Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

cristimar

 Stiam ca a fost contestata ,nu am putut gasi pe site curtii de apel buc  actiunea ,apoi a iesit Mircea Toader si a zis ca saptamana asta vom afla castigatorul dar au trecut 2 saptamani ,n-as crede ca e o golanie ca sunt si fonduri europene   


davyl

Quote from: flanker1 on December 09, 2011, 12:48:54 PM
Cu dedicatie pentru Davyl  :)

http://www.youtube.com/v/X4YG7hTIBXA
Multumesc mult flanker1!!!

Azi (12/12/2011) am vazut ca au facut si inaugrarea!!!!  :drunk:

Mehedinţi: Al doilea tronson al centurii ocolitoare Drobeta-Turnu Severin a fost inaugurat impreuna cu sectorul Drobeta-Turnu Severin-Bahna


"Prefectul judeţului, Ion Mîţu, a declarat că lucrarea, cu o lungime totală de 12,5 kilometri împreună cu sectorul rutier al Drumului Naţional 6 Drobeta-Turnu Severin-Bahna s-a ridicat la valoarea de aproximativ 45 milioane euro din care aproximativ 26,5 milioane euro de la Uniunea Europeană, scrie Agerpres".

Sursa:
http://www.realitatea.net/mehedinti-...at_894670.html 
     

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell


Ionut



davyl

Quote from: Ionut on December 21, 2011, 06:22:51 AM
Este gata DN6 Domasnea-Caransebes, inclusiv centura Domasnea.

plus

Drobeta Turnu Severin-Bahna de pe DN6, inclusiv toata centura DTS
Multumesc de stiri, ionut!

Astept cu nerabdare si deschiderea centurii Caransebes care se pare ca se va deschide tot curand (posibil 22 decembrie 2011 ?)... Asa ca inca un cadou frumos inainte de Craciun se prefigureaza...

Oricum centura Caransebes trebuie terminata pentru ca se pare ca pot pierde fondurile daca nu se finalizeaza pana la 31 decembrie 2011, insa s-ar putea sa ma insel si aceasta centura sa nu aiba aceleasi conditii ca centura Severin si DN6 Severin-Bahna...

Ramane de vazut... ;)

iuli

Mai portiunea dintre Orsova si Portile de Fier si e un nou traseu mult mai fiabil dinspre Timisoara spre Bucuresti.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

davyl

Quote from: iuli on December 21, 2011, 12:22:09 PM
Mai portiunea dintre Orsova si Portile de Fier si e un nou traseu mult mai fiabil dinspre Timisoara spre Bucuresti.
Eu de fiecare data cand vin acasa in concediu cu masina, cum ajung la Orsova si conduc cu Dunarea langa mine, peisajul imi da senzatia ca in sfarsit am ajuns acasa, chiar daca mai am inca aproape 150 km pana la Craiova natala.

Am poze facute de fiecare data si compar ulterior cat de frumos arata zona in diversele anotimpuri, soare sau innorat...

Acum ca au reabilitat DN6 in zona aia, nu pot decat sa ma bucur. Poate ca mult mai multe persoane vor trece pe acolo si vor descoperi sau redescoperi zona, caci mult timp dupa 2008, acest drum a fost evitat din cauza starii accelerate de degradare si mai apoi din cauza lucrarilor care s-au finalizat abia acum.

Ionut

DN6 se merita ca Bucuresti-Timisoara acum, e clar! Mai raman probleme doar in zona viaductelor Orsova, acolo parca tot nu s-au terminat lucrarile. Insa in rest sunt cam gata centurile. Oricum, clar se merita fata de Valea Oltului...

davyl

Quote from: Ionut on December 21, 2011, 01:12:12 PM
DN6 se merita ca Bucuresti-Timisoara acum, e clar! Mai raman probleme doar in zona viaductelor Orsova, acolo parca tot nu s-au terminat lucrarile. Insa in rest sunt cam gata centurile. Oricum, clar se merita fata de Valea Oltului...
In mod normal ar fi trebuit sa termine toate viaductele, ca zona Bahna - Severin include toate viaductele...

Ultima oara cand am trecut pe acolo (noiembrie 2011) am avut impresia ca aproape toate viaductele erau terminate, numai pe unul sau doua viaducte era asfaltul inca proaspat si nu se circula decat pe un singur fir.

Ionut


davyl

Quote from: Ionut on December 21, 2011, 03:59:46 PM
Super super, merci davyl! :cheers:
Sa speram ionut ca acum cu centurile Severin, Domasnea, Lugoj si poate in curand centura Caransebes, DN 6 devine o optiune interesanta spre Timisoara pentru tot sudul tarii. Acum cand nu mai sunt lucrari, decat foarte putine pe aici pe colo, traficul pe DN6 va fi unul normal, fara stresul unor drumuri super-sparte (asa cum era cazul in 2008)

Ionut