Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pentium10

#4725
Quote from: pentium10 on May 27, 2017, 11:20:44 PM
despre VO Tirgu Mures care trece si taie in doua comuna Livezeni
un amplu reportaj subtraversari prea mici
Nu pot fi despăgubiţi oamenii care au parcele sub centură decât după ce este făcut planul parcelar

http://www.punctul.ro/centura-livezeni-fara-acces-din-livezeni/

Quote from: disney on April 24, 2017, 10:42:43 PM
Mai jos gasiti raspunsul CNAIR intrebarile adresate.

Quote from: disney on March 19, 2017, 09:33:33 PM
Am trimis azi urmatoarele intrebari catre CNAIR.

Quote
1) VO Targu Mures
a) Va rog sa expuneti toate motivele pentru care inca nu se lucreaza in zona intre DJ135 si DN13 si termenii prevazuti pentru rezolvare blocajelor pentru aceasta portiune.
b) Va rog sa expuneti toate blocajele actuale si termenul pentru rezolvarea lor.
c) Care este data actualizata de finalizare a lucrarilor?
d) Va rog sa imi puneti la dispozitie varianta actuala a graficului de executie actualizat de antreprenor.
e) Cate acte aditionale s-au semnat pana acum? Va rog sa precizati care este data fiecarui act aditional, subiectul lui si valoarea in discutie.
f) Ce penalizari au fost aplicate pana acum? Va rog sa specificati fiecare factura cu data, numar, valoare si data in care a fost achitata de antreprenor.
g) Cate claim-uri au fost facute pina acum pe acest contract? Va rog sa precizati fiecare claim, data, numar, cine a facut claim-ul si valoarea in discutie, precum si stadiul actual al rezolvarii.











Nu are cum sa termine anul acesta, data oficiala e Februarie 2018, dar mai cer ei amanare poate in 2018 Q4. Mai sunt zone neatacate, si nu prea lucreaza la terasament inca.
Cand vin cu drona la Strabag ar trebui sa faca si VO Tirgu Mures de la Ernei -> Corunca.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

GDPR

Trei constructori şi-au depus ofertele pentru reabilitarea centurii la Petroşani

În data de 31 mai a fost finalizată procedura de depunere a ofertelor pentru realizarea lucrărilor de reabilitare a centurii din Petroşani. Trei constructori sunt interesaţi de aceste lucrări şi au depus oferte. Acestea sunt acum în analiza comisiei de licitaţie. Câştigătorul va fi stabilit zilele ce urmează. Dacă nu vor fi depuse contestaţii şi totul va decurge conform preconizărilor, într-o lună firma câştigătoare se poate apuca de lucru, evident, după realizarea proiectului şi obţinerea autorizaţiei.

Vor intra în reparaţii capitale celelalte două tronsoane de centură rămase nereabilitate. Lucrările au termen limită de realizare de 27 de luni, dar este foarte posibil să fie finalizate mai repede, aşa cum s-a întâmplat şi în cazul primului tronson.

Zvj.ro

ciprebbe

Quote from: pentium10 on June 06, 2017, 09:37:18 AM
Cand vin cu drona la Strabag ar trebui sa faca si VO Tirgu Mures de la Ernei -> Corunca.

Daca este "moale" (cum a fost la Strabag) nu se poate intra. E urat de tot accesul daca nu e uscat. O avem pe lista si centura TGM.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pentium10

poti intra linistit cu masina din mai multe puncte, nu pe aliniament dar pe straziile din jur, sunt pietruite toate
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alecu26

pentru avion sunt cam stranse curbele banuiesc.
Drumurile noastre POATE;

Horațiu 87

#4730
Centura Tecuci

Quote from: Hory1987 on May 31, 2017, 10:42:06 PM
La intersectia cu DN 24 nu am mai oprit, se vedeau niste neni sus pe pasaj, dar nimic special de pozat, am zis eu.......insa jos, surpriza, se lucra la fundatia celeilalte rampe  :o :o (poze data viitoare, daca treci de pasaj e cam rau cu locurile de parcare  :lol: :lol:)

daca tot v-am "amenintat" data trecuta, vin si cu "dovezile" (nu-mi place sa raman dator, nici la prieteni, nici la dusmani  :lol: :lol:)

aici va fi giratoriul care va face "racordul" dintre centura si DN 24 (privire dinspre pasaj spre vest)


urmatoarele 5 poze sunt dinspre viitorul giratoriu spre "breteaua" care va urca pe pasaj (sunt facute din masina, nu va mai spun motivul ca o sa radeti cu lacrimi)  :jumpy:
bascula care se vede in oglinda iesise din santier, motiv pentru care am putut sa merg foarte, foarte incet si am facut aceste poze  ;)











Horațiu 87

pasajul si panoul de informare (vedere spre sud)




pasajul (vedere spre nord, de o parte si de cealalta a pasajului)




Cam atat de data asta. In capatul de la DN 25 nu am vazut miscare deloc (si am trecut de doua ori pe acolo, pe la ora 10 si pe la ora 17), era doar o schela langa pasaj, in rest nu s-a miscat un pai  :(. Va tin la curent  :bye:

