Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alin_simeriaveche

PS: Nu...nu exista asa ceva....dar in spre Macea (curtici sofronea),in Macea sunt cazati ceva muncitori

mircea_ms

Se pare ca in data de 22.09.2015 se va da in exploatare tronsonul Sibot Y - Vlaicu Liniile 1-2 la Orastie X.

alecu26

tot am inteles. Mai codificat trebuia scris. oricum nu cred ca se dau in functiune ambele linii in interstatii. Asta nici tronsoane incepute de anii si ani de zile inca nu sunt in stare.
Drumurile noastre POATE;

yetiman

Am pus aici cateva poze la pasajul peste CF de pe DN14B (Coslariu). Avand in vedere ca CF nu exista inca, cred ca se potrivesc mai bine acolo.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alin_simeriaveche

Am aflat de curand o chestie interesanta de la un CFR-ist din gara Simeria...ce pt mine are o insemnatate. Poate alecu26 stia (ca vad ca are habar de orice santier din tara :) ) Viitoarea gara din Simeria nu va mai fi in aceeasi locatie. Bizar pt mine. Se va muta la cateva sute de m spre Orastie. Acum in acea zona sunt depozite vechi ce se darama...de pe vremea locomotivelor cu aburi. Ma gandesc ca actuala gara va intra in conservare? E declarat monument istoric. Cine stie mai multe sa confirme/infirme

rocklee

fiind azi o zi frumoasa am iesit cu sotia si cumnatul la iarba verde la steri in  vecinatatea caii ferate ....si surpriza se ...
lucrari la podul de cale ferata de la simeria veche ....pe utilaje scria STRACO GRUP ...am niste poze facute azi unde sa le asez...aici... ???

rocklee

au inceput demontarea cai ferate si demontarea liniei de inalta tensiune ... :)









in aceasta imagine se vede cf drmontata si linia de contact lipsa







trecerea oprita   :o




revenim cu amanunte pe parcurrsul lucrari ...sunt cu ochii pe eii... 8) 8)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Gara din Simeria se reabiliteaza OBLIGATORIU ca monument istoric. In plus se va face si o pasarela pietonala, lifturi...etc. Probabil se va construi o nou cladire, rampe, etc acolo unde zice tipul ala, dar cladirea actuala ramane pe loc.

Posibil sa se faca o nou cladire pentru Centralizarea Electronica. In Simeria va fi un nod superimportant pentru sistemul ERTMS care se instaleaza incet, incet...odata cu reabilitarile liniilor.
Drumurile noastre POATE;

mircea_ms

Incepind cu data de 17/18.09.2015 s-a trecut la devierea traficului ( inflexiune ), de pe fir 2 de circulatie pe fir 1 de circulatie, pe portiunea cuprinsa intre pasaj halta Simeria Veche si intrare in statia Simeria. S-a demontat si linia de contact, urmeaza sa dispara toata infrastructura feroviara din acea zona, in locul ei se va reface podul peste Strei care va sustine ambele fire de circulatie dupa noul proiect.

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

rocklee

Dupa ce am iesit de la lucru am tras o fuga pina la turdas ....in acea ...zona ..nimic ...am intrat la o bariera mai in jos la pescarie ,,, si aici supriza se lucra la terasament ...am facut citeva poze


un podet asteapta sa  fie montat


lucrari la terasment...


rocklee

vedere spre simeria ... :D




vedere spre orastie



pe dn7 misunau in zona multe camioane ..STRACO GRUP... :o



ne mutam la halta la simeria veche ...


vedere spre simeria ... 8)


vedere spre orastie  :D





o imagine[ zumuita ]
se lucra intens la 18.40...



ma deranjat si un MARFAR ... :|





titei...pentru cei dependenti de miscare motorizata  :D



ne mutam la cele  doua  poduri de la raul STREI ...nimic nou de la ultima vizita ...am urcat pe cel de care se apuca de reabilitat


vedere spre orastie ...


vedere spre simeria ...



incepe aventura  :(








cale ferata demontata spre simeria




gata ...TRECEREA OPRITA  >:(

alecu26

am inteles ca intradevar pe distanta Sibot gara orastie, cam ce spunea colegul de mai sus, deja se va deschide traficul pe linia 2. Linia 2 inseamna sensul Curtci-Bucuresti. (pe CF se circula tot pe dreapta considerând plecarea din Bucuresti, deci linia 1 e linia pe care se circula dinspre Bucuresti spre tara, si linia doi linia inspre Bucuresti).

Statiile sunt considerate plecând dinspre Bucuresti...si au capul X la intrare in statie si Y la iesire.
Drumurile noastre POATE;

rocklee

DOUA imagini din gara de la simeria ...
un panou care nu ne spune ..NIMIC ..nici cine construeste ...si nici ce construeste ..e pus linga cladirea garii simeria ..



REABILITARE .... >:(



https://www.facebook.com/rufiusdieter.stefani/media_set?set=a.744685172327610.1073741899.100003584026406&type=3