Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

stangabriel

http://www.mediafax.ro/social/indicator-rutier-cu-date-eronate-instalat-pe-dn-17-foto-13809794

Lucrările la primul tronson al şoselei de centură a municipiului Suceava sunt aproape finalizate, în prezent fiind instalate indicatoare rutiere şi se încheie montarea de parapete.

Primul tronson al şoselei de centură a municipiului Suceava, de 5,2 kilometri, care face legătura între DN 2 şi DN 17, urma să fie deschis la sfârşitul lunii decembrie 2014, dar termenul a fost prelungit până la mijlocul lunii ianuarie, iar acum se estimează că săptămâna viitoare ar urma să fie recepţionat.

adiarc

Propoziția asta deja îmi cauzează alergie "lucrările la centura Suceava sunt aproape finalizate"...e a nu știu câta oară cand se spune acest lucru.....deja sunt penibili toți politicieni aceia locali ," din carton".Sa spună odată ca au inaugurat-o si gata.... >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

#2132
Quote from: stangabriel on February 08, 2015, 04:49:04 PM
http://www.mediafax.ro/social/indicator-rutier-cu-date-eronate-instalat-pe-dn-17-foto-13809794

@ stangabriel, pozele panourilor sunt geniale!
Dar probabil nu atât de "geniale" ca cei care le-au scris... :))
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

MNU

#2133
Cred ca vrei sa spui, cei care au facut proiectul si au stabilit ce sa contina. In plus, cred ca au nevoie de avizul reprezentantului local al CNADNR (DRDP?).

LE: Nu vreau sa gasesc scuza pentru firma care a inscriptiona panoul dar, ca sa intelegeti ce vreau sa spun... daca eu locuiesc la numarul 53 dar comand o placuta cu numarul 35, firma de inscriptionari nu o sa verifice daca eu chiar stau la nr. 35 sau daca o sa montez placuta in locatia corecta.

TibiV

Perfect de acord...

Dar dacă stai la 53 probabil ca vei avea un moment de gândire înainte de a afisa la poartă numarul 35, intre 51 in stânga si 55 in dreapta...

La modul serios acum, chiar dacă ai fost distrat când ai făcut comanda (si aici ai dreptate, firma care a facut panoul scrie ce comandă clientul...) sigur citeşti ce scrie înainte să afişezi.

Iar dacă CNADNR nu se uită, e cu atât mai grav...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

la Centura BV, Viarom lucreaza deja la montat grinzi la dublarea unuia dintre poduri.

De asemenea si la unul din fostul pod al tronsonului Alpine, era ceva miscare la grinzile metalice....dar cred ca mai degraba furnizorul si le ia inapoi.
Drumurile noastre POATE;

madsnowman

in sfarsit, miscare pe centura BV! abia astept sa mai ajung pe acasa sa vad minunea cu ochii mei! :)

alecu26

Drumurile noastre POATE;

alin_simeriaveche


pasadia

Quote from: madsnowman on February 10, 2015, 12:12:46 PM
in sfarsit, miscare pe centura BV! abia astept sa mai ajung pe acasa sa vad minunea cu ochii mei! :)

Pai eu aici, acum 2 luni, ce anuntasem?

Acum e zapada si nori, astept si eu putin soare sa iasa pozele bine, sa se vada muntii in fundal. :D

NGC

Varianta de ocolire Timisoara apare in varianta finala prezentata azi a MPGT.
QuoteTimișoara (*inclus după retestare)

MHN

Da, insa la un cost de 6 milioane per km, destul de mare pentru zona de campie.

cricric


nenea_hartia

#2143
^ Câte o bandă de 3,5 m și un acostament consolidat de 1,75 m pe fiecare sens. Costurile reies probabil din faptul că majoritatea intersecțiilor ar fi denivelate, plus alte două poduri, plus relocări masive de utilități (printre care kilometri de conducte Transgaz și kilometri de linii electrice aeriene, inclusiv 110kV).

MHN

#2144
^^
Mda, aproape uitasem de anumite discutii mai vechi :)
Iti mai aduci aminte ce perioada de valabilitatea aveau SF-ul si Proiectul Tehnic al Centurii TM de sud? Cred ca au deja o vechime de vreo 4 ani...