Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Cred ca mai degraba aici, desi este vorba de un pod...

https://www.facebook.com/DrumuriNationaleGorj/posts/750871231717605

Quote
28 octombrie la 11:22 ·
A fost ridicată si montata pe poziție prima grinda cu tablier metalic la podul peste raul Jiu.
Construcția podului face parte din proiectul "construire Varianta de Ocolire a Mun. Targu Jiu"[/qupte]



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Primarul Timisoarei Nicolae Robu: ''VOM AVEA CENTURĂ AUTO OCOLITOARE !''





Astăzi, 29.10.2016, de dimineață, am avut o discuție aplicată la sediul Primăriei Timișoara cu dl. director general CNAIR (fosta CNADNR), pe două teme de maxim interes pentru Timișoara și timișoreni, dar nu numai:
1. Centura auto ocolitoare Sud (legătura drumul Lugojului - drumul Stamorei - Moravița)
2. Racordul la autostrada A1 de la bifurcația Arad - Sânandrei

Concluziile discuțiilor -într-o abordare realistă- sunt următoarele:
1. Centura auto ocolitoare Sud va fi unul din obiectivele prioritare ale CNAIR (CNADNR) pentru perioada imediat următoare.
2. Expresie a aserțiunii 1, Centura auto ocolitoare Sud va fi executată cu antrepriza generală asigurată de CNAIR (CNADNR) în regie proprie
3. Traseul centurii va fi cel deja stabilit, cu lungimea de cca 25 Km
4. Suma pusă la dispoziția proiectului va fi de cca 85 milioane euro, în cea mai mare parte proveniți din fonduri europene nerambursabile pe exercițiul 2014-2020
5. Până la finele lunii noiembrie se va organiza licitația pentru actualizarea SF și PT, date fiind modificările de normative europene în domeniu. Nu vor fi făcute modificări de fond față de ce s-a propus prin SF-ul existent. SF-ul actualizat va fi disponibil la 01.08.2017
6. În perioada 01.08.2017 - 31.10.2017, se va pregăti HG de aprobare a obiectivului de investiții, conform SF, cu indicatorii săi tehnico-economici
7. În perioada 01.11.2017 - 15.02.2018 se vor realiza exproprierile, se va obține autorizația de construcție și se vor subcontracta de către CNAIR (CNADNR) activitățile subsecvente (reamintim: antrepriza generală va fi asigurată de CNAIR (CNADNR) în regie proprie)
8. În perioada 15.02.2018 - 31.12.2019 se va face execuția propriu-zisă
9. Noul racord la autostradă de la bifurcația Arad - Sânandrei va fi parte din autostrada Timișoara - Belgrad, aceasta fiind considerată soluția cea mai rațională

Mulțumesc d-lui director general Cătălin Homor pentru prezența expresă la Timișoara, la invitația mea și pentru pozitivitatea arătată. Pot, acum, declara fără șovăire:
VOM AVEA CENTURĂ AUTO OCOLITOARE!
You're in Steelers Country

Ionut


perfidus

#4368
Legat tot de centura Tg. Jiu, am citit in presa locala ca se va trece in sfarsit la demolari ale anexelor si caselor expropriate pe traseul centurii - din doua gospodarii, din totalul din cele peste 20 (cred ca 25 e cifra) de constructii ce se afla pe traseul variantei. Se mentioneaza ca un proprietar si-a primit banii, si altul este "in curs" (ce-o fi insemnand asta). Alta chestie interesanta - unii din proprietari nu aveau acte - si au trebuit intocmite in regim de urgenta. Banuiesc ca se refera la faptul ca nu aveau facute succesiuni.
Poate era mai bine sa postez la exproprieri, dar oricum e legat si de centuri. Articolul il citeaza pe Cristian Tudor, responsabil proiect din cadrul SDN Tg. Jiu.



Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

valik319

Tot de la centura Targu Jiu.Podul peste Jiu va avea o deschidere de 90 m?

perfidus

#4370
Deschidere totala 230m. Cea mai lunga grinda continua din Romania - 90m intre pile.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

infraAdi_ro

Centura S-E Arad

"Un lucru s-a bătut în cuie dincolo de declaraţii, acesta fiind şi scopul clar al vizitei lui Buşe: s-a semnat protocolul de predare către administraţia locală a Studiului de Fezabilitate realizat de minister pentru centura de S-E a Municipiului Arad, act parafat de ministru şi oficialii Aradului la sediul Primăriei.

Ce se va întâmpla după: obiectivul va fi realizat pe plan local  – Consiliul Județean, împreună cu municipiul și comunele Fântânele și Vladimirescu vor accesa fonduri europene pentru construcția noii șosele ocolitoare a municipiului, care va face legătura între autostrada A1 Arad-Timișoara și DN7 Arad-Deva.

http://www.aradon.ro/promisiuni-de-la-ministrul-transporturilor-si-o-predare/1726674
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Io

Asta nu implica si eliminarea lu' alde Basulescu din "ecuatie" pe partea asta cel putin?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

iuli

Sper ca pentru centura asta, care e destul de utila, sa nu se infiga in A1 cu un nod nou, ci sa foloseasca nodul deja existent Arad Sud.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Anonymous Rider

#4375
Timisoara:

"Îi mulțumim d-lui ministru Bușe pentru că a răspuns invitației de a participa la un dialog despre un proiect major pentru timișoreni, care s-a soldat cu stabilirea unui calendar ferm al lucrărilor și cu identificarea unei soluții clare de finanțare a centurii auto ocolitoare Sud. Proiectul se va realiza cu fonduri europene, în baza master-planului general de transport. CNAIR va realiza lucrarea în regie proprie, ceea ce înseamnă termene mai scurte și evitarea mai multor blocaje în implementare. Este, fără îndoială, una dintre cele mai bune vești posibile pentru timișeni dar și în perspectiva proiectului Timișoara, Capitală Europeană a Culturii", a declarat președintele PNL.

"Traseul centurii, lungimea și suma pusă la dispoziția proiectului vor rezulta după etapa revizuirii studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic.
În ceea ce privește calendarul lucrărilor, până la finele lunii noiembrie se va organiza licitația pentru actualizarea SF și PT, date fiind modificările legislației și normelor de proiectare în domeniu. La 01.08.2017, va fi disponibil SF-ul actualizat. În perioada 01.08.2017 - 31.10.2017, se va pregăti HG de aprobare a obiectivului de investiții, conform SF, cu indicatorii săi tehnico-economici. În perioada 01.11.2017 - 15.02.2018 se vor realiza exproprierile, se va obține autorizația de construcție, după care CNAIR va demara execuția efectivă a lucrărilor, în regie proprie. Execuția propriu-zisă a lucrării se va face în perioada 15.02.2018 - 31.12.2019.", informează primarul Municipiului Timișoara, Nicolae Robu, în urma discuțiilor de astăzi.

Discutii pe thread-ul dedicat!

carutasul

Centura Caracal:

Intersectia cu DJ 542
Poze facute din mers de a mea consoartă in vreme ce eu ţineam "căpăstrul" :)
Intrarea pe centură nu era blocată, m-a mâncat un pic ...volanul să intru pe acolo dar aveam ceva incărcătură
Sper ca data viitoare să intru "oficial"





La iesirea in DN6 nu s-au incumetat să iasă pe şosea:

Bonus:
Toamna oltenească şi coada "căruţei", peste gard :






dr4qul4

Frumos stalp. Il vor impodobi de craciun in mijlocul unui giratoriu? Sau ce mai asteapta acolo?

Ps. Loganul e barca, nu caruta :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

E adevarat, si eu ii zic tot barcă  doar că mi s-a părut un pseudonim bun pentru un forum de drumuri :)
Azi a cam fost chiar "arcă", aveam traditionalul porc sacrificat inainte de vreme, de asta nu m-am incumetat să dau o tură, de teamă să nu îl confişte vreun paznic :)