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: NGC20 on March 29, 2016, 06:39:54 PM
Ofertele pentru "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Comarnic : Obiectiv 1: km 0+000-km 2+850":

   22.173.000,00 RON fara TVA    Valoare estimata
1. 17.046.397,99 RON fara TVA    Asocierea NEXT LEVEL EUROPE SRL - EUROSTRADE SRL - GROMA SOCIETA DI INGEGNERIA - SOCIETA A RESPONSABILITA LIMITATA SEMPLIFICATA
2. 18.459.479,57 RON fara TVA    Asocierea TABLEROS Y PUENTES SA (TAPUSA) - CONSTRUCCIONES VERA S.A.U.- SC ERRE.VI.A RICERCA VIABILITA AMBIENTE SRL
3. 18.975.596,60 RON fara TVA    Asocierea COPISA CONSTRUCTORA PIRENAICA SA - SC COPISA CONSTRUCTII SRL - SC INFRA SISTEM PROIECT SRL
4. 19.138.445,54 RON fara TVA    Asocierea SC TRISCARI CONSTRUZIONI SRL - SC GRANCHI SRL - SC SERVIZI INTEGRATI ALL'INGEGNERIA SRL - SC INSTITUTUL DE CERCETARI IN TRANSPORTURI - INCERTRANS SA
5. 20.094.457,44 RON fara TVA    Asocierea SC ALPENSIDE SRL - SC EUROCERAD INTERNATIONAL SRL
6. 20.923.286,48 RON fara TVA    Asocierea SC TELOR INVEST SRL - SC PRO CONS XXI SRL
7. 21.346.968,63 RON fara TVA    SC DRUMURI SI PODURI GHEORGHENI SRL
8. 21.720.561,38 RON fara TVA    Asocierea SECOL SA - SECOL ROMANIA SRL - SECOL SPA

CNAIR a declarat castigator asocierea NEXT LEVEL EUROPE SRL - EUROSTRADE SRL - GROMA SOCIETA DI INGEGNERIA - SOCIETA A RESPONSABILITA LIMITATA SEMPLIFICATA, dar ALPENSIDE a contestat.

Nu a durat decat aproape 14 luni sa evalueze 8 oferte pentru nici 3 Km de DN. :lol:

cristi767

Zic ăștia de la CJ Bihor că au efectuat un studiu de fezabilitate pentru centura Salontei pe DN79 (Oradea - Arad)

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/se-cauta-bani-pentru-construirea-unei-sosele-de-centura-la-salonta-134697.html

Știe cineva ceva?

Dar despre centura Beiuș-Ștei, centura Aleșd sau centura Săcuieni care sunt ultimele noutăți?

stangabriel

Quote from: NGC20 on June 08, 2017, 03:36:52 PM

Ofertele pentru "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Comarnic : Obiectiv 1: km 0+000-km 2+850":
.....
Nu a durat decat aproape 14 luni sa evalueze 8 oferte pentru nici 3 Km de DN. :lol:




Segment care nu contine subtraversarea caii ferate, nu? Adica hai cu lopatica in nisip, sau pun trecere la nevel.

NGC

#4736
Quote from: cristi767 on June 08, 2017, 03:52:33 PM
Dar despre centura Beiuș-Ștei, centura Aleșd sau centura Săcuieni care sunt ultimele noutăți?

Stei -> Castigator COPISA din Octombrie 2016. Trebuie contractata supervizarea lucrarilor.

Alesd Nord -> Licitatie anulata in August 2016.
Alesd Sud -> Licitatie in curs de anulare. Sa vedem cat o mai prelungesc.

Sacueni -> Trebuie sa trimitem niste vrabiute in recunoastere.

NGC

Quote from: stangabriel on June 08, 2017, 04:51:00 PM
Quote from: NGC20 on June 08, 2017, 03:36:52 PM

Ofertele pentru "Proiectare si executie Varianta de Ocolire Comarnic : Obiectiv 1: km 0+000-km 2+850":
.....
Nu a durat decat aproape 14 luni sa evalueze 8 oferte pentru nici 3 Km de DN. :lol:

Segment care nu contine subtraversarea caii ferate, nu? Adica hai cu lopatica in nisip, sau pun trecere la nevel.

Ei, na!

Ca sa nu mai repet, revedeti aici detaliile proiectului.

GDPR

#4738
Proiectul asta e un fel de gluma. In primul rand subtraversarea CF de la Ghiosesti e foarte ingusta: https://goo.gl/maps/7dp8PKjycJP2, iar sub trotuarul din dreapta e si o teava de gaz. Si cum se face a doua trecere peste CF pe partea de nord la km 2+850?

A, stai ca m-am prins: pe plansa postata mai demult de @NGC scrie clar: sfarsit proiect. Deci o sa avem o centura infundata. :lol:

NGC

Pai asta este "obiectiv 1". Va urma si "obiectiv 2".
Nu au precizat mileniul in care va urma. :lol: