Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: FRS on January 30, 2018, 07:32:19 PM
Vorba aia, nu lasa pe maine ce poti face poimaine, ca poate pana poimaine nu mai trebuie.
Voi, tinerii din ziua de azi, nici macar "proverbele" comuniste nu le stiti in forma corecta...

"Nu lăsa pe mâine ce poți face astăzi! Lasă pe poimâine, că poate până atunci nu mai e nevoie!..."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kumar

@NGC stii de ceva castigator pentru studiul de fezabilitate al centurii Zalau??

Si daca tot discutam despre infrastructura rutiera, l-am intrebat pe viceprimarul Teodor Balajel ce vesti mai are despre centura ocolitoare a Zalaului (partea a doua).
"S-a stabilit firma care va executa studiul de fezabilitate, studiu care trebuie finalizat in termen de cinci luni, dupa care urmeaza intocmirea proiectului cu executia Proiectul tehnic si executia apartin de Compania Nationala de Adminstrare a Infrastrucuturii Rutiere (CNAIR) Cluj. Se va face licitatie. Cine va castiga va intocmi proiectul tehnic si va face executia. Speram ca toate aceste procedee sa se finalizeze pana la sfarsitul acestui an, astfel incat la inceputul lui 2019 sa inceapa executia la tronsonul doi al centurii ocolitoare. Lucrarile vor dura 2-3 ani", ne spune viceprimarul.

http://www.graiulsalajului.ro/strada-closca-va-fi-ca-noua-in-mai-iar-la-craciun-vom-avea-aproape-trei-a-58596

Quote from: NGC on December 07, 2017, 09:52:53 PM
Quote from: NGC on November 27, 2017, 02:39:23 PM
Quote from: kumar on November 25, 2017, 12:07:58 PM
Quote from: NGC on November 14, 2017, 11:24:35 AM
Inca nu, dar vom avea cel tarziu la sfarsitul saptamanii viitoare.
Ceva noutăți despre centura Zalău? @NGC

Evaluarea inca nu este gata si s-a stabilit un nou termen pentru evaluarea ofertelor. Acum este 26.01.2018, dar bineinteles ca pot termina evaluarea si mai repede.

Ce sa-i faci, e greu cand ai de analizat mai mult de o oferta (2 in cazul de fata). :p

Partea asta de la VO Timisoara este valabila si la VO Zalau.

Quote from: NGC on December 06, 2017, 09:56:25 PM
Am uitat sa va spun ca in 29.11.2017 s-a incheiat etapa de evaluare tehnica (plus DUAE) si ca asteptam contestatii, si asteptam si finalizarea evaluarii financiare plus alte contestatii.

Va tin la curent cand mai aflu ceva.

alecu26

@FRS: pentru centura Suceava si alte cateva buleuri, trebuie sa ii multumim doamnei Boagiu. Colas nu pot decat sa se bucure cu cei cateva zeci sau chiar sute de milioane de euro castigate la Paris. Noi am ramas...vorba aia...si cu bani luati si cu lucrarea nefacuta.

Inclusiv multe din balbele si bulibaselile de pe Lugoj Deva tot heirupismului lui Boagiu I se datoareaza.
Drumurile noastre POATE;

NGC

Quote from: kumar on February 01, 2018, 08:13:11 AM
@NGC stii de ceva castigator pentru studiul de fezabilitate al centurii Zalau??

Quote from: NGC on December 06, 2017, 09:56:25 PM
Valabilitatea ofertelor e pana in 19.12.2017, dar va trebui sa fie actualizata.

Am uitat sa va spun ca in 29.11.2017 s-a incheiat etapa de evaluare tehnica (plus DUAE) si ca asteptam contestatii, si asteptam si finalizarea evaluarii financiare plus alte contestatii.

Va tin la curent cand mai aflu ceva.

Drept sa zic am uitat de aceasta licitatie.

Nu am informatii la zi, dar stiu ca mai demult termenul pentru evaluarea ofertelor a fost modificat si ca acum este 28.03.2018.

O sa incerc sa aflu noutati. Sa vedem ce ne zic vrabiutele. ;)

Si cu ocazia asta iti multumesc pentru ca mi-ai adus indirect aminte si de VO Carei, despre care scriu mai jos.

NGC

Quote from: NGC on December 27, 2017, 09:04:49 PM
Am primit si noi un cadou de Mos Craciun de la CNAIR. :D

VO Carei

A fost lansata astazi licitatia "Finalizarea lucrarilor ramase de executat si executie remedieri lucrari existente la obiectivul Varianta de Ocolire Carei".

Valoare estimata: 14,805,586.93 RON fara TVA

Fonduri: "FEDR si Bugetul de stat; Program: POIM"

Durata contractului: "39 luni, din care 3 luni - durata de executie a lucrarilor si 36 luni - perioada de garantie a lucrarilor"

Termen depunere oferte: 29.01.2018

Am uitat sa va zic mai demult ca avem o prima amanare pentru depunerea ofertelor. Noul termen este 05.02.2018.

NGC

Una calda.

VO Carei

Avem ofertanti si a inceput etapa de evaluare tehnica (plus DUAE).

Asteptam comunicatul cu ofertantii sau revin eu daca este necesar.

Ca o noua dovada de competenta, 3 clarificari pentru VO Carei au fost publicate la VO Zalau. :lol:

alecu26

Deci Carei nu se mai face in regie proprie? Sau ce s-a ofertat?
Drumurile noastre POATE;

macezar

Salutare, mai stie cineva ce se intampla cu centura Tecuciului, se lucreaza?

Eurocopter

Avem vesti caldute de la Timisoara si DNCB DN2-A2, ma asteptam ca NGC sa sara cu ele deja. :)

Ambele ar fi in perioada de evaluare a contestatiilor, unele respinse deja la CNSC. Nu dau mai multe detalii pana nu avem ceva 100% clar.

GDPR

^^^Nu, VO Carei nu se mai face in regie proprie.

NGC

Quote from: Eurocopter on February 06, 2018, 03:49:44 PM
Avem vesti caldute de la Timisoara si DNCB DN2-A2, ma asteptam ca NGC sa sara cu ele deja. :)

Ambele ar fi in perioada de evaluare a contestatiilor, unele respinse deja la CNSC. Nu dau mai multe detalii pana nu avem ceva 100% clar.

Pai nu "am sarit" pentru ca nu e totul confirmat 100%.

Putem spune ca sunt mai multe vesti si ca se pare ca adie un vant din Sud-Vest.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

E plina lista de licitatii de firme Italiene si parca si Spaniole. :D
Drumurile noastre POATE;


Eurocopter

#5234
@NGC

Avem castigator la TM, doua contestatii respinse la CNSC si un apel pe rol la CAB.