Author Topic: Centuri rutiere  (Read 1153634 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

aqualung

• Officer
Re: Centuri rutiere
« Reply #3675 on: April 15, 2016, 12:44:26 PM »
Aveti idee daca se va face si un nod ca lumea cu DN2 sau macar giratoriu?

Sau va rămâne ca acum doar ca mult mai periculos, un fel de nod Tunari reloaded.

Nu se știe nimic cu exactitate, pentru că, după cum spunea Homor în interviul de la Hotnews, au de făcut niște evaluări și abia în vară lansează licitația. Și la DN2 și la DN3 e o oarecare problemă faptul că deschiderea nu e foarte mare. Dacă la DN2 se poate demola maghernița de sub pod, la DN3 nu prea e loc de lărgire a centurii pe sub pod. Ar putea exista eventual posibilitatea relocării căii ferate de centură.

Soluția presupun că va fi giratorii stil Ștefănești, dar nu am informații că ar fi așa.

disney

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #3676 on: April 16, 2016, 09:01:36 PM »
A fost lansata azi licitatia pentru "Intocmire SF pentru Varianta de Ocolire Fagaras".
Valoare estimata: 471.774,00 RON fara TVA
Termen de elaborare SF: 4 luni de la emiterea ordinului de incepere

Au fost rapizi de data asta si din 17 oferte, au atribuit contractul catre BETA COPS pentru 24,97% din valoarea estimata.

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #3677 on: April 17, 2016, 04:27:54 PM »
National Geographic Channel

kumar

• Officer
« Reply #3678 on: April 19, 2016, 07:14:42 PM »
"Strategia după care se va dezvolta infrastructura României în următorii 15 ani se modifică din nou. Deşi abia declaraseră că în Masterplan nu mai poate fi înghesuit niciun proiect nou, şefii din Trasporturi încearcă acum să strecoare în document realizarea unei mini-autostrăzi între Cluj, Gilău şi intrarea pe Autostrada Transilvania. Într-o primă etapă ar urma să fie construiţi 14 kilometri de şosea de mare viteză. Documentul ar trebui să ajungă în Parlament pentru vot luna viitoare."

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Mini-autostrada+strecurata+in+Masterplan+Unde+vor+fi+construiti+

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #3679 on: April 20, 2016, 07:47:37 AM »
Nu stiu daca se incadreaza mai bine ca si VO sau ca si DN, dar deocamdata scriu aici.

CNADNR a lansat licitatia pentru "servicii de proiectare in faza SF pentru obiectivul : "Drum de legatura DN 5 km 60+500 – soseaua de centura Pod Prieteniei km 61+400" (7 km drum nou)".

"Pe surse", s-a contestat rezultatul licitatiei pentru "servicii de proiectare in faza SF pentru obiectivul : "Drum de legatura DN 5 km 60+500 – soseaua de centura Pod Prieteniei km 61+400" (7 km drum nou)".

CNSC a dat saptamana trecuta verdictul.

Contractul a fost atribuit catre asocierea 3TI PROGETTI ITALIA - INGEGNERIA INTEGRATA SPA - SC EUROCERAD INTERNATIONAL SRL.

dr4qul4

• Legend
  • *
« Reply #3680 on: April 20, 2016, 01:08:39 PM »
Centura Tg Jiu a ajuns la DNA...
[link]
« Last Edit: April 20, 2016, 01:10:49 PM by dr4qul4 »
My plan:  Prioritate 0: DNCB. 1. A1  2. A10  3. A3 TgMures-Nadaselu+Suplacu-Bors  4. A7-8 Ploiesti - Iasi 5. A12 7. CoBra

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #3681 on: April 20, 2016, 02:13:30 PM »
DNCB

S-a aprobat astazi si HG pentru exproprierile suplimentare pentru "Modernizarea Centurii Rutiere a Municipiului Bucureşti între A1 - DN 7 şi DN 2 - A2". Trebuie sa apara in curand si in MO.

alecu26

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #3682 on: April 20, 2016, 02:49:55 PM »
Continua sa se dea in gat vad ca. Acolo apare firma de avocatura Ratiu Ratiu, care la rândul ei publica un raport despre aditionalele si aritrajul de pe DN 6....si care la rândul lor striga ca e de competenta DNA.

