Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

NGC

Aici e vorba doar de SF + PT + DE, deci fara executie.
SEARCH CORPORATION participa la ambele.

vancouver

#4711
Super, in sfarsit treaba facuta ca lumea, adica inclusiv proiectare in detaliu si obtinere toate avizele. Astfel la licitatia pentru constructie se va sti EXACT ce este de facut, la virgula, si nu va mai exista circul cu propuneri de modificare si optimizare. Mai mult, la data incheierii contractului de executie se va putea da instantaneu si AC, deci se va putea intra instantaneu in teren si doar situatii cu totul si cu totul exceptionale mai pot duce la intreruperi ale activitatii. Mai pe scurt FIDIC ROSU. Bravo. Asa da. Presupun ca un merit il are si @cutter in povestea asta. Bravo inca o data.

PS. Stiindu-se exact ce va fi de facut la executie, putem spera si la preturi mult mai mici. Nu mai exista riscuri ale intrarii in necunoscut, riscuri care evident insemnau un plus de pret. Respectiv daca o firma nu punea acel plus de bani de rezerva pentru risc, atunci pretul mic putea sa-i fie fatal. Ori toate astea dispar acum.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

vancouver, NGC20,
"basically you are right"...

Dar daca castiga primii din lista, "Asocierea SC GREENVIRO SRL - FOMTERV MERNOKI TERVEZO ZRT - SC GEO SEARCH SRL" ?!?!...

Cam cu dus si intors.... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Sunt 2 aspecte distincte:

1. Obiectul licitatiei (adica SF plus proiectare completa plus autorizatii)
2. Calitatea participantilor

Eu nu am spus nimic de legat de punctul 2, ci strict de punctul 1. Iar tu te referi strict la punctul 2.

E ca si cum as spune: imi place ruta autobuzului 104. Si tu: da, dar ce te faci ca autobuzele sunt murdare... hee?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Nu...
Eu spun: "da, ruta lui 104 este foarte buna... Dar ce te faci daca trebuie sa o parcurgi in autobuze proiectate la "Autobuzul/Rocar S.A." ?...."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Bine, ma dau batut. Este rau ca licitatiile sunt acum inclusiv proiectare si pregatire pentru FIDIC ROSU, pentru ca unii participanti sunt necunoscuti.  :D
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

vancouver

#4716
Quote from: TibiV on May 28, 2017, 11:57:42 PM
vancouver, NGC20,
"basically you are right"...

Dar daca castiga primii din lista, "Asocierea SC GREENVIRO SRL - FOMTERV MERNOKI TERVEZO ZRT - SC GEO SEARCH SRL" ?!?!...

Cam cu dus si intors.... :(

Uite despre GREENVIRO: https://www.facebook.com/pg/greenviro.ro/about/
Sunt fondati in 2010, din Cluj Napoca si se ocupa de consultanta pe mediu.

Uite despre FORMTERV:
http://www.fomterv.hu/en
Firma din Budapesta, 220 de ingineri, 10 departamente, 60 de ani de experienta in constructii civile si infrastructura (firma fondata in 1950). Se lauda cu gari, poduri (de ex. proiectare detaliata pod feroviar peste Tisa la Szolnok), spatii comerciale, etc.. arata bine site-ul lor.

SC GEO SEARCH nu mai caut, dar e clar ce fac: studiile geo.


Asadar firma mare, din Budapesta, cu experienta, si-a luat 2 parteneri locali ca sa faca munca de teren aferenta. Cred ca ar fi o treaba buna sa castige aceasta asociere, par seriosi pentru mine.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Quote from: vancouver on May 29, 2017, 12:16:38 AM
Bine, ma dau batut. Este rau ca licitatiile sunt acum inclusiv proiectare si pregatire pentru FIDIC ROSU, pentru ca unii participanti sunt necunoscuti.  :D

Hai, nu o lua in nume de rau...
Dar pur si simplu imi aduc aminte ca "ne-am fript" de prea multe ori.
Nu am nimic impotriva FIDIC rosu...

As fi fost chiar entuziast daca vedeam acolo "UMB-aripa proiectare"...

