News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

De ce zici ca ar fi usor sa castige? S-ar expropria in conditiile legii, iar exproprierea ar fi in interes public pentru eliminarea unui punct negru. Pentru giratoriul care urmeaza sa se faca putin mai incolo nu trebuie exproprieri, iar intersectia respectiva n-a fost proiectata si ea gresit exact in aceeasi perioada si in cadrul aceluiasi proiect? Pila pasajului oricum nu mai poate fi mutata.

icristian

Mie mi se par diferite situatiile. In intersectie au fost multe accidente datorita conflictului de trafic. Aici nu ai un conflict de trafic, ci o curba un pic mai din scurt, nu stiu exact cate accidente au fost cauzate de aceasta curba.

Plus, daca se face giratoriu acolo, oricum ar trebui limitata viteza, sa nu intri cu 100km in giratoriu si cred ca se poate aborda curba relativ ok cu viteze de aproximativ 80km/h.

Ideea e ca ma pun un pic si in locul proprietarului si nu m-as simti bine sa ma exproprieze cineva fara un motiv bine definit.


GDPR

Nu stiu care este situatia accidentelor din punctul respectiv, dar este clar un discomfort la condus, chiar daca pe viitor se va limita viteza inainte de giratoriu. In plus, nu este respectata distanta de siguranta dintre drum si cladire, iar iesirea din parcarea de langa trattorie e chiar periculoasa.

Se poate vedea pe site-ul ANCPI ca exista o gatuire a coridorului de expropriere axact acolo, asta insemnand ca au avut probleme cu proprietarul de la bun inceput (sau poate a avut ceva pile?), oricum situatia existenta e o mare improvizatie sau compromis, cum vrei sa-i zici:



Ca si solutie de maxim compromis as vedea o mica ajustare a curbei fara afectarea constructiei, adica ceva de genul asta. Si din harta de la ANPCI ar rezulta ca nu mai trebuie expropriat nimic in cazul asta.


cutter

E oribilă proiectarea și soluția de acolo, ai dreptate. Ar trebui să intre în analele rușinii proiectării românești și caz de studiat la facultate.

Ca să mă leg și eu de ceva ortogonal discuției și nerelevant (cum ai făcut-o și tu ieri :) ): există și acum limitare de 50km/h. Că n-o respecta mai nimeni e altceva. Eu încetinesc pe la 70 km/h (că la mai mult se urcă pe tine din spate) și tot mă depășesc "vitejii" cu 100-110km/h...

Cum ziceam e doar o constatare fără prea mare relevanță. Nu fac parte din cei care cred că un semn de circulație exonerează autoritățile de responsabilitate. Cred că drumul trebuie și să ierte și să te forțeze să nu faci greșeli, chiar dacă ești obosit, neatent sau tîmpit.

GDPR

 ;) Se poate incropi o solutie legata de giratoriu, daca tot e pe "teava"?

dr4qul4

Eu nu pot sa inteleg de ce in asemenea intersectii nu ingropam sensul de pe partea cealalta a CF. E chiar atat de greu sau scump de facut "o groapa cu capac" in mijlocul campului?

Inteleg ca e greu intr-un oras, unde ai canalizare, cabluri electrice si tevi de apa. Dar aici ai camp. 2 pereti mulati, niste grinzi de 10 m si nu-ti ramane decat sa rezolvi problema apelor pluviale.

Nu incurca nici traficul , pentru ca il poti face putin mai departe de acces si deviezi breteaua putin, si nu vad de ce ar dura mai mult de 6 luni.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

florin74

#3741
Straco, desemnat din nou castigator in urma reevaluarii ofertelor de la pasajul de la Domnesti. Sa vedem daca vor fi contestatii.

GDPR

For info, azi nu s-a dat drumul la circulatie pe breteaua pasajului de la Chitila. Ori comisia de receptie nu s-a intrunit, fie au avut observatii majore. Pariez pe prima varianta, dar oricum am motiv sa merg in weekend pe acolo si sa mai fac niste poze.

florin74


GDPR

Ma duc maine la prima ora sa dau bariera la o parte, hi, hi.

alecu26

#3745
Sa speram ca se va face în viitor dacă o cere traficul. Acum pare îngropată chestiunea. Lui Aktor iar da apa la moara un adițional,  și fiind 100% de la buget nu e anul cel mai potrivit din multe puncte de vedere sa se lanseze o licitație chiar dacă vb de câteva milioane.
Sa nu uitam ca guvernul trecut făcea economii inclusiv la banii de expropieri.
Drumurile noastre POATE;

GDPR

@alecu, nu prea ma prind despre ce proiect vorbesti. Ms

alecu26

Am corectat. Telefonul e de vina. Și era vb de descărcarea A3 în DN CB.
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Comisia a fost ieri si si-a dat ok-ul. Politia a mai avut ceva mici comentarii, de aia a amanat deschiderea pe azi. A circulat cineva pe rampa, cum se simte doar cu AB2?

GDPR

Am fost eu. E ok, doar racordul la nivelul giratoriului e un pic cam brusc, dar oricum acolo cam trebuie sa te opresti chiar daca e doar semn de cedeaza trecerea. Mi se pare ciudat ca rampa are marcaje galbene. Se mai face ceva? Nivelul asfaltului pare cel final, chiar daca e doar AB2, dupa cum zice Horatiu.