NGC

• Count
  • Legend
  • *
« Reply #3683 on: April 20, 2016, 07:22:57 PM »

north

• Knight
  • Ambassador
  • *
« Reply #3684 on: April 21, 2016, 02:01:11 AM »
Eu nu imi aduc aminte sa fi existat o centura noua construita prin POR (poate o bucata din centura Brasov). Cele mai multe au fost reabilitarea unor drumuri urbane existente si maxim segmente mici noi de drum (Dragasani, Targoviste,) 
[...]
Pe de alta parte, CNADNR nu gestioneaza bine niste amarate de centuri - Carei, Alesd, asa ca ce pretentii sa ai de la niste primari de orasele?

Au fost "primari de orășele" care s-au descurcat admirabil pe POR. Eu știu de două proiecte (cu magenta am hașurat tronsoanele de drum nou din proiectele respective):

Și o listă a proiectelor considerate ca ”centuri” din POR:

... Drept că la Satu Mare este orice numai centură nu.
... La Jibou putea fi o poveste de succes similară cu Ineu / Buziaș, dar pare nu a fost să fie (btw știe cineva care este stadiul acestui proiect?)
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

frunzaverde

• Duke
  • Legend
  • *
« Reply #3685 on: April 21, 2016, 02:04:34 AM »
De ce? Nu stiu cum sa-ti spun, dar DNCB trebuia facut autostrada cu 3 benzi de PMGB... Ca ei au preferat sa subventioneze RADET-ul e alta treaba. Si la fel si in multe alte cazuri.

>75% din DNCB-ul curent nu este pe teritoriul Bucurestiului. PMB/CGMB nu se pot atinge de terenul ala - nu au jurisdictie! Sunt doua bucati mari din DNCB in Bucuresti - A1 - intersectia Domnesti si DN1A-DN1-Padurea Tunari. Restul tin de diverse comune din Jud. Ilfov. Ceea ce ar fi facut necesar un parteneriat intre jud. Ilfov, comunele afectate si Mun. Bucuresti, pentru care exista foarte putine baze legala. Practic Bucurestiul este administrativ vorbind, in cea mai tampita chinga - are o suprafata minuscula; si orice in afara lui apartine "altcuiva", cu care, legal, are foarte putine parghii de conlucrare. Alte orase din tara pot folosi parteneriate primarie - CJ, care in cazul Bucurestiului n-au cum functiona, CJ Ilfov neavand vreo legatura cu CGMB si invers...  Mai ales cand vine vorba de ceva suficient de solid incat sa poata emite obligatiuni si sa obtina finantare pentru un proiect de > 1 miliard de EUR.

Pentru ca orasele/judetele sa participe la centurile ocolitoare (mie mi se pare o idee buna) e nevoie de o reimpartire administrativa completa (o alta idee buna). Preferabil una in care orasele si hinterlandurile lor sa fie in aceiasi structura. Astfel incat Timisoara sa-si poata construi accese la A1 cu usurinta, la standardul dorit, de exemplu.

alexd

• Youngster
  • *
« Reply #3687 on: April 21, 2016, 09:17:05 AM »
... La Jibou putea fi o poveste de succes similară cu Ineu / Buziaș, dar pare nu a fost să fie (btw știe cineva care este stadiul acestui proiect?)

La Jibou centura e gata!! Am circulat pe ea pe de vreo 2 sapt. Arata bine, pare de calitate.

Minusuri: serpuieste foarte mult desi terenul este plat, prost semnalizata. Indicatoarele mentioneaza ceva localitate - un sat probabil. Daca nu esti de-al locului nu prea te mana curiozitatea sa intri pe acel drum.

Pe Google Maps nici nu apare.

alexd

• Youngster
  • *
« Reply #3688 on: April 21, 2016, 09:29:45 AM »
Centura Jibou, cam pe unde e traseul (l-am trecut cu rosu sa se vada, dar de fapt e de albastru):

vladb

• Senior
« Reply #3689 on: April 21, 2016, 09:42:36 AM »
^
Exista proiect si pentru continuarea acesteia? Adica intre DJ108A si DN1H vest (iesirea catre Zalau)? Ca deocamdata e destul de inutila. Traficul [de tranzit] e pe directia Zalau - Rastoci - Dej. Intr-adevar DJ108A este cea mai scurta ruta intre Zalau/Jibou - Baia Mare, dar aceasta ruta genereaza un trafic scazut. Si sincer, centura s-ar fi pretat pe latura sudica, chiar daca relieful e mai dificil. Mai mult, o reabilitare a DN1G (Huedin - Tihau) , macar pe portiunea Sanmihaiu Almasului - Tihau ar atrage trafic de lunga distanta. Starea lui curenta este intr-adevar de galben.