Centuri rutiere în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:48:25 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

bgd77

Intersectia cu DJ103C, spre Ghimbav:







Intersectia cu DN1 si podul peste DN1 si calea ferata:

















Ultima poza, spre Ghimbav:


smark_BV

Chiar vroiam sã întreb dacã se mişcã ceva pe centura Braşov.

reed

Am fost si eu ieri pe la BV.am alimentat de la Mol-ul din imagini.Nu va recomand.Pana la iasi s-a comportat benzinarul meu(golf iv) ca un tractor(alimentez doar de la MOL).
Multzam de poze si un an nou fericit.Am remarcat ca sunt niste piloti in constructie deasemeni.ce tronson e ala?se afla in constructie sau e faza de licitatii,/judecari?

pasadia

Banuiesc ca i-ai vazut pe cei de la intersectia cu DN11 (acolo unde ai facut stanga spre Tg. Secuiesc - Iasi). Aceia sunt din cadrul lotului I, cel inceput de Alpine (ca si lotul A1, Pecica - Arad). Constructie sistata in iulie 2013, relicitata in iarna (la inceputul lui martie s-au deschis ofertele) si contractul nou semnat in iulie anul asta (daca nu ma insel) cu o firma italiana cam necunoscuta (nu stau sa caut numele, e pe undeva pe aici). Inca nu au fost zariti in santier, sper totusi sa termine lucrarile in cursul anului 2015 (Alpine le-a lasat cam la 50-55%).

De la benzinaria MOL pana la acea intersectia (adica bucata de DN1*1, contractul prevede dublarea prin construirea a inca 2 benzi pe partea dinspre oras. Acesta bucata de drum este numita tronsonul II si Viarom e constructorul, s-au apucat pe la final de noiembrie (am pus eu mai multe poze aici),

teocharis

brashovenii isi finanteaza singuri constructia centurii?

ar fi o noutate in infrastructura din Ro!

pasadia

Si-au finantat singuri (ma rog, printr-un proiect REGIO), ceea ce este numit tronsonul II in acest material. Drumul respectiv a fost insa preluat ulterior de CNADNR pentru a fi dublat la 2 benzi pe sens.

reed

Mersi Pasadia.De asta am vazut camioane de la Viarom venind de pe E60

MRS

Centura Sucevei - imagini din ajunul Craciunului - nu se daduse drumul...



In celalalt capat, pustiu, lipseste asfalt pe portiuni destul de mari...


A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

VictorC

^^ Intre timp au terminat de montat toti stalpii de iluminat la nodul cu DN2 spre Siret si sunt functionali. Noul termen pentru deschiderea circulatiei intre DN2 spre Siret si DN17 este 15 ianuarie.

In buget au reusit pana la urma sa aloce 20 de mil lei printr-un amendament. Poate-poate sa mai miste ceva in 2015 pe restul traseului.

ovideatza

#2094
Macar de ar termina acest segment si tot ar fi bine.

Pe relatia Radauti->Falticeni intentionez sa o folosesc, daca se va circula ok, nu stiu absolut deloc satele pe unde trece.

Insa in sens invers, pentru ca in Scheia e sens unic, s-ar putea ca trecerea prin oras sa ramana favorita.

Vom vedea cum sta treaba ca timp si fluenta dupa ce deschid acest tronson.

Celalat capat e de fapt al treilea capat major si face parte din alt tronson, cine stie in care deceniu se va face.

adiarc

#2095
Iată un exemplu clasic , legat de caracterul celor care ne conduc....

http://www.mediafax.ro/social/lucrarile-la-centura-sucevei-reluate-cu-alta-firma-cnadnr-primul-tronson-gata-in-14-noiembrie-13494848

Lucrările la şoseaua de centură a Sucevei, care ar fi trebuit finalizate în 2012, vor fi reluate de asocierea de firme Teo Trans şi Straco din Bucureşti, CNADNR susţinând că pe tronsonul de 5,2 kilometri se va putea circula din 14 noiembrie, în timp ce prefectul dă ca termen mijlocul lui decembrie.

Au uitat sa spună si la care noiembrie sau decembrie sau referit...


"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ovideatza

Era campanie atunci, si vorbea gura fara cap. Dupa acel moment preocuparile politicienilor pentru asemenea subiecte a scazut brusc, iar termenele lucrarilor devin incerte.

dr4qul4

Întrebare: pe centura sucevei, se circula pe bucata de nord? Intre dn17 si dn2 (la nord de sv)? Pe satelit arata ca e gata....dar nu ruteaza.
Sau știrea este despre bucata de nord?
Mereu am presupus ca e vorba de cea de sud, pentru ca de cate ori am ajuns la suceava am văzut ca se face centura, dar mai sus de suceava nu am fost niciodată.

Mult de lucru nu mai e la ea, dar e așa de peste 2 ani si nimic.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ovideatza

Despre cea din nord, intre Scheia (iesirea spre G Humorului) si Patrauti (iesirea spre Siret/Radauti=DN2). Inca nu se circula. Eu pe 3-4 ianuarie am vazut ca nodul de la Patrauti era gata, marcat, iluminatul functional.

Restul este undeva la 80%, nici vorba sa fie curand gata. Trebuie licitatie si lucrari serioase.

VictorC

Despre Centura Sucevei (noul termen de finalizare completa ?) si termenul de incepere a lucrarilor la centura Radauti...

Imagine de marti de la conferinta pe rutier de la Ministerul Transporturilor: