Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

florin74

S-a prelungit termenul de depunere oferte : 20.10.2014 (Simeria -  Ilteu) /21.10.2014 ( Ilteu--km 614))

District EA

Multumesc!  S-a amanat asa cum si termenul de finalizare pe Km 614 - Curtici s-a amanat pentru 15 martie 2015 si pentru statia Arad liniile 1 la 4 s-a amanat pentru 15 septembrie 2015.

alecu26

era de astepta. Cam toate proiectele de reabilitare de CF din Romania au durat vreo 5 ani. Deja si pe zona Sighisoara-Vintu sunt extensii de timp importante.

Macar de ar licita odata Sighisoara-Bv...ca avem sanse cu ala sa depasim inclusiv 2020+2.
Drumurile noastre POATE;

florin74

Quote from: florin74 on August 21, 2014, 10:22:35 AM
Quote from: florin74 on July 10, 2014, 06:34:54 PM

30.06.2014
FCC-ALPINE-AZVI  (lot 1  : Sighisoara-Atel) :- 30,59%
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO  (lot 2 : Atel-Micasasa) : - 33,02%
AKTOR-ARCADA  (lot 3 Micasasa- Coslariu): - 54,13%
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 39,95%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 0%

Alstom -Swietelsky  (Km 614 - Arad - Curtici frontiera ) 61,8%

31.07.2014

FCC-ALPINE-AZVI  (lot 1  : Sighisoara-Atel) :- 33,2%
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO  (lot 2 : Atel-Micasasa) : - 36,1%
AKTOR-ARCADA  (lot 3 Micasasa- Coslariu): - 57,64%
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 40,23%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 1,15%

Alstom -Swietelsky  (Km 614 - Arad - Curtici frontiera ) 63,2%

31.08.2014
FCC-ALPINE-AZVI  (lot 1  : Sighisoara-Atel) :- 37,5%
FCC-ALPINE-AZVI-STRACO  (lot 2 : Atel-Micasasa) : - 39,3%
AKTOR-ARCADA  (lot 3 Micasasa- Coslariu): - 60,72%
PIZZAROTI (lot 4 :  Coslariu -Vintu de Jos ) : - 41,43%
SWIETELSKY-STRABAG-ALSTOM (Vintu de Jos-Simeria) : 1,65%

Alstom -Swietelsky  (Km 614 - Arad - Curtici frontiera ) 65,9%

De cand au act aditional de 40 mil euro FCC baga tare :) !
Pizzarotti in schimb de 2-3 luni au lasat-o moale de tot, oare si ei au act aditional de semnat? Daca o tin tot asa, o sa incep sa-i regretam pe  Impregilo. SI ma gandesc ca au si lotul 1 la Sebes Turda.

alecu26

problema lui Pizzaroti e ca au cam terminat tot ce se putea termina pe o linie. Iar pe cealalta au cam fost blocati din cauza contestatiilor si a lipsei unui anreprenor pentru partea de ERTMS, GSM, etc.

Acum ca s-a deblocat situatia (initial era data directiva ca constructorii de CF sa faca si aceasta parte de centralizare electronica si control trafic si intre timp s-ar rezolvat si s-a semnat cu Alstom) sper sa accelereze toti.

Discrepantele intre procente cred ca sunt mai degraba generate de decontari si ce hartii a prezentat fiecare pana acum. Din cate ii stiu FCC lucreaza foarte dezorganizat si in general prost...asa ca ma astept la multe neconformitati...si de aici lipsa/intarzierea de plati si confirmari a preturilor.
Drumurile noastre POATE;


alin_simeriaveche

Vreau sa va intreb ce inseamna un santier cu u avans de 1,2,3%? Ca eu am tot urmarit zona Orastie Simeria si nu am vazut nici macar o amenajare de santier. Mersi

anacronox


alin_simeriaveche

intre Vintu de Jos si Orastie se lucreaza dar dupa Orastie pana la Simeria...nimic

adiarc

am dat o fuga pana la OktoberFest , in Munchen...te apuca plansul cand vezi cum merg trenurile la altii  :(



bonus...multa distractie si rauri de bere



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NordKapp


Goldmund

NordKapp,
dupa cum stii, aici in sudul Germaniei nu se executa nimeni in "Halbe", ci in litrii(Maßkrug=Mass, un litru de bere), iar un "Maß" a ajuns azi, acum, la München la...10 Euro! Daca ai norocul, primesti chiar si o halba, dar aproape ca nu te intelege draguta...OK, pretul este mereu intre si intre, acum, intre 9,70 si 10,10Euro/L...pentru prima oara peste 10 Euro. Dar atmosfera e fantastica!

anacronox


dr4qul4

Si când te gândești ca atunci când eu ma lupt cu suzete de 0,33 :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Eurocopter

Quote from: anacronox on September 27, 2014, 02:30:19 PM
Anu asta e 14 euro massul la paulaner :). Maine si poze
Prin comparatie, in 2011 cand am fost eu era 9 euro. Se vede ca a trecut criza...