Stii cum este, dupa ce te-ai fript cu Salini sufli si in Astaldi... ;)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Earthchild

#4718
Mai corect, dupa ce te-ai fript cu Impregilo, sufli si in Salini.

PS: ce sa mai zic de corsarul Corsan Corviam...

Ionut

Aveti thread si pentru licitatii, si pentru FIDIC, si pentru constructori! Folositi-le va rog.
Dupa aia ma injurati ca nu inteleg eu fenomenul si va mut mesajele.

Sorinus

Am vazut in postarile anterioare ca Centura Caracal este aproape gata, exista un termen fix sau estimativ pentru cand va fii gata?

voicul

Da se stie: termenul este fix, estimativ sau dupa muzeu. Care vine primul.

(scuze, dar nu m-am putut abtine. Nu stiu nimic de nici un fel de termen)

Horațiu 87

Si iar am trecut pe la Tecuci (dar nu v-am adus mustar  :lol: :lol:), va zic doar despre centura  :-[

La intersectia cu DN 25: initial nici nu am vrut sa opresc, pentru ca nu am vazut miscare in zona si nu erau "semne" ca s-ar fi lucrat ceva, dar m-am razgandit in ultima clipa si am zis sa profit de ocazie si sa ma sui macar pana in varful terasamentului, sa vad daca se lucreaza macar dincolo de pasaj


erau utilaje, erau si muncitori (parea ca este o miniorganizare de santier), se vede putin din viitoarea centura, adica in stanga primului stalp LEA si in stanga celui de-al treilea stalp LEA


tot din acelasi loc, dar aici privim in directie opusa (viitorul giratoriu)


La intersectia cu DN 24 nu am mai oprit, se vedeau niste neni sus pe pasaj, dar nimic special de pozat, am zis eu.......insa jos, surpriza, se lucra la fundatia celeilalte rampe  :o :o (poze data viitoare, daca treci de pasaj e cam rau cu locurile de parcare  :lol: :lol:)

NGC

Quote from: NGC20 on April 24, 2017, 11:43:17 PM
Quote from: NGC20 on February 24, 2017, 04:13:50 PM
Quote from: NGC20 on February 09, 2017, 11:17:21 PM
Quote from: NGC20 on January 25, 2017, 10:18:32 PM
Quote from: NGC20 on January 20, 2017, 08:35:55 PM
Quote from: alesd on January 17, 2017, 02:43:20 PM
@ciprebbe: S-a semnat pentru Alesd sau a fost doar o minciuna electorala? Cine a fost desemnat constructor?

Initial CONSINIT, dar sunt contestatii la CNSC pentru ca se incearca anularea licitatiei. Mai ai rabdare cateva saptamani.

Initial CNAIR a stabilit ca si castigator dupa reevaluarea ofertelor tot pe CONSINIT, dar apoi a anulat (sau mai bine zis incearca sa anuleze) licitatia, pe motiv ca nu au prelungit valabilitatea ofertei.

[...]

Sunt curios ce va zice CNSC si probabil mai tarziu si CAB.
Va tin la curent cu evolutia telenovelei.

CNSC a respins ambele contestatii. Se mai poate contesta la CAB.

Am uitat sa va spun ca s-a contestat la CAB.

Contestatia CONSINIT la CAB a fost respinsa.

24.04.2017

QuoteTip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge exceptia lipsei de obiect, ca nefondata. Respinge plangerea, ca neintemeiata. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica azi, 24.04.2017.

@CNAIR: Pe cand si un comunicat despre anularea licitatiei? Aveti curaj? Sau dati comunicate doar cand va convine?

Cum era reclama aia la iaurt? "Te provoc!"? In cazul vostru este "Va provocam!". :lol:

Nu puteti raspunde provocarii din cauza recursului la CAB?
Dar dupa aceea ne dati si comunicat, da? ;)

laszlo.robert

La centura Tg. Mures cum stau (sau inainteaza) lucrarile ?De mult nu am mai primit informatii din zona.Are de gind Copisa sa termine pina la sfirsitul anului ?