News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: iuli on October 31, 2011, 05:43:41 PM
Ti-am zis... doar de asta am vesti deocamdata. La celalalt nu am curajul sa ma aventurez... inca!  :D

Merci frumos de stiri! Poate vii si cu niste pozne. :D

iuli

QuoteSe lucrează la viitoarele pasaje de pe centura Aradului, aşteptate de ani buni de către şoferi. Dacă ar fi să ne luăm după oficialii Ministerului Transporturilor, investiţia evoluează bine iar până la sfârşitul anului se vor vedea lucrări serioase acolo. Secretarul de stat din Ministerul Transporturilor, Eusebiu Pistru, susţine că, până la sfârşitul anului 2011, ,,vom avea finalizate 50 la sută din coloanele de susţinere ale pasajului din zona CET. Cel puţin jumătate din piloni vor fi ridicaţi". Pistru este, pe mai departe, convins de faptul că întreaga lucrare la acest pasaj va fi finalizată până la mijlocul anului viitor.
Al doilea pasaj
În ceea ce priveşte cel de al doilea pasaj, cel din zona Micălaca – Selgros, aici cele mai multe dintre lucrările deja executate au vizat devierile de traseu. ,,Am lucrat până acum la devierea de traseu, la sensul giratoriu care se poate vedea acum în zonă şi la trecerea peste linii, dar pot să spun că acum se trece uşor peste linii. De curând am început forarea pentru stâplii de susţinere a pasajului şi sunt convins că şi acest pasaj va fi gata până în a doua jumătate a anului viitor", ne-a declarat Eusebiu Pistru.
Oficialul este de părere că, până la finele acestui an, în ceea ce priveşte acest al doilea pasaj, jumătate din pilonii de susţinere vor fi foraţi.
,,Expropriere" de la stat la stat
Aleşii municipali sunt chemaţi astăzi să voteze un proiect de horărâre prin care municipiu pierde în favoarea statului, sau mai exact a Ministerului Transporturilor patru terenuri, situate pe traseul celor două pasaje. În baza legii exproprierii pentru cauză de utilitate publică, pentru ,,realizarea a două pasaje denivelate pe drumul de centură al municipiului Arad, peste liniile de cale ferată Arad – Curtici, Arad – Brad şi DJ 709B, respectiv liniile de cale ferată Arad – Bucureşti", aleşii sunt chemaţi să-şi dea aprobarea pentru trasferul a patru ,,suprafeţe de teren, din domeniul public al municipiului Arad, în domeniul public al Statului român şi în administrarea Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii, prin Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România – S.A.". Valoarea de inventar a celor patru suprafeţe luate la ochi de minister, care adună în total doar 2.500 mp, nu depăşeşte o sută de mii de lei.
,,Sunt convins că şi acest pasaj va fi gata până în a doua jumătate a anului viitor" Eusebiu Pistru



sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

#47
Multumesc iuli! :cheers:

Inca una cu centura Slatinei si... Bals. Chiar sunt ultra-necesare!!!

http://www.youtube.com/v/xd6UXOixDYA

Si inca una de la Cluj :doh:

http://www.youtube.com/v/IUsQeqjCmlo

Poate-mi explica totusi si mie cineva cum stabilizau astia terenul cu panselute. :lol:




davyl

#51
De centura Severin nu ia nimeni atitudine? Ca se pare ca ar fi gata, dar din cauza unor probleme referitoare la semnele de circulatie, nu se da in exploatare. Oricum, e primul caz de centura gata, dar care nu e data in exploatare din cauza unor "contre" locale...

danielstan pe SSC a postat urmatoarea informatie:
Centura Severinului (partea a II-a si ultima) e gata, dar birocratia locala nu o lasa sa fie deschisa:
http://www.gds.ro/Gorj%20si%20Mehedinti/2011-11-12/Lucrarile+la+centura++de+ocolire+a+Severinului%2C+intarziate+chiar+de+autoritati&hl=centura%20severin&tip=toate

Ionut


davyl

Quote from: Ionut on November 15, 2011, 04:34:24 PM
Da, e incredibil ce se intampla la Severin...

Meanwhile, la Cluj:
Multumesc pentru filmul de pe centura Cluj!

Arata super! Sper sa si tina centura asta, ca am fazut azi pe SSC argumentarea unui user cum ca s-ar fi facut centura cam fara studierea tuturor fenomenelor geologice care au loc acolo....Timpul ne va spune!

