Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

marinul

de Centura Sacuieni, nu se mai aude nimic? o noua licitatie?

Eurocopter

Am mai emis astazi o solicitare catre CNADNR cu privire la centura Satu Mare. Am intrebat daca a fost emis ordinul de incepere si daca se inregistreaza blocaje.

pentium10

poti face una si pentru Tirgu Mures, sa da-mi pe privat instructiuni cum sa fac si template. Mersi.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Eurocopter

Centura Targu Mures e inclusa in solicitarea pe care am trimis-o la inceputul lunii. Inca nu am primit raspuns.

GDPR

#3574
Ca tot discutam de centura Suceava:

http://www.cdep.ro/interpel/2016/r9273A.pdf





Ceva scartaie rau de tot in raspunsul asta: procedurile de achizitie publica vor fi finalizate pana la sfarsitul lunii aprilie (!), iar lucrarile pana la sfarsitul lui 2017, desi vorbim de un rest de executat de 15-20% ?!!

PS Am mai verificat inca o data pe SEAP ca sa fiu absolut sigur: nu exista nicio procedura de achizitie publica demarata pentru acest proiect, in ianuarie sau in oricare alta luna.

Am impresia ca Homor si Costescu nu prea vorbesc unul cu altul, dar sunt absolut sigur ca ministrul traieste intr-o lume paralela cu realitatea.

transporter

Salut

Este primul meu post aici, asa ca va rog daca am gresit threadul atunci sa il mutati unde trebuie (poate la MasterPlan)

QuotePrimarul Emil Boc a anunţat, în urmă cu câteva minute, la întâlnirea cu reprezentanţii comisiei de transport din cadrul Parlamentului European, că realizarea centurii metropolitane a devenit o prioritate naţională.

Chiar în timpul întâlnirii, Boc a primit un document de la Ministerul Transporturilor, în care se confirmă faptul că drumul Gilău - Dezmir este inclus în Masterplanul General de Transport şi că va fi finanţat cu sprijinul guvernului României.

"Secretarul de stat de la Ministerul Transporturilor Marcel Boloş mi-a confirmat că centura metropolitană va fi inclusă în masterplan şi va fi finanţată din fondul de coeziune, în prima etapă de finanţare", a declarat primarul municipiului.

Sursa: http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/centura-metropolitana-a-clujului-a-devenit-prioritate-nationala--146209.html


__dir

#3577
Nu m-ar mira sa scoata din MP centura Bacau si DX7.

Pe centura Suceava se fac acusi 2 ani de la reziliere, ce mama masii fac aia din MT/Cnadnr? Asteapta o noua eclipsa la putere sa-si ia spaga?

pasadia

Esti rau.

Va fi scos Sibiu - Fagaras, mark my words. ;)

__dir

Trist, mai urmeaza sa anunte rezilierea cu turcii.

Au fost, au mancat si au plecat cu banutii :)

alecu26

Centura suceava...trebuie analizata in ansamblul ei: de la primele contracte de constructie cred ca au trecut mai mult de 10 ani, vreo 3-4 constructori. Sigur din punctul asta de vedere depasim niste recorduri europene.
Drumurile noastre POATE;

JohannDB

#3581
Pentru cine ajunge în Braşov în zona comercială dinspre Saturn-Dârste şi intră aici dinspre VO 1K din direcţia DN1-DN 1A....
....A T E N Ț I E....toți cei care utilizați drumul de legătură (noua bucată de centură de "shopping" dintre VO 1K-Brașov (km 1,5-zona de 4 benzi) și Praktiker / Media Gallaxy / Carrefour / Metro II / Selgros) ce utilizează la un moment dat traseul fostei linii industriale de CF ce intra la gara "Steagu"/IABv.".....în punctul unde acest drum trece pe sub calea ferată M300 București-Brașov, la ieșirea de sub acest pod, pe sensul dinspre centură spre centrele comerciale (partea dinspre oraș), CAD PIETRE atunci când trece un tren pe linia unu de urcare spre Dărste..... M-am mirat văzând pietre pe asfalt (gândindu-mă la copiii ce poate s-au jucat), dar am avut prilejul să evit în EXTREMIS pietre în parbriz și pe mașină, când trenul era deasupra.... ATENȚIE MAXIMĂ, între semaforul dinspre oraş şi podul CF..... !!!!!!

alecu26

Mailul directorului regionalei:

ioan.pintea@cfr.ro
Drumurile noastre POATE;

runner

Quote from: TibiV on March 24, 2016, 10:00:53 PM
Ce tare e asta...

"Obligă autoritatea contractantă la depunerea diligenţelor pentru obţinerea sursei de finanţare în vederea implementării contractului şi la finalizarea procedurii, în termen de 30 zile de la data primirii prezentei."

Şi dacă depun diligenţele şi totuşi nu obţin sursa de finanţare ?!
Că doar nu e pitită în Legea bugetului şi trebuie doar "pescuită" de acolo...
Atunci în 30 de zile se finalizează procedura exact la fel, "anulăm ca nu sunt bani" ?...

Tibi, am citit motivarea CNSC-ului... e beton! Nu prea are ce sa mai faca , trebuie sa scoata bani si din gaura de sarpe! Din pacate s-a scurs timp, nervi si banii nostrii !

alecu26

unde e linkul catre motivare? Ar fi un precedent interesant.
Drumurile noastre POATE;