Coridorul Feroviar Rin-Dunare Nord | Curtici-Bucuresti-Constanta

Started by ionescu63, April 01, 2012, 12:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ionescu63

Stadiu Coridorul Feroviar Rin-Dunare in timp real

click pe imagini pentru marire










Ionut


bogdymol

Astazi am trecut pe la Gara Arad si am incercat sa fac niste panorame. Nu sunt ele cele mai reusite, dar...

click pe poze pentru marire




Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

Câteva poze de pe Câmpina-Predeal:

- zona Comarnic-Valea Largă, unde s-au aruncat banii europeni pe geam; în loc de modernizare, care să îndrepte aliniamentul, s-a preferat un simplu RK, curbele existente limitând acum viteza la maxim 70-80 km/h:










nenea_hartia

- poze de la Posada:





- la intrarea în Predeal; fără comentarii:




valexandru

Intr-o postare a lui vancouverro in topicul "Intrebari adresate MT de catre useri forumului de pe SSC" , vancouverro a pus aceaste poze:


si intrebarea:
Quote
Imi permit sa adresez si intrebarea nr. 37, pentru ca poate fi o problema cu rezolvare rapida sau deloc. Este vorba de unele deficiente constatate pe reabilitarea de pe M300 Câmpina-Predeal. Daca Ministerul receptioneaza lucrarea fara a cere remedierea acestora, ulterior va fi prea târziu.
Intrebarea 37: Vor fi îndreptate aceste deficiente de pe reabilitarea M300 sau vor ramâne asa? A somat ministerul pe constructor sa le repare si daca da care este termenul pâna la care trebuie facute remedierile? Multumesc.
Stie cineva daca s-a rezolvat ceva? (intrebare adresata in special lui nenea_hartia)

sursa: SSC
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

athosga

Salut!

Permiteti-mi doua intrebari, poate va raspunde cineva calificat (sau bine informat). :)

1. Poate cineva sa faca o sinteza cum stau lucrurile in momentul actual cu modernizarea coridorului IV? In afara de faptul ca teoretic s-a inceput lucrul de pe Curtici - Arad (chiar, se lucreaza efectiv acolo?), restul e ceata si informatii contradictorii.
2. Am citit undeva ca pe tronsonul Simeria-Coslariu in unele locuri se va schimba traiectoria, chiar se vor construi poduri noi si un TUNEL? De ce este nevoie de un tunel acolo? La fel am citit ca vor schimba traiectoria undeva pe langa Sighisoara. Este adevarat? Daca da, poate cineva sa dea detalii?

Mersi.

bogdymol

1. Am fost acum o ora in Gara Arad, dar nu se vede nici o urma de vreun viitor santier pe acolo. Poate o fi santier spre Curtici...

2. Uite aici singura harta care o am cu schimbarea traiectoriei linie CF langa Orastie:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Adica sa treaca pe/sub DN7 de doua ori? Cum de s-au indurat sa faca asa ceva? Ma mir ca de obicei prefera sa lase vechiul traseu doar sa nu "deranjeze" si pe altii.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

O masina de la Swietelsky surprinsa ieri in traficul din Arad. (Și) ei se ocupa de reabilitarea CF Arad-Curtici:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Cateva poze de pe pagina de facebook a companiei PORR:

Railroad track Câmpina - Predeal









Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Am fost la Cluj de curand si trenul a mers pe Valea Prahovei. Foarte bun terasamentul... nu se mai simt imbinarile din capetele sinelor de cale ferata, calatoria este foarte smoooooth, ca-n vest. :) Plus ca pe anumite segmente (cum ar fi in zona Baicoi unde este linie dreapta) se merge foarte tare, cam cu 130 km/h cred.

adsailton92

Salutari,
Astazi am trecut pe ruta Blaj-Teius, ocazie cu care am "executat" ceva poze cu podul de la Mihalti, Jud Alba(in zona asa se spune, nu Coslariu), parte integranta din lucrarile care se desfasoara pentru reabilitarea tronsonului de cale ferata Brasov-Simeria, componenta a Coridorului IV Pan-European, sectiunea 3, Coslariu-Simeria, Lot 2 tronson Vintu de Jos-Coslariu-viteza maxima 160 km/h-am dat copy/paste la ce scrie pe panoul postat la fata locului.
Termen de finalizare:19.06.2014.

Se lucra binisor:


Nu ma pricep la termeni tehnici deloc, asa ca, cred ca se lucra la inceputul podului, pe malul de catre Blaj:

Cam atat s-a excavat...


....de aici


De aici incepe si arata cam asa:




Spre Teius:


Cam asa arata frontul de lucru:

In incheiere, o intrebare: Se mai lucreaza si in alte puncte sau numai aici, deocamdata?
Drumuri Bune!

Earthchild

Quote from: Ionut on June 18, 2012, 11:10:40 AM
Am fost la Cluj de curand si trenul a mers pe Valea Prahovei. Foarte bun terasamentul... nu se mai simt imbinarile din capetele sinelor de cale ferata, calatoria este foarte smoooooth, ca-n vest. :) Plus ca pe anumite segmente (cum ar fi in zona Baicoi unde este linie dreapta) se merge foarte tare, cam cu 130 km/h cred.

Eu astept 160km/h, cum au promis.

anacronox

am gasit un clip pe youtube destul de recent cu lucrarile la M200 in zona Arad.
http://www.youtube.com/v/dmNeutOFR6Y

parc ca au inceput sa lucreze sustinut.
bogdy sau alecu aveti cumva cum sa confirmati? merci