Cat despre Severin, fiind intr-o mica vacanta in Ro (intre 31 oct. si 8 nov), nu spun ce sentiment aiurea am avut sa vad centura terminata, dar sa nu poti circula pe ea. Am vazut doua-trei masini (probabil localnici), dar eu nu m-am aventurat....

davyl

Noutati despre centura DTS in Gazeta de Sud: se pare ca va fi deschisa centura pe 24 noiembrie 2011.

http://www.gds.ro/Actualitate/2011-11-21/Drumurile+noastre+toate...


Ionut

Pe Boc il inteleg, dar chiar nu inteleg de ce trebuie si Boagiu sa ne prosteasca... :ohno:

QuoteMinistrul transporturilor şi infrastructurii Anca Boagiu a anunţar că în 2012 vor începe lucrările la centura ocolitoare a municipiului Bacău, cu o lungime totală de circa 30 de kilometri şi o valoare estimată la 142,4 milioane de euro.

"Vom lansa licitaţia pentru execuţia lucrărilor la centura Bacăului în martie anul viitor, iar contractul va fi semnat cel mai probabil în luna iulie. Centura va avea profil de autostradă, fiind prima autostradă din Moldova", a declarat Anca Boagiu.

sursa: ZF

Nivel de autostrada?! Chiar va fi full motorway profile? Imi vine greu sa cred.

Ionut

#57
Nu m-as hazarda sa fac topic nou... chiar sunt curios care va fi SF-ul final pentru proiectul asta. Ceva mai vechi:



Click aici pentru imaginea la dimensiune mare!

Si doua stiri:

QuoteMinistrul transporturilor şi infrastructurii Anca Boagiu a anunţat că în 2012 vor începe lucrările la centura ocolitoare a municipiului Bacău, cu o lungime totală de circa 30 de kilometri şi o valoare estimată la 142,4 milioane de euro.

"Vom lansa licitaţia pentru execuţia lucrărilor la centura Bacăului în martie anul viitor, iar contractul va fi semnat cel mai probabil în luna iulie. Centura va avea profil de autostradă, fiind prima autostradă din Moldova", a declarat Anca Boagiu.

Costul centurii ocolitoare la nivel de autostradă se va ridica astfel la circa 4,7 milioane de euro pe kilometru.

sursa: ZF

QuoteBoagiu promite 90 de kilometri de autostradă în 2012

"Anul 2013 va fi anul de finalizare al lucrărilor contractate în 2011, urmând să fie finalizaţi 550 kilometri de autostradă", a afirmat ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, la comisiile reunite din cele două Camere pentru discutarea bugetului Ministerului Transporturilor din 2012.

Principalele proiecte de infrastructură rutieră incluse în proiectul de buget pentru anul 2012 sunt autostrăzile Sibiu-Nădlac (332,56 km, suma alocată fiind de 761 milioane euro), Cernavodă-Constanţa (73,11 km, cu 70 milioane euro finanţare), Braşov-Borş (72,5 km în execuţie şi o sumă de 100 milioane euro), Bucureşti-Ploieşti (în lungime de 62 km, cu 31 milioane euro) şi varianta de ocolire Bacău la nivel de autostradă (30,8 km, cu 30 milioane euro).


sursa: Mediafax

Sa urmarim atent si sa vedem exact ce si cum. Chiar sunt curios cum va arata proiectul final.

Din ce inteleg din SF-ul mai vechi este autostrada intre punctele B si C dar care ar fi urmat sa fie construita ulterior. Acum inteleg de la Boagiu ca vor da direct drumul la lucrari full profile de autostrada. Mda, multa confuzie, vom vedea.

cristimar

  As dori sa stiu cine a luat licitatia pentru construirea soselei de centura a municipiului Tecuci si nu reusesc ,imi puteti da ceva idei?

Ionut

Quote from: cristimar on December 06, 2011, 03:41:09 PM
  As dori sa stiu cine a luat licitatia pentru construirea soselei de centura a municipiului Tecuci si nu reusesc ,imi puteti da ceva idei?

Eu stiu de comunicatul asta de la CNADNR de pe 13 septembrie cu 10 firme care au depus ofertele, dar nu am gasit pe nicaieri cine a castigat. Stii sigur ca s-a acordat contractul?

PS: bine ai venit pe forum! :cheers: