News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dan_c

FCC-ALPINE-AZVI  ( lot 1  : Sighisoara-Atel )

- SENS GIRATORIU
- ZONA DANES















                                           

nenea_hartia


adiarc

se lucreaza in continuare la tuneluri...au inceput excavatiile la intr.in Sighisoara dinspre Tg.Mures
de asemenea , in zona DN ( unde tunelul intra pe sub acesta , pe un sens sunt aproape gata cu cofrajul de fier beton pt placa de suprabetonare a podului - totodata si acoperisul tunelului ).....si probabil intr-o luna , max 2 , circulatia rutiera va fii mutata pe celalalt sens



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

lautaxi

Sal
Poate cineva sa imi faca un scurt rezumat la tronsoanele de calea ferata Arad -Simeria-Brasov ,care sunt constructorii si cati km au tronsoanele?Multumesc.

radutm

2 fotografii de la bifurcatia DN1 cu drumul de Vintu de Jos:


Pozele sunt facute sambata 26 iulie.
cont inchis

alexV

26-27 iulie, capatul de la Coslariu al lotului Pizarotti. Cred ca fac o trecere peste calea ferata inainte de podul Mures, acolo unde DN-ul este momentan deviat


Podul Mures, sunt la ultimul segment





Sambata la ora 14 lucrau






Dupa pod incepe lotul Aktor. M-am intalnit cu directorul de santier al Aktor, cu care am discutat vreo 5 minut, o sa pun mai jos raspusurile lui.
Paranteza: e deschis la discutii oricand, la santierul lor de langa Craciunelul de Jos.


Devierea traseului intre Coslariu si Cistei


Si ei lucreaza sambata


Drifting cu camionu incarcat


Nu stiu di ce sapa aici, langa Cistei. Sunt vreo 50-100 de metri pana la terasament


Prima surpriza: Intre Blaj si Craciunelul de Jos (<10 km) se circula pe noul fir in timp ce se construieste al doilea. Directorul de santier zice ca sunt doua zone de-astea pe sector, unde lucrarile au fost mai usoare si nu au fost incurcati de lucrarile de semnalizare.



Aici e podul peste Tarnava Mica. Sunt de fapt doua poduri simple unul langa altul. Momentan se circula pe cel vehi, care urmeaza a fi demolat si construit inca unul nou.


Consolidarea malului




Podul peste DN14B de langa gara blaj arata asa:

Si aici vor fi de fapt doua poduri unul langa altul. Asta e dublu si e aproape finalizat. In spatele lui urmeaa unul de 3 linii. Lucrarile la el vor incepe la anul, conform reprezentantului Aktor. Urmeaza gara Blaj, unde ei anticipeaza probleme si intarzieri datorate sistemului de semnalizare, parte a unui alt contract intarziat al CFR. Pare a fi principala lor problema momentan.

In orasul Blaj lucrarile vor incepe in toamna, cu unele consolidari de maluri.

Dupa Blaj, inspre Micasasa, avem din nou linie noua pe care se circula. N-am intrebat viteza ...




Weekend placut!!

alexV

Bonus, 3 poze cu podul Mures din alta perspectiva (is vechi de o saptamana)






alin_simeriaveche

super poze^^

Am o intrebare. Ce se stie de tronsonul Orastie Simeria? Am fost cu trenul de la Simeria la Targu Mures si am vazut o buna bucata de drum lucrarile dar din pacate nu am putut face poze. In sfarsit am vazut si eu cale ferata sudata (dupa gara din Alba Iulia). Dupa Alba mi se pare mai avansati cu lucrarile iar in sens invers nu prea.
Mai am o intrebare. Daca se modernizeaza si garile, cand o fac? Nu ar trebui sa lucreze in paralel? Inafar de Coslariu, nici una nu e modernizata. Abea astept sa se apuce si de gara Simeria

alecu26

Gara Simeria intra in urmatoarea licitatie....Simeria-Gurasada-Km 614.

In rest garile mai mici vor fi prinse in general in cadrul acestor reabilitari.
Drumurile noastre POATE;

alin_simeriaveche

Mersi alecu26 de informatii.Eu aveam impresia ca intra si gara Simeria in acest tronson Simeria Orastie. Marti cand mi-am cumparat bilet erau o gramada de afise informative ce vb despre modernizarea garii. Sti ceva daca e in curs de licitatie, in pregatire sau acum se depun contestatii/ofetele pe acest tronson?
mersi

alecu26

da, licitatie cu depunere pe 4 septembrie cred.

Intra si gara deva, si Mintia si Simeria (la simeria se va rebilita ca si caldire istorica/monument).
Drumurile noastre POATE;

alin_simeriaveche

Perfect, atat am  vreut sa aud. Am un grup creat pe facebook ce mai postez poze vechi cu orasul Simeria si satul Simeria Veche. Erau suficienti user care isi exprimau nemultumirea cu privire la stare garii din Simeria. Stiam ca va fi renovata dar ce mi-ai spusu tu e o veste grozava

florin74

Se pare ca se va semna contractul cu ALSTOM pentru semnalizare ERTMS zilele astea pe Sighisoara-Simeria
Si de asemenea si pentru modernizare gara Tg Mures.

alecu26

Drumurile noastre POATE;

florin74

Nu am reusit sa aflu. Aveam pe cineva acolo dar nu mai e, pe la CNSC nimic, pe la CAB nimic, doar cand o sa publice anuntul in SEAP. Vad ca azi l-au publicat pentru podurile de peste Dunare.
Sper ca intr-o saptamana sa aflu.