritare de deblocare a proiectelor deja semnate de ani de zile?(Alesd,Stei,Radauti)

Nu cunosc situatia celorlalte centuri dar la Alesd stiu ca e un trafic foarte aglomerat compus din foarte multe autocamioane.
Dar daca CNADNR vrea sa implementeze proiectul ala care a fost facut in 2010, de pe vremea Inocsa, e normal ca proiectul sa nu mai fie de actualitate....s-au schimbat atatea normative (mixturi, parapete, indicatoare, marcaje,etc). Insa nu m-as mira, ei trag de proiecte care au si peste un deceniu...

north

De vreme ce MPGT prevede realizarea cu prioritate a autostrăzii de la Oradea la Cluj-Napoca (adică în perioada 2017 - 2020 în varianta cu activarea clauzei de reformă, respectiv 2023 - 2026 în varianta fără activarea clauzei... probabil adevărul va fi undeva pe la mijloc) eu unul nu înțeleg care este sensul realizării centurii Aleșd.
Mai ales că, după cum de altfel am demonstrat într-un alt post, finalizate fiind autostrăzile Debrecen - Suplacu de Barcău și Mihăiești - Turda, este de așteptat că o mare parte a traficului de tranzit va alege oricum varianta prin Zalău chiar și în absența autostrăzii SdB - Mihăiești.
Iar în varianta realizării cu prioritate a bucăților din A3 (relativ ușoare) SdB - Aghireș / Zalău sud și Zimbor - Mihăiești alegerea devine indiscutabilă - ar rămâne doar o bucată de ~40 km pe DN.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

yetiman

QuoteComunicat de presa 30.09.2016


Astăzi,  30.09.2016, CNADNR SA a semnat contractul de servicii "Supervizarea construcției Variantei de Ocolire a Municipiului Satu Mare":

Finanțarea acestui contract este din fonduri UE (POIM) 75% și de la Guvernul României 25%, valoarea totalâ a contractului fiind de 2.832.012,65 lei fără TVA.

Durata contractului este de 51 luni și a fost atribuit prin licitație deschisă firmei S.C. CONSITRANS S.R.L.



CNADNR SA
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut

Centura Brasov, astazi, sursa secreta. :)
Sector Chirulli. Cam intr-o saptamana este gata. Stratul de uzura e asa-si-asa.















Doar atat de la sursa. Poate ajunge si pasadia in zona. :)

pasadia

#4255
Pff, deja e marcat asfaltul de pe pasajul peste DN11 si CF400? Sunt uluit, cred ca au tras in ultimele 6 saptamani mai mult decat au tras in tot restul anului asta. Nu stiu ce sa zic, chiar pare ca vor sa deschida circulatia in curand.

adiarc

Hai Pasadia..vrem un reportaj complet cum ne-ai obișnuit.

Multumesc sursei secrete
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Hercule

Centura Targu Mures - pasaj peste DC20 intre Sangeorgiu de Mures si Tofalau. Sambata la ora 18:00 se lucra. In rest era decopertat in stanga si dreapta, nimic interesant. Alte poze nu am, m-am intersectat cu centura doar aici.

Deșteaptă-te române!

Atila60

Din ziarul local din data de 03.10.2016 GNV Satu Mare un articol Centura Satmarului,un nou contract semnat. CNADNR.SA a semnat in data de 30 Septembrie contractul de servicii,Supervizarea constructiei Variantei de Ocolire a Municipiului Satu Mare.Finantarea acestui contract este din fonduri UE  POIM 75%si de la Guvernul Romaniei 25%,valoarea totala a constructiei fiind de 2.832.012,65 lei fara TVA.Durata constructiei este de 51 luni si a fost atribuit prin licitatie deschisa firmei SC.CONSITRANS SRL.

infraAdi_ro

Multumim Atila60 dar stim de la colegul yetiman deja din 1.10 de aceasta isprava a CNADNR.....nu ne incalzeste cu nimic daca nu da ordinul de incepere.

De centura Carei am aflat de pe site-ul CNADNR

"data finalizarii 30.12.2016 (estimat)
In data de 29.06.2016 Antreprenorul a inaintat Notificarea de Reziliere a Contractului de Lucrari"

De centura Tecuci stie cineva ceva???Un prieten de-al meu a primit o oferta de lucru acolo si nu stiam ce sa-i recomand :-[
Romania are un viitor doar daca are prezent!