News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

Nu vad de ce e vinovat cel cu duba. Se repliase deja. In plus tirul de pe contrasens nu a miscat deloc.
Camionul cu remorca nu avea nici un motiv sa traga de volan. S-a speriat de tir, desi era distanta de 1 m. Nici frana nu vad sa fi pus ca sa-i faca loc dubei rosii.
Sau daca a pus, nu prea au functionat pe remorca.....
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

afreddyapp

Daca va uitati cu atentie, veti observa ca cel cu transcontainerul franeaza pret de cca. 3 secunde pt. ai permite celui cu duba rosie sa se replieze.
Cred ca pe acea franare transcontainerul ajunge cu rotile din dreapta pe sleaurile din asfalt si, probabil fiind surprins, pierde controlul capului tractor.
Pe reluare cu incetinitorul se observa o bucata de material rosu peste care trece camionul alb.
Este interesant daca acea bucata provine din oglinda dubitei rosii,sau din alta parte a caroseriei.....

danutzu_1069

E de discutat, asa ca ne mutam pe "Siguranta circulatiei rutiere in Romania"

Sa nu ne certe Ionut. :o

etalgor

#2523
Cateva poze de ieri, 18.06.2015 de pe centura Targu Mures, cam in zona km6, de pe drumul comunal care vine din satul Poienita si merge inspre Sangeorgiu de Mures.

Nimic foarte spectaculos deocamdata, doar ceva decoperari. De lucrat, nu se lucra,  pauza totala (ora 16).

Vedere inspre Livezeni, depozit de pamant vegetal (cred):







Nu stiu aici ce e cu sapatura asta imprejmuita, posibil descarcare arheologica?
















Cam aici se termina decopertarile:


Si imediat, se vad si utilajele parcate, in varful dealului (sau mai degraba in sa):








Vedere din sa, inspre Ernei, lucrari nu se vad. Traseul va urma, in mare, drumul comunal existent:


Si o ultima privire inapoi:

RaduC

^^^ Sunt curios cand au facut acea decopertare. Ulima data se vedea pe la stiri cum ca un judecator a ordonat oprirea lucrarilor, pe motiv ca proprietarii nu au fost instiintati de inceperea lucrarilor si nici nu au fost platite despagubirile...

pasadia

Asadar azi se pregateau sa ridice prinzi la pasajul peste DN11 + CF400 al centurii Brasov. Am si poze, dar cred ca le postez "dincolo" si oi lasa pe altii sa ofere link aici.

Asta in semn de protest; mult timp am zis ca nu ma intereseaza plusurile si minusurile, dar acum sunt coinstient ca primesc minusuri de fiecare data cand postez ceva pe topicul A3. Ceea ce e stupid, nu conteaza ce spun, ci doar faptul ca spun ceva. Ca atare de ce sa pun poze aici?

stangabriel

Hai stai linistit, dincolo e doar buton de like, eu personal nu am dat nici un dislike, doar like, daca am avut ceva impotriva, am spus.

Asa ca de dragul cititorilor din tara, poate pui pozele si aici.

Multumesc anticipat.

Am inteles ca reconfigureaza intersectia Darste dupa finalizarea centurii. E adevarat?

igorashu

Quote from: pasadia on June 19, 2015, 05:26:03 PM
...mult timp am zis ca nu ma intereseaza plusurile si minusurile, dar acum sunt coinstient ca primesc minusuri de fiecare data cand postez ceva pe topicul A3...
Join the club :lol: Ți-am dat un plus, pui pozele? :p

florin74

Ai unul si de la mine. Ce zici, te mai gandesti ?  :lol: :lol: :lol:

horatiu.cosma

Si eu, noi cei care ne dorim asa de mult aceste poze, sigur nu ti-am dat dislike pe A3 :).

cutter


pasadia

Nu ma intereseaza CoBra cat ma intereseaza Sibiu - Brasov. ;)

Dar vezi ca faci doar Off-topic. Si oricum inca nu le-am descarcat, abia de acum incolo ma apuc.

GFC

Nu va entuziasmati prea tare, trec des pe acest tronson care se dubleaza, tot anul s-au facut ca lucreaza,nici o sansa sa se incheie ceva anul acesta.

AFC

Pe cuvânt ca-ți dau un like pe ora, pana adorm, dacă pui pozele.  :D
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

pasadia

#2534
Asadar poze noi de pe centura Brasov. Dar mai intai o statistica a celorlalte foto-reportaje, pentru cei care vor sa urmareasca si evolutia in timp:

Lotul 1, fost-Alpine, actual Andreea Chirulli:

- 17 februarie 2015
- 3 martie 2015: aici + aici
- 2 aprilie 2015
- 10 aprilie 2015
- 14 mai 2015
- 22 mai 2015

Capatul sudic, podul peste Timis, este gata de mai mult timp. Ridica terasamentul in zona, dar nimic prea spectaculos:



La intersectia cu DJ103A lucrau la o sub-traversare a unei conducte de gaz:



Intre podul peste Timis si aceasta intersectie, precum si de la aceasta intersectie spre podul peste Durbav, exista un prim strat de asfalt (realizat inca de pe vremea Alpine):



Daca data precedenta cand am fost in zona lucrau la rigolele dintre podul peste Timis si DJ103A, acum au terminat in acea zona si trecusera in sectorul dintre DJ103A si podul peste Durbav:







La podul peste Durbav se mai lucra la placa, ca atare nu m-am putut apropia si nici trece mai departe:







In zona podului, pe partea vestica, spre CET, exista si o mare groapa de imprumut (asta e termenul, nu?):



Sunt curios care o sa fie viitorul ei. Va ramane asa oare?

Si VESTEA CEA MARE e data de faptul ca in aceasta dupa-masa se pregateau sa ridice primele grinzi peste DN11 si CF400:









Unele din acele grinzi asteapta de mai bine de 2 ani. :)
In departare, spre viaductul peste liniile din triaj, se vedea alta echipa care lucra la acel pasaj. Din pacate insa nu am mai intrat in acea zona: