Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Da, acum am văzut și eu, e o altă combinație a lui Cosma... http://www.observatorulph.ro/exclusiv/48268-campina-va-avea-sosea-de-centura
Oricum, sper ca pe Cosma & Son să-i adune DNA cât mai curând.

horatiu.cosma

Azi la ora 15, se lucra puternic la dublarea lotului 2 din centura Brasov, in zona supratraversarii peste CF Brasov-Sighisoara. Au ajuns cu terasamentul pe la 3-4 metri inaltime, nu mai au foarte mult pana sus, din ce am vazut din tren, sper sa nu ma fi inselat.

ashbird

acolo mai e f mult de munca ... trebuie o trecere denivelata(pod)cu dj103 :( unde nici nu au inceput inca.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

madsnowman

Sa termine ei de dublat tot tronsonul 2 si pe urma sa termine si lotul lui Alpine si tot e ceva. Semaforul la intersectia cu DJ103 incomodeaza ca si giratoriile din Stupini.

adigsm

Actualizari scrise de la centura Carei.
Se lucra pe tronsonul vazut ieri, intre DN1F si DN19 - spre est(Satu Mare), destul de slabut, 4-5 utilaje la tasari.
La intersectia cu DN19 deja au sapat pentru viitorul giratoriu.
La podul peste CF nimic nou, si nici la intersectia cu DN1F.
Din pacate nu am poze ca eram in viteza.

CataOT

#2510
Din informatiile prezentate de colegii de pe pagina de Facebook - Info Trafic Bucuresti si Ilfov , noaptea trecuta a aparut un semafor pentru lucrari pe DNCB intre Dn6 ( Bragadiru ) si intersectia de la Domnesti , stiu ca lucrarile de intretinere nu prevedeau si aceasta portiune .



stangabriel

Centura est Bucuresti. Santier oprit. Intre DN2 si DN3 au asternut cateva covoare de asfalt, au astupat si calea ferata abandonata.












v46is

Am vazut asfaltata centura  sub podul de pe DN6 de cateva zile. Imi pare ca au efect pozitiv aceste reparatii decongestionand traficul.
De ce nu or fi reparat ei zonele astea acu 2 - 3 ani daca nu ne permitem sa o modernizam.

alecu26

La centura Brașov. ..se lucrează ok. Lotul lui  viarom avea deja vreo 2 poduri cu placa de Suma betonare pusă.  Pe încă unul....tocmai se termina armarea plăcii.  Cred ca în câteva săptămâni o sa vedem asfalt acolo....dar nu cred ca va fi ceva finalizat anul ăsta. ..mai ales pe celălalt lot.
Drumurile noastre POATE;

pasadia

Din contra, as zice ca celalalt lot are sanse mai mari de finalizare: au asfalt pe 80% din lungime, mai au de lucru doar la podul peste CF400si DN11 si la viaductul mare peste CF-urile din Triaj. Andreea Chiruli nu lucreaza sub trafic, sunt in santier constant si imi pare ca se misca cel putin la fel de bine ca Viarom. Insa Viarom-ul are o problema mare cu pasajul peste DJ103 pe care NU l-au inceput!!!

alecu26

viaductul ala e chiar mare. Si inca are grinzi care nu sunt puse sus. Nu stiu care e stadiul la placa de suprabetonare prin camp, in zona CF, ce nu se vede din DN.
Drumurile noastre POATE;

Remus_av

http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitorulexpres&p=index&s_id=147399

Un mare semn de ingrijorare in ceea ce priveste segmentele in constructie din centura Brasov, in contextul eficientei activitatii CNADNR si sa nu uitam al lipsei unui ministru al transporturilor, care, cand este nu ajuta prea mult,  dar cand nu este devine aproape tragic, prin blocajele de tot felul.

pasadia

Imi pare rau ca o spun mai optimist, dar se lucreaza binisor pe ambele tronsoane si nu vad motive de ingrijorare. Am citit si eu acele procente din documentele obtinute de cutter, dar:
- lucrul efectiv pe ambele tronsoane a inceput recent (decembrie pentru lotul Viarom, martie pentru lotul Chirulli)
- acele procente se bazeaza pe documentele deja finisate, nu pe situatia reala din teren care e mai avansata de atat
Lotul I sunt destul de convins ca in ritmul actual va fi inaugurat in octombrie - noiembrie, iar pentru lotul II singurul MARE semn de intrebare il am vizavi de amenajarea intersectiei cu DJ103. Altfel cred ca ar putea fi gata cu toate celelalte lucrari in septembrie - octombrie.

ps: Comparativ cu ce se vede in pozele de pe loturile de autostrada, aceste lucrurari sunt mult mai mici si ca atare si mobilizarea in santier (oameni, utilaje, etc) e mai mica. Probabil ca daca efectivul de pe un lot de autostrada ar veni sa finalizeze vreunul dintre cele 2 proiecte s-ar putea finisa totul in 30 de zile (dar bineinteles multa lume s-ar calca in picioare caci nu ar avea spatiu necesar).


danutzu_1069

^^
...din cauza unor CRIMINAL precum ala cu duba rosie care s-a bagat in depasire desi nu avea timp pentru repliere...
Si ala a disparut.

Cred ca si soferul de pe transcontainer, sau ce naiba o fi, are o parte de vina: avea viteza cam mare, nu a franat, ci a tras dreatra de volan si a "muscat" iarba.