Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

carutasul

#4845

original image





original image



original image

La capătul Centurii Caracal s-au apucat de giratoriul de racordare.
Se circulă cu semafor, traficul a fost deviat prin partea din stanga a viitorului giratoriu, in asa fel incat aveam celebrii stâlpi de electricitate în dreapta. Soseaua propriu-zisă e deja "bărbierită". Stalpii sunt la locul lor dar se lucrează "printre" ( sigur o să avem iar articole cu minunile Caracalului :) )
Cateva poze făcute de doamna mea din mersul maşinii:

original image



original image


Powered by API/PUM imgur uploader

Nu ştiu dacă vă puteţi face o idee, cam greu să opreşti când eşti în coloană la semafor, mai ales că a fost neaşteptat dar ce se vede în dreapta ( eu mergând pe direcţia Alexandria-Caracal) e fostul DN6. Într-un fel aş putea spune că am mers pe centură, doar că ... perpendicular :)

carutasul

Ar mai fi şi centura Mihăileşti, unde aparent au mai progresat, doar că m-am dezmeticit târziu si nu am făcut poze. Dacă nu reuşesc la întoarcere, poate dau o fugă după..

perfidus

Pai e bine la Caracal, vor sa respecte termenul dat, luna mai. Doar ca nu au spus anul.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

carutasul

Ce vă mai place gluma asta :)  Poate îi dau drumul aşa, printre stâlpi :)

perfidus

Ca sa revenim seriosi, azi era ultima zi pentru consultarea publica  privind Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes naţional "Varianta de ocolire a municipiului Caracal", ce se afla din 8 august in consultare publica. Trebuie sa ne mai asteptam la cateva saptamani pana apare HG-ul in monitorul oficial.

Din motivele pentru care a fost nevoie de amplasamente suplimentare (citez din motivare):
"În prezent, pentru continuarea construcției aferente realizării lucrării de utilitate publică de interes național "Varianta de ocolire a municipiului Caracal", este necesar a se dobândi o suprafață suplimentară de teren, respectiv 187 mp, reprezentând 8 de imobile proprietate privată. Imobilele suplimentare au rezultat în urma avizului nr. 19663/2016, pentru eliberarea amplasamentului și executarea mutării/protejării rețelei electrice necesare exproprierii suprefețelor suplimentare față de suprafețele expropriate inițial. Totodată prin raportul de audit de siguranța circulației rutiere realizat în anul 2013 pentru Proiectul Tehnic, se recomandă mărirea razei de racordare dintre ramura Vasile Alecsandri și DN 6 (la km 0+000 al Variantei ocolitoare Caracal)."
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

GDPR

In data de 18 august s-a lansat licitatia pentru Consolidarea terenului de fundare aferent sectorului Estic al Variantei de Ocolire Tg. Jiu

Valoare estimata totala: 23,227,100.23 RON (5,078,404.84 EUR)

Punctaj maxim factor pret: 91 (91%)

Data limita de depunere a ofertelor: 21.09.2017
Data limita de evaluare a ofertei: 16.10.2017
Data limita de valabilitate a ofertei: 19.01.2018   


alecu26

Quote from: adrian rosca on August 21, 2017, 10:13:28 PM
In data de 18 august s-a lansat licitatia pentru Consolidarea terenului de fundare aferent sectorului Estic al Variantei de Ocolire Tg. Jiu

Valoare estimata totala: 23,227,100.23 RON (5,078,404.84 EUR)

Punctaj maxim factor pret: 91 (91%)

Data limita de depunere a ofertelor: 21.09.2017
Data limita de evaluare a ofertei: 16.10.2017
Data limita de valabilitate a ofertei: 19.01.2018

Hopaaa...asta nu e FIDIC Rosu? chiar asa ia scapat proiectantului initial? O imbunatatire de teren de vreo 5 milioane de euro??? Am ajuns sa nu mai facem foraje chiar si la proiectarea de detaliu? (inteleg la SF-uri si Proiecte Tehnice, dar la detalii de executie???).
Drumurile noastre POATE;

Granata06


Ionut


Ionut



alecu26

Drumurile noastre POATE;

GDPR

Pai uita-te la data planselor: 2017. Deci nu.

carutasul

Centura Caracal, două poze la întoarcere ( miercuri). Dinspre Caracal spre Rosiori






Powered by API/PUM imgur uploader